Kdo si hraje, nezlobí

A už jsou zase tady – Vánoce. Z reklam, skrze televizní obrazovky, se na nás hrnou obrázky spokojených rodin, načinčaných domácností a rozzářených dětských očí u vánočního stromečku. Začínáme se těšit, ačkoli víme, že to „krásné“ nebude zadarmo. Hlavou nám běží, co všechno musíme ještě zvládnout a zařídit. Přípravy se zdají být nekonečné. Napéct cukroví, uklidit byt, navodit nenucenou vánoční atmosféru a hlavně, koupit dárky. Ty jsou nedílnou součástí Vánoc, a překvapivě, nejen pro děti.

Rok co rok se opakuje ta samá písnička – na příští Vánoce začnu pořizovat dárky už v létě. A jak to dopadne? Začátkem prosince panikaříme. Jsme na bodu mrazu. Pocitovou teplotu ještě více srazí sousedka, kterou potkáme cestou z práce. S širokým úsměvem si pochvaluje, jak to letos všechno dobře vymyslela a veškeré dárky už má pohromadě. Uff.  Tak to letos zase nevyšlo. Ale nevadí, důležité je nezačít panikařit a uklidnit se. To zvládneme. Čas ještě máme.

Nejjednodušší je obstarávání dárků pro nejmenší. Děti mají radost snad z každé krabičky či balíčku, který najdou pod stromkem. Navíc v dnešní době existuje nepřeberné množství nejrůznějších hraček, knížek, deskových i interaktivních her a velká spousta dalších věcí. Zkrátka, stále je kam sáhnout a vždy se dá něco vymyslet.

Říká se, že v každém dospělém je kus dítěte. A upřímně, kdo by alespoň občas nechtěl být znovu tím malým bezstarostným tvorem, který se raduje i z maličkostí? Čas od času by to nebylo od věci. Nejvíc tento pocit mají především dospělí muži. V každém se stále schovává malý chlapec, který si chce hrát. Zkusme tedy tyto informace použít jako odrazový můstek i při vymýšlení vánočních dárků.

Pro příklad – kolik tatínků pořizuje svým synkům autodráhu, nejrůznější vláčky, auta na dálkové ovládání či RC modely pod záminkou, že kluci takové hračky přeci potřebují. A potom, už při vybalování jim oči září, jako by jim bylo pět let. Najednou je staví autíčka na start, staví slalom a připravují se na závod.  Určitě máte ve svém okolí minimálně jednoho takového známého – nebo že by jednoho přímo doma? Někteří dospělí muži si takto vlastně plní své dětské sny, protože v období jejich dětství takové možnosti neměli – takové hračky neexistovaly. I když hračky, v mnohých případech už ani o hračkách nelze mluvit. Některá auta, lodě a letadla jsou tak podobná originálu, že kdyby zde nebyl rozdíl ve velikosti, bylo by možné si je snadno splést.

Jak děti – kluci – rostou je zapotřebí pořídit, větší, rychlejší, výkonnější modely, samozřejmě. Tady už asi záleží na konkrétních preferencích – budoucí závodník určitě upřednostní sportovní vůz, pozdější cestovatel bude rád objevovat výhody expedičních vozů, jako RC modely Traxxas nebo Traxxas expedice. V každém věku chlapce a později muže (a nejenom zapáleného modeláře) se zaručeně najde dobrý důvod, proč koupit pěkný model na dálkové ovládání. Ať už proto, že je to skvělý typ na dárek anebo proto, že RC modely či modelářství obecně se stalo koníčkem.

Při nakupování nejen vánočních dárků máme každý nějakou svoji metodu, podle níž vybíráme to nejlepší pro své blízké.  Pokud je se čeho chytit – známe zájmy a záliby dotyčného, je vyhráno. Dárek se dá napasovat „přímo na tělo“ a stoprocentně udělá radost. A jistě se vyplatí dát si s vymýšlením vhodného dárku trochu práce a nebrat, co přijde pod ruku. U vánočního stromečku je potom radost dvojnásobná – jednak z dárku samotného a také z toho, že se dárek líbí.

V jakémkoli období lidského života se najde příležitost, abychom se přinejmenším na chvilku vrátili do dětských let, vypnuli mozek a prostě si hráli, protože … kdo si hraje, nezlobí. Tak si občas hrajme a buďme v pohodě.

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments