Inflace se utrhla ze řetězu. Velké zdražování je přitom teprve před námi

Česká republika zažívá období nebývalého zdražování prakticky všeho. Ceny vyskočily u oblečení, dovolených, potravin i energií. Statistici tak v červenci naměřili inflaci ve výši 3,4 %. A podle všeho jde teprve o začátek, protože mnohé firmy teprve razantnější zdražování chystají. Navíc se očekává citelné zdražení elektřiny a plynu.

Vyhlídky inflace pro druhou polovinu roku se zhoršují… Ve vzduchu je zdražení elektřiny a zemního plynu pro domácnosti – doposud tyto ceny oficiálně klesaly –, další růst tržního nájemného a vedle toho i výrazně vyšší dopad takzvaného imputovaného nájemného,” uvedl podle serveru Lidovky.cz ekonom Petr Dufek.

Do inflace se stále více promítá také zdražující se bydlení, a to nejen samotné nájmy, které se ještě drží relativně v mezích, ale především stavební materiály. Jejich ceny rostou někdy i o stovky procent. Stavební firmy mají problémy naplňovat nasmlouvané kontrakty ve starých cenách a ty nové uzavírají za výrazně vyšší ceny.

Růst cen veškerých vstupů už nemohou ignorovat ani velké potravinářské společnosti, které většinou drží stabilní ceny. “Finální rozhodnutí o tom, od kdy a jak konkrétně bude cenové navýšení u vybraných výrobků vypadat, v tuto chvíli ještě nebylo učiněno, ale je zřejmé, že k němu dojde v nejbližší době. Následně o tom jako první budeme informovat naše zákazníky,” řekl pro Lidovky.cz mluvčí společnosti Nestlé Robert Kičina.

Nejde přitom jen o potravináře. Zdražovat se v následujících měsících chystají i výrobci spotřebního zboží jako například Whirlpool.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments