Očkovací skandál v Německu. Tisíce lidí se musí znovu očkovat. Do těla jim bylo vpraveno něco jiného než vakcína

Obrovský očkovací skandál řeší sousední Německo. Ukázalo se, že přinejmenším 8500 tisíce lidí se domnívalo, že bylo očkováno, ale ve skutečnosti nedostalo vakcínu proti koronaviru, nýbrž pouhý roztok kuchyňské soli, jak uvedl server NDR.de.

Už na jaře byla v okresu Friesland v Dolním Sasku odhalena sabotáž očkování ze strany zaměstnankyně očkovacího centra Schortens-Roffhausen. Tehdy se však mělo za to, že nesprávnou látku zdravotnice podala pouhým šesti lidem. Jak se teď ukázalo, bylo to mnohem více. Tisíce lidí tak měsíce žily v domnění, že jsou vůči covidu v bezpečí, zatímco v těle žádné protilátky neměly.

Žena byla sice po odhalení podvodu vyslechnuta a propuštěna, ovšem vyšetřovatele zjevně na nějakou dobu zmátla. Teprve teď se totiž dopočítali skutečného čísla nesprávně ošetřených osob. Celkem jich je 8557, byť je stále možné, že případů bude ještě více.

Podle šéfa okresní správy Frieslandu Svena Ambrosyho tisíce lidí nemají žádnou nebo jen částečnou ochranu proti koronaviru. Je tak třeba je očkovat znovu. “Nevíme však, koho konkrétně se to týká. Proto jsme nabídli každému, kdo se v inkriminovaném období nechal naočkovat, aby vakcinaci podstoupil znovu,” uvedla Claudie Schröderová za dolnosaský krizový tým. Dodala, že jde o lidi, kteří se nechali očkovat mezi 5. březnem a 20. dubnem. Situace je o to vážnější, že tehdy se ještě očkovali převážně senioři nad 70 let či lékaři a pracovníci v sociálních službách.

Žena, která vše zapříčinila, s policií nespolupracuje. Kriminalisté přitom věc vyšetřují jako politicky motivovaný čin. Zjistili, že zdravotnice na sociálních sítích sdílela příspěvky, které jsou byly zaměřené vůči očkování.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments