Ivan Bartoš premiérem? Raději ne, má temnou minulost

Koalice Pirátů a STAN zveřejnila svou představu o tom, jak by vypadala jejich vláda, pokud by ve volbách uspěli a postavili premiéra. Tím by se měl nezpochybnitelně stát předseda Pirátské strany Ivan Bartoš. Politik s dredy by byl jistě velkou změnou stylu, která byla dosud s nejvyšší exekutivní funkcí v zemi spojena.

To a skutečnost, že by v České republice takovým způsobem uspěli Piráti, tedy strana ve většině států Evropy již mrtvá, by jistě přitáhlo pozornost zahraničí. A to by vlastně vůbec nebylo špatné. Česká republika by zapůsobila jako progresivní stát, který se konečně rozloučil se stojatými vodami své politiky a vyrazil směrem vpřed.

Ještě před pár měsíci bychom vítězství Pirátů a STAN ve volbách preferovali. Bylo to však dáno i tím, že jejich ekonomický program byl do té doby velmi vágní a nijak zvlášť se neprofiloval nalevo či napravo. To se však s blížícími se volbami mění a je evidentní, že z Pirátů se stává typická levicová strana.

Na tom by nebylo nic špatného, pokud by se Piráti nesnažili zaujmout experimenty takzvané “nové levice”, jako je výrazně vyšší zdanění nemovitostí, kratší pracovní doba, nepodmíněný příjem či snaha co možná nejvíce daňově zatížit prodej firem.

Nečekaný problém se objevil také v osobě možného premiéra Ivana Bartoše. A vůbec nejde o to, že vypadá jinak, než jak si představujeme běžného předsedu vlády. Naopak, České republice by neuškodilo, kdyby v tomto ohledu zažila jistou změnu. Navíc Bartoš dokáže působit reprezentativně a umí velmi dobře mluvit.

Pokud by nebyl zatížen minulostí a jeho strana se tak moc nevrhala do neprobádaných vod, byl by to vlastně ideální premiér. Jenže Bartoš svou minulost má a to nepříliš vábnou. Pokud pomineme dávné fotografie, na kterých je předseda Pirátů k vidění s vlajkou radikální organizace Antifa, jsou tu zcela objektivní problémy.

Ivan Bartoš v roce 2004 hlasoval proti vstupu České republiky do Evropské unie. O pět let později byl potom zastáncem volné migrace do Evropy. Oba tyto velmi silné názory nakonec Bartoš revidoval a dnes je svádí na “mladickou nerozvážnost”. Jenže v roce 2009 už dnes jednačtyřicetiletému Bartošovi bylo téměř třicet let a proti vstupu do EU hlasoval ve třiadvaceti. Čtěte více: Ivan Bartoš zcela změnil názory. Pravděpodobný premiér Česka se vymluvil na mladickou nerozvážnost

Teď se navíc ukázalo, že kdovíjak silně nebyl ukotven ani v roce 2014. Tehdy se totiž měl domlouvat s Andrejem Babišem na tom, že za jeho hnutí bude kandidovat na pražského primátora. Premiér na to má svědky i uložené zprávy z té doby. A Bartoš to opět svedl na mládí. Čtěte více: Andrej Babiš vypustil opravdovou bombu: Ivan Bartoš chtěl kandidovat za ANO. Mám SMSky i svědky, prohlásil premiér

Nedá se zkrátka svítit. Tyto “hříchy mládí” považujeme za natolik závažné, že je nelze odbýt tak jednoduše. Premiérem země by se měl stát člověk s jasnými světonázory, které nebude každých pár let měnit podle aktuální atmosféry, což se Bartošovi bohužel děje.

A omluvou by nemělo být, že tohle je přeci pořád lepší, než když je premiérem usvědčený příslušník StB. Na nejvyšší představitele státu zkrátka musíme mít ty nejvyšší nároky.

Foto: Pirátská strana

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments