Jak na bohatou sklizeň okurek. Řiďte se radami zkušených zahrádkářů

Pokud si chcete sami vypěstovat okurky, které chutnají mnohem lépe v porovnání s těmi kupovanými, je třeba dbát na určité zásady při pěstování, aby se vám to vyplatilo a měli jste bohatou úrodu. Podívejme se, jak na pěstování okurek.

Okurky potřebují náležitou péči a hlavně vhodné hnojení. Dostatečná, pravidelná a správně aplikovaná výživa je základ pro dobrou sklizeň. Podívejte se na několik praktických rad, které vám pomohou dosáhnout bohatší sklizně chutných okurek.

Jak na hnojení okurek

Pokud při pěstování okurkám nedodáváte pravidelné množství vhodné výživy, zbytečně přicházíte o výnos. Pokud to naopak s hnojivem přeženete, můžete rostliny poškodit. Můžete si zvolit ze dvou způsobů hnojení okurek.

  • hnojení postřikem na list
  • hnojení ke kořenům roztokem či granulátem s pomalým uvolňováním

Kdy hnojit okurky

Pro maximální úrodu musíte dávkování výživy správně načasovat. K tomu vám pomůže zjednodušený harmonogram. Jednotlivé fáze však nutné přizpůsobit aktuální situaci, lokalitě, podnebí, počasí, půdě a dalším specifickým podmínkám.

První hnojení

Prvním důležitým obdobím pro aplikaci hnojiva nastává za 14 dnů pro přesazení sazenic okurek na vámi vybrané stanoviště, tedy na záhon, do volné půdy, do pařeniště či do skleníku. Pokud sazeničkám okurek dodáte v tomto období dostatek živin, každá rostlina pak získá dost síly a energie pro vytvoření květů.

Foto: Shutterstock

Druhé hnojení

Druhým důležitým časem pro další aplikaci hnojiva je počátek kvetení. Je třeba podpořeny procesy, kdy se z květu začínají pomalu vyvíjet a tvořit plody. Pro dostatečně hojnou a kvalitní úrodu proto v tomto období dodejte rostlinám výživu.

Třetí hnojení

Třetí důležité období pro další aplikaci hnojiva nastává v době, kdy už na šlahounech okurků začínají růst malé okurky. Aby se dokázaly dobře vyvíjet a rostlina je postupně mohla všechny vyživovat, dodejte jim správné hnojivo.

Jaké zvolit hnojivo

Klasickou variantu představuje organické hnojivo v podobě hnoje, kompostu, kostní moučky či popela. Velmi dobrých výsledků dosáhnete i při aplikaci minerálního hnojiva. Nejlepší je ale pro dodání všech potřebných živin a podporu zmíněných procesů kombinace organického a minerálního hnojiva.

Foto: Shutterstock, zdroj: Gardening Know How

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments