Šéfkuchař upozornil na největší nešvar v české kuchyni. Dělá ho téměř každý

Češi si o sobě často myslí, že jsou skvělými kuchaři. Pravdou ale je, že kvalitní domácí vaření tu nemá takovou tradici jako v jiných zemích, například v Itálii. Tradiční české recepty v dnešní době už tolik netáhnou, a tak lidé kopírují cizí kuchyně, což ne vždy dopadne dobře. Dokonce už existují i jakési české verze zahraničních pokrmů, které by v jejich domovské zemi zřejmě nepoznali.

Na tento zlozvyk upozornil i šéfkuchař Radek Lidický, který provozuje úspěšnou cateringovou společnost, jež vaří pro ty největší světové hvězdy, když dorazí do České republiky. Kromě toho se stará o stravu české fotbalové “jedenadvacítky”.

Na otázku, co považuje za největší problém české kuchyně, odpověděl jednoznačně: “Předělávání tradičních receptů. Pokrm existuje sto let, ale český kuchař začne vymýšlet a přidávat do něj něco nového. Třeba špagety carbonara. Skvělý recept, akorát my do něj začneme dávat smetanu,” uvedl Radek Lidický v rozhovoru pro idnes.cz.

Špagety carbonara v českém podání se smetanou jsou dle šéfkuchaře velkým prohřeškem. / Foto: Shutterstock

Pravdou je, že Češi si velmi oblíbili italskou kuchyni, ale často o ní mají pomýlené představy, a to na základě receptů, které se objevují v lifestylových časopisech nebo dokonce podle návštěv podniků, které se označují jako pizzerie či italské restaurace. I tady se totiž často vaří ze surovin, které by italský šéfkuchař nepoužil. Skutečně velkým nešvarem je přidávání smetany do nejrůznějších těstovin, které se přitom v originále připravují zásadně bez ní. U nás ale z nějakého důvodu panuje přesvědčení, že pasta bez smetany není úplná, respektive nechutná tak, jak má. Můžete tak narazit i na jedince, kteří se po návratu z Itálie tváří zklamaně, protože své oblíbené pokrmy ochutnali poprvé v podobě, v jaké se mají připravovat. Jenže jim tak nechutnají.

Bujon je chemickým koktejlem, připravte si raději vlastní vývar. / Foto: Shutterstock

Není to ale jediný nešvar, který Radek Lidický v českých kuchyních pozoruje. Překvapen je i tím, jak masivně se tu používají nejrůznější bujóny. “To je masakr. Když si přečtete složení, je tam směs éček a glutamátů. Ani nevím, kde bych ho použil,” poukazuje na skutečnost, že bujony jsou pořádným chemickým koktejlem, který navíc používají i lidé snažící se o zdravou stravu. Podle něj přeci není problém vyvařit na počet porcí dostatečné množství masa a získat tak vlastní kvalitní vývar.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments