Královský důchod a nemuset pracovat. Ekonom poradil Čechům jednoduchý fígl

Důchody v České republice čeká významná změna, a to v mnoha ohledech. Předně se změní minimální věk pro odchod do důchodu, kterým si lidé nebudou moci být dlouho jistí. Teprve po padesátce jim bude sděleno, kdy přibližně do penze nastoupí. Vše se řídí výpočtem, aby člověk nepobýval v penzi o mnoho déle než průměrných 21,5 let.

Na důchod nespoléhejte

Je také jasné, že příští generace nebudou mít zrovna štědrý důchod. Brzdit se musí už teď a bohužel se zdá, že současná generace penzistů to těm nadcházejícím z velké části projedla. V příštích desítkách let se proto počítá s útlumem a důchod relativně vůči průměrné mzdě bude spíše klesat.

Je proto důležité, aby lidé mysleli na vlastní vrátka, dokud jsou ekonomicky činní a alespoň částečně se zajistili sami. Nikde totiž není psáno, že máme spoléhat pouze na státní důchod, dokonce to ani není dobrý nápad. Kdo si chce udržet důstojnou životní úroveň i v penzi, měl by se o to sám přičinit.

Není to přitom vůbec nic složitého. Zkušený ekonom poradil něco, čemu se říká osmý div svět nebo také zázrak. Jde o ekonomický jev zvaný složené úročení, což nepůsobí příliš atraktivně, ale funguje to naprosto neskutečně.

Foto: Shutterstock

Hlavně začněte včas

Pro slušný život v důchodu vám bude stačit, když si budete odkládat dva tisíce korun měsíčně, které se budou zhodnocovat v průměru o šest procent. Musíte tak činit ale po dobu 40 let, protože jen tak naplno využijete složeného úročení. Nakonec budete mít částku přesahující 3 miliony korun.

Ale pozor. Pokud si říkáte, že budete spořit jen 20 let, ale dáte si stranou 4000 korun měsíčně, a nakonec to vyjde stejně, byli byste na omylu. V takovém případě byste si totiž našetřili jen přibližně polovinu, tedy 1,6 milionu korun.

Z toho jednoznačně vyplývá, že není ani tak důležité, jakou částku si spoříte, ale mnohem podstatnější je začít co nejdříve, protože později už se to dohání velmi obtížně. A kam peníze investovat? Nabízejí se nejrůznější fondy, ať už aktivně nebo pasivně spravované, které by však měly mít agresivnější strategii. Ta je pro delší horizont lepší a přináší zajímavější zhodnocení.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments