Jak správně odvzdušnit radiátory. Letos je to důležitější než kdy jindy, jinak se nedoplatíte

Proti dramaticky rostoucím cenám elektřiny a plynu nemůže běžný člověk nic moc dělat. Nezbývá mu než sledovat, jak dodavatelé mění ceníky. Přeci jen však mohou něco udělat pro to, aby jejich konečný účet za plyn či teplo nebyl tak vysoký. Vlastně mohou udělat docela hodně. Nejrůznějších tipů, jak ušetřit za topení, je celá řada. Ten nejúčinnější však spočívá v odvzdušnění radiátorů. Nejde přitom jen o podstatnou úsporu, která bude letos výrazně vyšší než v předchozích letech, ale i o to, že pouze kvalitně odvzdušněný radiátor správně topí. A jako bonus v něm nebude nepříjemně šplouchat.

Čtěte také: Domácnosti se nedoplatí, ale ČEZ počítá rekordní zisky. Proč brutálně zvedl cenu elektřiny, když ho výroba stojí stále stejně?

Poznejte zavzdušněný radiátor

Jak ale poznáme radiátor, který je zavzdušněný. Popravdě, nejlepší je preventivně obejít všechny radiátory v bytě či domě a vyzkoušet, zda jsou zavzdušněné a případně zjednat nápravu.

Zavzdušněný radiátor nicméně poznat lze. Je třeba si uvědomit, co je příčinou tohoto stavu. Jde o jev, který je pro radiátory typický a vlastně se mu nedá vyhnout. Dochází k němu vnikáním vzudhových bublin do topení při dopouštění vody.

Většina lidí pozná zavzdušněný radiátor tak, že topí špatně nebo netopí dokonce vůbec, a to i tehdy, když ho pustíte naplno.

Dalším znakem zavzdušněného radiátoru jsou nepřirozené a nepříjemné zvuky, které toto zařízení vyluzuje. Jde typicky o šplouchání. Tím se ale mohou projevovat i závažnější problémy, jako je porouchané čerpadlo nebo špatně navržená soustava. To už sami nevyřešíte a je třeba k tomu přizvat odborníky.

Foto: Shutterstock

Kdo by měl odvzdušnit?

Řada lidí má představu, že nemusí odvzdušňovat radiátory v bytech, kam je dodáváno dálkové teplo. To je ale mylný předpoklad. Je třeba pravidelně odvzdušňovat radiátory v bytech a domech s vlastním kotlem, stejně jako tam, kde je topení zajištěno dálkovým způsobem z tepláren.

Kdy je dobré radiátory odvzdušnit?

Nejlepší je dostat vzduch z topení už na začátku topné sezóny. Je třeba si uvědomit, že po době, kdy zahálely, obvykle nejsou v optimální kondici. Může se stát, že radiátor ani po prvním odvzdušnění nebude topit správně. Potom je třeba celý proces zopakovat, třeba i několikrát.

Tím však bohužel starosti o topení v bytě nekončí. Ačkoliv mnozí lidé na radiátory po celou topnou sezónu nesáhnou, je to špatný přístup. Odzvdušnění by mělo probíhat přibližně jednou měsíčně. Obecně platí, že čím je otopná soustava starší, tím častější odvzdušnění vyžaduje.

Pokud potřebujete odvzdušňovat častěji, vyplatí se vám nechat si nainstalovat automatické odvzdušňovací ventily. Ty jsou dnes standardně instalovány v bytech v nejvyšším, případně dvou nejvyšších plodlažích obytných domů. Nejsou nijak drahé na to, jak dobře řeší potenciální problémy s vytápěním.

Tip: Při odvzdušnění si připravte nádobu na vodu, protože ta začne spolu se vzduchem z radiátoru prskat a následně vytékat. / Foto: Shutterstock

V bytovém domě je třeba postupovat koordinovaně

Pochopitelně si můžete topení ve svém bytě odvzdušnit bez spolupráce s dalšími obyvateli domu. Může se vám ale stát, že to nebude mít kýžený efekt. V bytových domech je totiž dobré postupovat koordinovaně, což platí pro byty takzvaně “na jedné stoupačce”.

Nejdříve by všichni měli otevřít termoventily na maximální možnou hodnotu (nejčastější označení je pětka). Následkem toho vystoupá vzduch z nejnižšních pater vzhůru. Teprve potom by mělo přijít samotné odvzdušnění.

Podle některých expertů není od věci provést odvzdušnění ve večerních hodinách, kdy dochází k vypnutí čerpadla s výměníkovou vodou. Obvykle k tomu dochází kolem desáté hodiny večerní. Není to ale nutné. Topení by při odvzdušnění ale mělo být v každém případě ještě zahřáté.

Foto: Shutterstock

Odebírat
Upozornit na
guest
20 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments