Jak správně odvzdušnit radiátory. Letos je to důležitější než kdy jindy, jinak se nedoplatíte

Proti dramaticky rostoucím cenám elektřiny a plynu nemůže běžný člověk nic moc dělat. Nezbývá mu než sledovat, jak dodavatelé mění ceníky. Přeci jen však mohou něco udělat pro to, aby jejich konečný účet za plyn či teplo nebyl tak vysoký. Vlastně mohou udělat docela hodně. Nejrůznějších tipů, jak ušetřit za topení, je celá řada. Ten nejúčinnější však spočívá v odvzdušnění radiátorů. Nejde přitom jen o podstatnou úsporu, která bude letos výrazně vyšší než v předchozích letech, ale i o to, že pouze kvalitně odvzdušněný radiátor správně topí. A jako bonus v něm nebude nepříjemně šplouchat.

Čtěte také: Domácnosti se nedoplatí, ale ČEZ počítá rekordní zisky. Proč brutálně zvedl cenu elektřiny, když ho výroba stojí stále stejně?

Poznejte zavzdušněný radiátor

Jak ale poznáme radiátor, který je zavzdušněný. Popravdě, nejlepší je preventivně obejít všechny radiátory v bytě či domě a vyzkoušet, zda jsou zavzdušněné a případně zjednat nápravu.

Zavzdušněný radiátor nicméně poznat lze. Je třeba si uvědomit, co je příčinou tohoto stavu. Jde o jev, který je pro radiátory typický a vlastně se mu nedá vyhnout. Dochází k němu vnikáním vzudhových bublin do topení při dopouštění vody.

Většina lidí pozná zavzdušněný radiátor tak, že topí špatně nebo netopí dokonce vůbec, a to i tehdy, když ho pustíte naplno.

Dalším znakem zavzdušněného radiátoru jsou nepřirozené a nepříjemné zvuky, které toto zařízení vyluzuje. Jde typicky o šplouchání. Tím se ale mohou projevovat i závažnější problémy, jako je porouchané čerpadlo nebo špatně navržená soustava. To už sami nevyřešíte a je třeba k tomu přizvat odborníky.

Foto: Shutterstock

Kdo by měl odvzdušnit?

Řada lidí má představu, že nemusí odvzdušňovat radiátory v bytech, kam je dodáváno dálkové teplo. To je ale mylný předpoklad. Je třeba pravidelně odvzdušňovat radiátory v bytech a domech s vlastním kotlem, stejně jako tam, kde je topení zajištěno dálkovým způsobem z tepláren.

Kdy je dobré radiátory odvzdušnit?

Nejlepší je dostat vzduch z topení už na začátku topné sezóny. Je třeba si uvědomit, že po době, kdy zahálely, obvykle nejsou v optimální kondici. Může se stát, že radiátor ani po prvním odvzdušnění nebude topit správně. Potom je třeba celý proces zopakovat, třeba i několikrát.

Tím však bohužel starosti o topení v bytě nekončí. Ačkoliv mnozí lidé na radiátory po celou topnou sezónu nesáhnou, je to špatný přístup. Odzvdušnění by mělo probíhat přibližně jednou měsíčně. Obecně platí, že čím je otopná soustava starší, tím častější odvzdušnění vyžaduje.

Pokud potřebujete odvzdušňovat častěji, vyplatí se vám nechat si nainstalovat automatické odvzdušňovací ventily. Ty jsou dnes standardně instalovány v bytech v nejvyšším, případně dvou nejvyšších plodlažích obytných domů. Nejsou nijak drahé na to, jak dobře řeší potenciální problémy s vytápěním.

Tip: Při odvzdušnění si připravte nádobu na vodu, protože ta začne spolu se vzduchem z radiátoru prskat a následně vytékat. / Foto: Shutterstock

V bytovém domě je třeba postupovat koordinovaně

Pochopitelně si můžete topení ve svém bytě odvzdušnit bez spolupráce s dalšími obyvateli domu. Může se vám ale stát, že to nebude mít kýžený efekt. V bytových domech je totiž dobré postupovat koordinovaně, což platí pro byty takzvaně “na jedné stoupačce”.

Nejdříve by všichni měli otevřít termoventily na maximální možnou hodnotu (nejčastější označení je pětka). Následkem toho vystoupá vzduch z nejnižšních pater vzhůru. Teprve potom by mělo přijít samotné odvzdušnění.

Podle některých expertů není od věci provést odvzdušnění ve večerních hodinách, kdy dochází k vypnutí čerpadla s výměníkovou vodou. Obvykle k tomu dochází kolem desáté hodiny večerní. Není to ale nutné. Topení by při odvzdušnění ale mělo být v každém případě ještě zahřáté.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 49SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

20 názorů k článku “Jak správně odvzdušnit radiátory. Letos je to důležitější než kdy jindy, jinak se nedoplatíte

  1. Z podstaty věci. Pokud je radiátor zavzdušněnej, tak netopí.
    A co netopí, tak těžko může sálat tepelnou energiii.
    Takže pořád dokola opakujete hnoje o tom, že se to prodraží…

    1. Bohužel je druhá stránka věci na kterou jsem hrubě dopadl. Když radiátor šetří je sice fajn, já jsem byl taky setrilek, ovšem jen do té doby než mi přišla faktura za teplo s nedoplatkem 7tis. Šel jsem přímo za dodavatelem, kde mi bylo řečeno, že jsem byl v nejnižší kategorii s otopem a díky průměru cen celého baráku se to rozpočítalo. Ty nejnižší setrilky pak musely tento průměr doplatit a v celkovém výpočtu jsem na tom byl hůř než průměr. Když jsem tam řval jak je toto možné? Bylo mi doporučeno prostě nešetřit. Další topnou sezónu když jsem topil osto6 mi přišel příjemný preplatek. To je bordel co

  2. To mě porazilo! Redaktorka Mixu mě radí,jak odvzdušnit radiator!!!!!To jsem ještě nežral !

  3. Máme radiátory 40 let a nemusíme je odvzdušnit. Kvalitní litinové z 80 let minulého století.

  4. A nejlepší kino nastane, když otevřete odvzdušňovací ventil a už se vám nepodaří jej zavřít. Letošní osobní zkušenost. 🙂

  5. Páni readktoři. Jaké z vašeho článku plyne poučení – Občane, vykašli se na odbornou práci odborníků a udělej si vše sám. Do článku by jsme měli dát větu: Práce na vlastní nebezpečí.
    Nedávno jsem řešil případ – za použitím nepřiměřené síly došlo k utžení odvzdušňovacího ventilu a vytékající voda zničila plovoucí podlahu …
    Jestli chcete lidem ušetřit peníze, postavte svůj článek na jiném problému. Vysvětlete lidem, že zakrytý radiátor nepředává teplo do prostoru. Prach, pavučiny, papírky, hadříky apod. brání v proudění vzduchu okolo jednotlivých prvků radiátorů, tím se podstatně snižuje jejich účinnost.

    1. No to sice jo, ale o co míň tepla odevzdá, o to méně tepla se mu musí dodat, takže vlastně taky šetří.

  6. Chápem to správne , že ak si neodvzdusnim radiator tak budem tento rok uplne v p…? 😃😃😃 kua nadpis ako keby mal nastať armagedon a jediná spása je odvzdusnit radiator 😂😂

    1. Radiátory zásadně vždy odvzdušňují pouze a jedině nejvyšší byty. Vzduch se vždy dostane až nahoru. Také pouze tyto radiátory jsou jediné v otopné soustavě vybaveny odvzdušňovacími ventily. Celý článek psal naprostý debil (blbka),byty v nejvyšších patrech mají zájem na tom aby v nich nebyla zima a proto to udělají automaticky a ano několikrát při zahájení topné sezony. A čím by jako měli ušetřit spodní byty když tento krok udělají? Kde nic není ani kalorimetr nebere, takže netopím rovná se neplatím. Pisatelka článku má IQ maximálně 30 a jediná práce co bych jí doporučil je zametání chodníku, pokud udrží koště.
      V případě že se domnívá že má líbivý vzhled, může na chodníku vykonávat i jiné činnosti např. provozovat nejstarší řemeslo.
      Doufám že tento článek je poslední co napsala.

  7. Pokud dojde ve večerních hodinách k vypnutí čerpadla s výměníkovou vodou, není v systému žádný tlak. To potom můžete odvzdušňovat až do rána.

    1. To čerpadlo vám dělá průtok vody, ale ta voda tam zůstane i po vypnutí, tudíž odvzdušnit to jde, ynženýre.

    2. Tlak přece není závislý na tom, jestli čerpadlo běží nebo neběží. Ten je daný tlakem expanzní nádoby a tíhou vody, takže ve vyšších patrech bude tlak menší.

  8. Odvzdušňovat za tepla i za studena, je to úplně jedno.

    Automatický odvzdušňovací ventil nic moc neřeší, také občas potřebuje manuální zásah ale to hlavní, riskujete s ním že selže a vyplavíte sebe i sousedy pod vámi. Nedoporučuji.

    To hlavní, proč je důležité odvzdušňovat, abyste ušetřili, ten autor článku vůbec nenapsal. Jedná se o ta tělesa, která jsou osazena snímači, poměrovými rozdělovači topných nákladů. Pokud je takové těleso zavzdušněno, tak se snižuje jeho výkon, ventil více otevírá, průtok a teplota vody se zvyšuje. Tím se zvyšuje odpar tekutiny v poměrovém rozdělovači topných nákladů a vy za stejné předané teplo zaplatíte víc.

    1. Automatický odvz. ventil skutečně moc neřeší. Možná ještě tak v čistém otopném systému. Také nedoporučuji.

    2. Přesně tak, když bude topit jen půlka tělesa, a bude to tam, kde je ten indikátor, musí být zahrátý delší dobu a indikátor zaznamená více jednotek, než když bude topit kratší dobu.

  9. Uvědomte si, že autorka článku je redaktorka, která problematice nerozumí. Někde si něco přečetla a pak to sesumírovala do tohoto nicneříkajícího článku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *