Bude letos pro důchodce nějaké finanční přilepšení? Už je rozhodnuto

Důchodci mají za sebou velmi náročný rok, a to především z toho hlediska, že jim v jeho polovině byla nečekaně zkrouhnuta mimořádná valorizace. Reálně dostali v průměru o 1000 Kč méně, než na kolik měli nárok. Pakliže to vezmeme za celé půlroční období, chybí jim přibližně šest tisíc korun, které by potřebovali, aby dohnali rychlý růst cenové hladiny.

Ceny zase porostou

Do poslední chvíle se přitom spekulovalo o tom, že stát učiní směrem k penzistům vstřícný krok. Ušetřil totiž na valorizaci penzí, na kterou měli důchodci jednoznačný nárok a která by penze zvýšila natrvalo. Přicházelo tedy v úvahu, že jim vyplatí alespoň jednorázovou částku v podobě jakéhosi neoficiálního 13. důchodu, která by mohla činit právě nějakých těch 5 nebo 6 tisíc korun.

Ostatně, šlo by o jakousi zkoušku nového mechanismu, který nahrazuje mimořádnou valorizaci. Jde o přilepšení pro penzisty v době, kdy rychle rostou ceny. A nutno říct, že právě teď by to bylo na místě, jelikož nejenže se ceny zvyšují, ale od nového roku mají znovu vystřelit, a to jak v případě potravin, tak i energií.

Foto: Shutterstock

Nebylo by to poprvé

Navíc už je tu určitá zkušenost s těmito jednorázovými příspěvky. Před dvěma lety bylo takto vyplaceno rouškovné ve výši 5000 Kč, což tehdy důchodci s povděkem kvitovali a nejinak by tomu bylo i dnes.

Nějakou tu korunu navíc bych teď před Vánoci určitě uvítala. Opravdu mě namíchli tím, jak nám sebrali tu tisícovku z mimořádné valorizace, snad to ještě soud zvrátí,” říká paní Božena, která naráží na skutečnost, že tuto nespravedlnost aktuálně řeší Ústavní soud.

Čtěte také: Důchodci v České republice už se mají lépe než v Německu. Okamžitě šlápněte na brzdu, takhle to dál nejde

Stát nicméně bohužel rozhodl v tom smyslu, že se letos žádné mimořádné příspěvky ani 13. důchody vyplácet nebudou. Nakonec ale nemusí mít poslední slovo. Pakliže soud rozhodne ve prospěch důchodců, bude na místě vyrovnání, které by každému mohlo přinést zajímavé peníze navíc. To však bude již otázkou příštího, nikoliv letošního roku.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 1SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 67SdíleníSdíletTweet [...]
Ani v dnešní době, kdy se pocitově zdá, že jsou Češi ochotní utrácet velmi vysoké částky za běžné služby, nemají obchodníci na růžích ustláno. Například v případě restaurací zavírá jedna za druhou, a to i věhlasné podniky, jako nedávno ten, který patřil šéfkuchaři Emanuelovi Ridimu. Jde však i o velmi tradiční podniky, které tu fungovaly desítky let, ale teď to najednou přestaly zvládat. Těžké časy Řeč je o lahůdkářství Zlatý kříž, které centrum Prahy zdobilo přinejmenším sto let. Jeho vznik se datuje do tak dávných dob, že přesné datum dnes již není známo. Ale už je to také tak trochu jedno, jelikož podnik před několika týdny definitivně zavřel. Nejprve se dle nápisu na dveřích zdálo, že řeší nějaké technické problémy, avšak teď už je jasno. Firma je rovnou v likvidaci, takže provoz neobnoví. Tyto lahůdky pravděpodobně budete znát také. Sídlily v Jungmannově ulici a dosud si je lidé, přinejmenším dle hodnocení na Googlu, pochvalovali, a to navzdory tomu, že sem v posledních letech začali ve velkém chodit také turisté. Těm o slavných českých chlebíčcích básní různí průvodci, takže je pochopitelně musí vyzkoušet. Drahé chlebíčky Rychle však ubývá míst, kde tak mohou učinit. Ostatně, hodně rychle rostou také jejich ceny. Kdo by ještě před pár lety řekl, že takový chlebíček může stát 45 Kč, jako tomu bylo právě ve Zlatém kříži, ještě než zavřel. Mnohým to připadá hodně, ovšem sami si odpovězte na otázku, za jakou cenu byste je dnes byli ochotni prodávat. Čtěte také: Tak to je rána. V Česku končí 160 let stará firma. Přežila všechno, ale tohle už ne Jak se totiž ukázalo, Zlatý kříž nedokázal přežít ani s těmito cenami a velkou tradicí. Důvodů může být hned několik. Mluví se o tom, že měl podnik příliš vysoký nájem, ale také o tom, že se Praha 1 vylidňuje, takže se tu nedá opřít o pravidelnou klientelu, kterou by podnik tohoto typu potřeboval jako sůl. Podle jiných už se také zřejmě vyčerpal model tradičního lahůdkářství. Lidé sem sice stále tu a tam zašli, ale na nějaké velké vyskakování to zkrátka už nebylo. Foto: Shutterstock 1SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

7 názorů k článku “Bude letos pro důchodce nějaké finanční přilepšení? Už je rozhodnuto

 1. To je same diskutování o ničem. Čekám, zda si politici nezvýší své statisícové platy o 13 procent?

 2. Pokud není člověk v důchodu myslí si, že důchodci se mají dobře.Opak je pravdou.Kupuji položky,jako léky a další co mladí neřeší.
  Nejhorší je odsuzování seniorů důchodců, kteří pomáhají dětem a mlade generaci.Pokud peníze nemají mladí nedostanou nic.
  To to se dělo vždy, že senioři pomáhali mladým ulehčit život.
  Fiala a Pavel, protože mají sami hodně a žijí,jako mamanci to nikdy nepochopí.

 3. Je to svinstvo. Ceny stoupaji stále. O valorizace nás okradli tito zmetci. Po novém roce nás čeká další zvyšování cen. Těch mizerných 360 Kč nepojryje ani 1% zvýšení ceny. Již dneska jsme se dozvěděli, že nám zdraží vodu na
  175 Kč m3. Po připočtení zvýšené DPH 21% nás bude stát 211,75 Kč m3. Ta jejich valorizace nepokryje ani zvýšení ceny vody. Naší vodu nam prodali ODSsáci a takto jsme dopadli. Ještě nás čeká zvýšení ceny tepla a teplé vody a všech cen. Je to fialový hnus.

 4. Proč my nedostává mě 13 důchod jak mají na Slovensko ty mají aspoň krásné vánoce a my si nemůžeme dopřát vůbec nic já stim důchodem co mám nemůžu koupit ani dárky já mám 8790 důchod a sem rada že máme na jídlo a manžel má 10300 a to platíme nájem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *