Jan Blatný se stane ministrem zdravotnictví, potvrdil Zeman. Chtěl jsem někoho jiného, překvapil Babiš

Prezident Miloš Zeman potvrdil, že ve čtvrtek jmenuje Jana Blatného ministrem zdravotnictví. Nahradí tak krátce sloužícího Romana Prymulu, který se zdiskreditoval tím, že se v nočních hodinách vypravil bez roušky do restaurace.

Rezignuje Prymula, nebo bude odvolán?

Prezident republiky Miloš Zeman ve čtvrtek dne 29. října 2020 ve 12:00 hodin jmenuje Jana Blatného do funkce ministra zdravotnictví. Ceremoniálu se zúčastní předseda vlády Andrej Babiš,” uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zatím není potvrzeno, zda Roman Prymula sám rezignuje, nebo bude nakonec odvolán. Andrej Babiš ho k rezignaci vyzval už v pátek po provalení skandálu, ale ministr zdravotnictví to odmítl s tím, že se ničím neprovinil. O víkendu připustil, že rezignuje, pokud bude k dispozici jeho nástupce. Také potvrdil, že by se rád účastnil řešení epidemie z pozice odborníka.

Premiér Andrej Babiš si v České televizi postěžoval, že ministři nerostou na stromech. Je pravdou, že ministerstvo zdravotnictví má v poslední době značnou spotřebu a ve vlasních řadách Babiš žádného vhodného manažera nenašel. Přiznal tak, že dal na doporučení externích kandidátů.

Nejisté vyhlídky kandidáta

Na základě několika telefonátů jsem dostal doporučení na dvě až tři jména,” prozradil Andrej Babiš. “Byla to druhá volba, první volba si to ještě chtěla rozmyslet, ale neměla čas,” upřesnil proces výběru premiér. Jan Blatný tak nebyl první volbou, ale až náhradníkem. Spekulovalo se o tom, že nabídku dostal ředitel FN Motol Miloslav Ludvík. V médiích se objevilo také jméno současného náměstka ministerstva zdravotnictví Aleksi Šeda. Ten však odmítl, že by nabídku na povýšení obdržel.

Jan Blatný je dětským lékařem, který v posledních letech působil také jako náměstek ředitele Fakultní nemocnice Brno. “Musím ocenit kuráž pana docenta, který má dobrou funkci, že to akceptoval,” zmínil Babiš skutečnost, že nový ministr jde z lukrativního místa na velmi nejistý post, kde hrozí, že podobně jako jeho předchůdci bude odcházet s ne úplně pozitivní vizitkou.

Jistým problémem se může ukázat například to, že Jan Blatný má sice zkušenosti z ciziny, ale chybí mu jakákoliv politická praxe. Je také otázkou, jakým způsobem zvládne komunikaci, která byla problémem u ministrů Adama Vojtěcha a nakonec i Romana Prymuly. Tím, že po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem odmítl předstoupit před novináře, v tomto ohledu nezačal úplně nejlépe.

Foto: Twitter J. Ovčáčka

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments