V Praze se dnes bude demonstrovat na pěti místech. Policie je v pohotovosti

Dnes si státním svátkem země připomíná vznik samostatného československého státu. Namísto tradičních oslav, které budou výrazně omezeny současnými protiepidemickými opatřeními, se chystá hned několik demonstrací, které budou probíhat převážně v ulicích hlavního města. Policie předpokládá, že se jich zúčastní stovky lidí, protože pro demonstrace platí omezení shromažďování na sto osob. Organizátoři jedné z akcí ale už dříve deklarovali, že počty nebudou kontrolovat. Naopak, jde často o protivládní demonstrace, na nichž mají účastníci tendence zákony porušovat.

V Praze je nahlášeno celkem pět protestů či recesistických happeningů. Policie tentokrát neponechala nic náhodě a dopředu připravila rozsáhlá bezpečnostní opatření. Chce předejít vyhrocení některé z akcí do podoby, která se odehrála před deseti dny na Staroměstském náměstí. Zde demonstranti použili násilí dokonce i vůči pořádkovým složkám.

Složité dodržování opatření

Cílem opatření bude především zajištění klidu a veřejného pořádku v ulicích Prahy. Budou se na nich podílet policisté z pořádkové, dopravní, ale i kriminální služby,” uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk. “Samozřejmě nebudou chybět členové antikonfliktního týmu, jejich úkolem bude předcházet případným konfliktům.”

Policie komunikuje s organizátory demonstrací a svůj postup koordinuje rovněž s magistrátem. Podle Jana Daňka se zatím neočekávají střety jako na Staroměstském náměstí. Tehdy policisté zadrželi celkem 140 osob, kterým hrozí vysoké peněžité pokuty a také tresty odnětí svobody. Policie má proti nim dostatek důkazního materiálu díky pouličním kamerám a svého jednání se tito lidé dopouštěli v nouzovém stavu, ve kterém platí výrazně přísnější postihy.

Už teď se ale předpokládá, že největším problém bude právě v dodržování protiepidemických opatření, jež jsou v současné době velmi přísná. Demonstrace jsou tak omezeny na účast maximálně stovky osob, které navíc musí být rozdělení do skupinek po dvaceti.

Plánované demonstrace

  • Staroměstské náměstí (12:00 – 14:00) – Pochod za svobodu
  • Staroměstské náměstí (14:00 – 17:00) – Slavíme s Milošem! Recesistická oslava. Čínská delegace bude udělovat Milošovi řád velkého rudého bacila. Lid bude žádat dobrou vládu
  • Náměstí Republiky (11:55 – 15:00) – Pokojné shromáždění občanů za účelem připomenutí základních celospolečenských hodnot.
  • Náměstí Republiky (18:00 – 19:00) – Kladení věnců k pomníku u Obecního domu.
  • Klárov (12:00 – 23:00) – Předání požadavků občanů České republiky, našim zaměstnancům – vládě Andreje Babiše, vyvolání dialogu, slyšení v Poslanecké sněmovně.

Je nicméně možné, že dojde i k dalším demonstracím či akcím. Například zpěvák Daniel Hůlka vyzval občany, aby se k němu připojili na procházce, na jejímž konci chce na Pražském hradě vrátit státní vyznamenání.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
39 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments