Čechům dochází s vládou trpělivost. Na 28. října se chystá masová demonstrace

Centrum Prahy dost možná zažije opakování nedělního incidentu ze Staroměstského náměstí, kdy se demonstrace proti vládním opatřením zvrhla v bitku s policií. Na svátek 28. října se totiž pod dojmem nové vlny opatření, které znamenají pro mnohé lockdown země, chystá další demonstrace.

Organizátoři odmítají násilí

Akci už je možné najít na webu pražského magistrátu pod názvem Manifestace za svobodu a pravdu odsuzující teror a manipulaci. Konat se má od 11:55 do 15:00 vedle Staré celnice na Náměstí republiky.

Organizátoři akce dopředu deklarují, že chtějí předejít výtržnictví a průběhu, jaký nabrala nedělní demonstrace. Mají však jen velmi omezené prostředky, jak demonstranty případně umravnit. Není proto vyloučeno, že bude muset opět ve velkém zasahovat policie.

Vezměte si něco k sezení, polštáře, polystyrény či molitany, deky apod. Abychom zabránili provokatérům k násilí, budeme sedět na dlažbě, kam nás beztak vláda všechny postupně posílá,” píše se v textu související petice.

Nouzový stav má vláda vyhlásit, jen když ho potřebuje lid. Lid žádný nouzový stav nepotřeboval a po žádné nouzi nevolal. Nouzi nemají podle našich informací ani lékaři a víme, že zdravotníci jsou na nemoci zvyklí. Tu hysterii okolo vyvolali politici,” uvedl pro idnes.cz organizátor akce David Tesař.

Účast překročí vládou povolený počet

Vláda novými opatřeními omezila maximální počet účastníků demonstrací na sto z předchozích pěti set. Organizátoři akce však účast nijak omezovat nehodlají s tím, že vláda nemůže lidem jen tak odebrat právo vyjádřit nahlas svůj názor. “Právo na svolání našeho shromáždění, náš Manifest se opírá o článek 23 Listiny základních práv a svobod, který není dotčen ani válečným stavem, natož stavem nouzovým. Účastníkům budeme doporučovat maximálně sterilní ústenku,” říká Tesař.

Pražský magistrát může správně ohlášenou akci vzít pouze na vědomí. Navzdory různým domněnkám ji nemůže zakázat. To může udělat až policie na místě, pokud nebudou respektovány zákony a nařízení. Jenže právě moment, kdy se policie pokusí zasáhnout, se může proměnit v rozbušku.

Tato akce přitom nemusí být 28. října jediná. Zpěvák Daniel Landa už naznačil, že se chystá demonstrace proti prezidentu Zemanovi a zřejmě i vládním opatřením na Pražském hradě. Prezident stále neustoupil od plánu předávat osobně státní vyznamenání, přestože je téměř celá země zavřená a lidé mají omezený pohyb. Ministr zdravotnictví Roman Prymula, mimochodem jeden z oceněných, mu to bude ještě rozmlouvat.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
629 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments