Vláda rozšířila okruh OSVČ a malých firem, které mohou žádat o kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně

Spolu s novými opatřeními, které začnou platit od šesté hodiny ranní a které představují přinejmenším částečný lockdown, oznámila vláda také rozšíření okruhu osob samostatně výdělečně činných, které mohou žádat o takzvaný kompenzační bonus. Ten je stanoven na 500 Kč za každý den, kdy měl dotyčný omezené možnosti podnikání vlivem vládních opatření. Původně měli na příspěvek nárok pouze ti živnostníci, kterým bylo podnikání omezeno opatřeními, jež začala platit k 14. říjnu. Na tiskové konferenci vlády o rozšíření informoval ministr průmyslu Karel Havlíček.

Čtěte také: Vláda zavřela zemi, jinak by zkolabovaly nemocnice. Komunikační chaos pokračuje

Přímo i nepřímo dotčení podnikatelé

Ten zdůraznil, že kompenzační bonus se týká všech segmentů, které byly zasaženy staršími či novými vládními opatřeními. Vedle živnostníků o něj mohou žádat také majitelé malých společností s ručením omezením, které nemají zaměstnance a nečerpají žádnou další státní podporu. Havlíček dodal, že bonus se bude vztahovat také na obory, které jsou opatřeními dotčeny nepřímo, což významně rozšiřuje okruh potenciálních žadatelů.

Ministerstvo financí už s první vlnou vládních opatření uzavírajících určité části ekonomiky uvedlo, že získání kompenzačního bonusu bude co možná nejsnazší. Podnikatelům bude stačit odeslat finanční správě sdělení, že se jich opatření týká. Pro tento případ bude správa akceptovat i emailovou komunikaci. Stejně tak mohou zažádat o uplatnění generálního pardonu pro daňovou povinnost. Odklad platby daní se týká daně z přidané hodnoty, daně z příjmu a silniční daně až do konce roku.

Nouzový stav bude prodloužen a spolu s ním i nárok na bonus

Pokud jde o kompenzační bonus ve výši 500 Kč na den, postižení podnikatelé o něj mohou žádat za každý den nouzového stavu, který je aktuálně vyhlášen od 5. října do 4. listopadu, a to i zpětně. Za jednatřicet dní nouzového stavu to činí celkem 15 500 Kč. Už dnes je ale téměř jisté, že nouzový stav bude prodloužen a spolu s ním i kompenzační bonus. Živnostníci a majitelé malých eseróček tak budou pravděpodobně moct žádat o desítky tisíc korun.

Poslanecká sněmovna by návrh měla schvalovat ještě dnes ve stavu legislativní nouze. S jeho schválením nebude problém, protože má širokou podporu napříč politickými stranami.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Absolvent žurnalistiky na Karlově univerzitě, který v informování veřejnosti o aktuálním dění spatřuje nejen poslání, ale chápe ho i tako svůj největší koníček.

Odebírat
Upozornit na
guest
16 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments