OSVČ a malí podnikatelé dostanou pomoc 500 Kč denně a ošetřovné. Kdo a jak dlouho na ně má nárok?

Vláda dodržela svůj slib a podnikatelům zasaženým koronavirovou krizí odsouhlasila podporu ve výši 500 Kč denně. Rovněž došlo ke schválení ošetřovného pro živnostníky, kteří by na něj jinak neměli nárok.

Jde o stejnou formu pomoci, jakou vláda živnostníkům a majitelům malých společností s ručením omezením vyplácela už v jarní vlně epidemie. Ministryně financí Alena Schillerová však zdůrazňuje, že tentokrát je pomoc určena pouze pro ty podnikatele, kterým vláda zamezila v podnikání. “Navazujeme na Pětadvacítku, která byla na jaře. Tentokrát o bonus mohou požádat ale pouze osoby samostatně výdělečně činné, kterým jsme zamezili podnikání. Museli z toho podnikání mít ale také převažující příjmy, tedy více než 50 procent,” uvedla Schillerová.

500 Kč každý den až do konce nouzového stavu

Podobná podmínka nicméně platila také minule. Podnikatelé museli odevzdat místopřísežné prohlášení, ve kterém podepisovali, že se jich vládní opatření dotkla a měly propad příjmů. Problém byl v tom, že to nikdo už neověřoval. Alena Schillerová neuvedla, jakým způsobem to chce stát tentokrát kontrolovat.

O příspěvek ve výši 500 Kč na každý den nouzového stavu totiž bude možné opět žádat velmi jednoduše, a to prostřednictvím emailu, datové schránky nebo aplikace Elektronických podání pro finanční správu.

Podnikatelé mohou o pomoc požádat zpětně od začátku nouzového stavu, a to až do jeho konce. Nouzový stav by měl skončit 3. listopadu, ale je poměrně pravděpodobné, že bude ještě prodloužen. Pokud by k tomu došlo, bonus bude vyplácen i nadále. Kromě živnostníků mohou o bonus požádat také majitelé malých eseróček, kteří nečerpají zároveň Antivirus nebo jinou podporu.

Ošetřovné pro OSVČ

Vláda také schválila ošetřovné pro živnostníky. Jeho výše činí 400 Kč na den a je možné ho pobírat po celou dobu uzavření škol. “Ošetřovné bude rovněž pro živnostníky. Právě jsme na vládě schválili, že podpora bude ve výši 400 Kč/den. Žádosti vyřizuje opět MPO, v první vlně pandemie jsme takto schválili 190 tis žádostí v objemu 2,2 mld. Kč,” uvedl vicepremiér Karel Havlíček.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
34 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments