Jaroslav Flegr protáhl exponenciální křivku do konce prosince a zjistil, kolik lidí bude umírat o Vánocích

Profesor Jaroslav Flegr opět nabízí jednoduchá čísla, která jsou však – například ve vládních kruzích – velkou vzácností, jak ukázal děsivý vývoj koronavirové epidemie, jemuž ministři popustili uzdu a nyní ji složitě stahují. Tentokrát se parazitolog zaměřil na vývoj počtu mrtvých, protože to je ve výsledku nejpodstatnější faktor, jak se epidemii daří zvládat nebo spíše nezvládat.

Exponenciální růst obětí už od začátku srpna

Podle Flegra tu máme exponenciální růst počtu mrtvých na Covid-19 už několik měsíců. “Je zřejmé, že už od 1. srpna rostou počty mrtvých za den exponenciálně, přičemž počet mrtvých v jednom dni se zdvojnásobí zhruba každých 9 dnů,” píše evoluční biolog na svém facebookovém profilu. Přesto s tím dlouhou dobu nikdo nic nedělal.

Jak už jsme se několikrát přesvědčili, exponenciální růst dokáže být velmi zrádný. Někdo si možná říká, že současných několik desítek obětí koronaviru za den může být přijatelnou obětí za to, že se dosud nezastavila ekonomika. Jenže exponenciála je neúprosná a bude žádat mnohem více. “Protažením přímky zjistíme, že už 1. listopadu, tedy za 9 dnů, zemře za den asi 250 lidí, kolem 20. listopadu to bude 1000 a před koncem prosince 2000 lidí,” říká Jaroslav Flegr ke svému grafu. Takovou rychlostí stačí pár dní a jsou napáchány obrovské škody. Nehledě na to, že lidé budou pravděpodobně umírat i bez covidu, vzhledem k tomu, že nemocnice zkolabují a nebudou se schopny postarat například o lidi s infarktem, po autonehodách apod., které by jinak dokázaly poměrně snadno zachránit.

Vývoj počtu obětí Covid-19 v České republice / Zdroj: FB J. Flegra

Budoucí oběti už jsou ve velkém nakažené

Podle něj už není možné se vyhnout oné tisícovce v druhé polovině listopadu. Ti lidé, kteří v tu dobu budou umírat, jsou nakažení už dnes a žádná opatření jim proto nepomohou. Podle Flegra je ještě teoreticky možné zachránit část z onoho dvoutisícového denního přírůstku, který by měl přijít koncem prosince. Naprostým základem by však muselo být dodržování protiepidemiologických opatření, což se dosud příliš nedařilo.

Ve vývoji epidemie nám v současné době nepomohou ani takové události, jako jsou masové demonstrace, kde se může koronavirus šířit velmi rychle, nebo přehlcené obchody, do kterých zákazníci včera vyrazili v obavě, že si dané zboží pár týdnů fyzicky nebudou moci koupit. To jsou potom faktory, které hrají spíše pro to, že počet obětí bude ještě vyšší.

Foto: archiv J. Flegra