Flegr: Za katastrofu může vláda, před volbami vše zametala pod koberec. Někdo by měl být trestně stíhaný za mnohonásobné zabití

Evoluční biolog Jaroslav Flegr se obvykle zabývá odbornými otázkami týkajícími se koronaviru a vyslovil několik velice přesných předpovědí toho, jak se bude situace vyvíjet. Například už v srpnu se ukázal být prorokem, když uvedl, že vláda pravděpodobně rychle po znovuotevření škol je bude muset opět urychleně zavírat, a to včetně prvního stupně. Bylo mu totiž jasné, že právě školy šíření viru akcelerují. A to v době, kdy se vláda dušovala, že ekonomiku už v žádném ohledu nepřidusí a uzavírání škol nepřipustí.

Řítila se na nás katastrofa a politici nekonali

Teď se ale Jaroslav Flegr vyjádřil také o tom, proč a jakým způsobem jsme se vlastně do takového marasmu dostali. Podle něj jsou jednoznačně na vině politici, kteří “chtěli dobře dopadnout ve volbách a zametali pod koberec katastrofu, která se na nás řítí“. Uvedl to v televizi Prima. Domnívali se podle něj, že situaci dokáží po volbách rychle zvrátit. Jenže ta už se vymkla kontrole, a tak se to nepovedlo.

Ještě před zavedením nové várky opatření, která skutečně uzavřela školy a restaurace, vyslovil jednoznačný názor. “Do patnácti dnů tady musí dojít ke kolapsu společnosti. Kdo tohle dopustil, měl by být trestně stíhaný.” K novým opatřením se vyjádřil ve smyslu, že jde konečně o krok správným směrem, ale vyhráno zdaleka není. Ostatně ani ministr zdravotnictví Roman Prymula nedokáže říct, zda už náhodou není příliš pozdě na to virus zastavit. Před několika týdny uváděl jako odstrašující příklad Izrael, kterému se příliš nedaří získat nad koronavirem kontrolu ani poté, co zavedl kompletní lockdown.

Žaloba za zabití z nedbalosti za tisíce mrtvých

V článku Jaroslava Flegra o možné třetí vlně koronavirové epidemie pak biolog píše: “Pan Babiš nám za vydatné pomoci některých zubařů, onkologů a kardiochirurgů zařídil druhou vlnu, a s ní druhou šanci se poučit. Když alespoň tuhle šanci nepromarníme, potom není vyloučeno, že nás ty tisíce pacientů, kteří v následujících dvou měsících zásluhou výše zmíněných pánů (dámu jsem galantně vynechal) zemřou na Covid, možná zachrání před mnohem větším počtem obětí v zimě a v předjaří. No jo, ale státní vyznamenání bych jim za to ani v takovém případě nedával, žaloba na mnohonásobné zabití z nedbalosti by se mi zdála příhodnější.

Premiér Andrej Babiš, na kterého slova profesora Flegra míří ze všech nejvíce, přitom na tiskové konferenci ku příležitosti oznamování nových opatření počty mrtvých bagatelizoval. Uvedl, že má svědomí čisté a že lidé zkrátka umírají s covidem. V žádné rovině přitom nepřipustil osobní odpovědnost.

Foto: archiv J. Flegra

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
45 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments