Prymula chtěl zavřít úplně vše. Navrhoval i zákaz vycházení po desáté hodině, prozradil zdroj detaily z jednání

Celý včerejšek trávili Češi v očekávání toho, co si na ně vláda pod vlivem velmi nepříznivé epidemiologické situace připraví. Vše rozhodně nešlo jako po drátkách. Jednání vlády se neustále protahovalo a ministr zdravotnictví Roman Prymula musel dokonce zrušit svůj dříve ohlášený projev k národu. Zjevně v té době ještě nepanovala shoda na míře opatření, o kterých politici tvrdí, že jsou “naším posledním pokusem zabránit katastrofě”, tedy především kolabujícím nemocnicím podle italského scénáře.

Takový krok nepřipadá v úvahu, řekl Zaorálek

Neshody teď pro server Neovlivni.cz potvrzuje také zdroj obeznámený s tímto klíčovým jednáním vlády. Mezi zastánce těch nejtvrdších opatření podle něj patřil ministr zdravotnictví Roman Prymula. Ten nejenže chtěl uzavřít v podstatě celou ekonomiku, ale žádal to ještě podpořit drsnou karanténu. Například navrhoval, že lidé nebudou moct po desáté hodině vycházet ven. To však dalším členům až příliš připomínalo režim stanného práva a báli se, že to už by lidé neunesli. “Veřejně to tam řekl Zaorálek, že takový krok prostě nepřipadá v úvahu. Prymula nakonec v tomto bodě ustoupil,” uvedl zdroj z jednání.

Žhavá diskuze o restauracích

Velká diskuze se měla strhnout o uzavření restaurací. Je pravdou, že s ním se původně nepočítalo, protože až příliš evokovalo ono “uzavírání ekonomiky”, o kterém Andrej Babiš říkal, že se nebude opakovat. Jenže situace už přerostla do takové závažnosti, že se to opět dostalo na stůl. Proti zavřeným restauracím vystoupili ministryně financí Alena Schillerová a ministr průmyslu Karel Havlíček, tedy opravdové těžké váhy vlády a Babišovi zástupci, kteří mají obvykle silné slovo. Proti nim se však postavil ministr školství Robert Plaga. Podle něj není možné uzavírat školy a nechat přitom otevřené restaurace. Byl by to signál, že zábava má přednost před vzděláváním.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula byl logicky pro uzavření restaurací, podobně jako všeho ostatního. Nakonec svou autoritou dokázal premiéra Andreje Babiše přesvědčit. “Prymula prohlásil, že chce zavřít všechno, protože jinak nemají opatření smysl. Po té několikahodinové debatě nakonec premiér oznámil, že se přidává k názoru Prymuly. Řekl: se vší odpovědností a vším, co to přinese, to uděláme takhle,” okomentoval zdroj detaily z jednání vlády.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Absolvent žurnalistiky na Karlově univerzitě, který v informování veřejnosti o aktuálním dění spatřuje nejen poslání, ale chápe ho i tako svůj největší koníček.

Odebírat
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments