Kráčíme vstříc tyranii. Proč jsou technologické koncerny nebezpečím

Netrvalo to kdovíjak dlouho a dvacet let po prasknutí internetové bubliny tu máme díky internetu dominující technologické giganty, které jsou tak mocné, že se proti nim vlády bojí zakročit. Případně tak bohaté, že nějaké pokuty na ně stejně nemají vliv. Podívejme se, jak by mohla vypadat blízká budoucnost v sektoru.

Amazon se stane nejdůležitějším poskytovatelem zdravotní péče

Před několika týdny ukázal Jeff Bezos své mistrovství a potvrdil, že je možná největším ekonomickým vizionářem tohoto století. V telefonické konferenci s investory zakladatel Amazonu oznámil, že chce investovat čtyři miliardy do boje proti infekcím. A to je teprve začátek.

Amazon tak vstupuje na pole zdravotní péče, která v příštích letech pravděpodobně prodělá obrovské změny a zároveň velký boom. Až dosud jsme netušili, kolik zdravotnických potřeb vlastně potřebujeme. Od ochranných pomůcek, přes testy až po vakcíny a léčiva.

Společnost může poskytování zdravotní péče propojit se svou službou Amazon Prime coby další výhodu. Je pravděpodobné, že Bezosova říše v této oblasti rychle poroste a bude nabývat na významu.

Big Tech se musí dočkat velké regulace

Pokud jde o zacházení s velkými technologickými firmami, právě stojíme v kritickém bodě. Společnostem jako Facebook, Google, Apple nebo Amazon dáváme stále více moci a ubíráme prostředky regulačním orgánům, které je mají kontrolovat.

Pokud se stanou soukromé zájmy důležitějšími než ty veřejné, jsme na spolehlivé cestě k tyranii. Političtí představitelé musí co nejrychleji ukázat sílu a nebát se rázných kroků. Například dominantnímu Amazonu by slušelo rozdělení na několik menších firem, které by si konkurovaly. Je to možné a důležité a možná se to stane ještě letos. Chcete snad, aby nás na Mars vozil Elon Musk a Jeff Bezos testoval na Covid-19? Nebo bude lepší, aby to dělaly organizace jako NASA a WHO?

Disney na čas zvítězí v boji video služeb

Aktuálně profitují velcí poskytovatelé streamovacích služeb jako Netflix, Amazon, Apple a Disney z pandemie. Lidé sedí doma na gauči a sledují filmy a seriály. Zároveň ale kvůli koronaviru není možné vytvářet nový obsah. Kdo tak v této situaci zvítězí?

Poskytovatel s největší knihovnou. A to je Walt Disney, který video zábavu produkuje už více než 40 let. Abyste získali miliony předplatitelů, potřebujete už jen pár ikonických pořadů, které Disney vyprodukuje na základě svých značek Star Wars a Avengers. Krátkodobě tak může Disney v tomto konkurenčním boji zvítězit. Dlouhodobě však mají lepší karty Amazon a Apple.

Tyto firmy totiž sedí na infrastruktuře. Dvě třetiny všech amerických domácností mají členství ve službě Amazon Prime a tím pádem také Amazon Prime Video. To z Amazonu dělá prakticky největší televizi na světě. Proč tedy používat jinou službu?

Důvodem, proč má Apple TV tolik předplatitelů je jednoduchý: smartphony. Pro přehrání pořadu na iPhonu z Netflixu potřebujete 17 dotyků na displej, pro přehrání obsahu z Apple TV Plus stačí tři dotyky. To jsou maličkosti, které budou dlouhodobě rozhodovat. Pokud mají lidé volbu, rozhodnou se vždy pro co nejmenší odpor.

Zoom a další lovebrandy ze Silicon Valley zmizí

Start-upy jako Zoom, Slack Technologies nebo Spotify nabízejí fantastické produkty, ať už v oblasti komunikací nebo hudby. Tyto firmy se ale dlouhodobě jen těžko udrží. Krouží totiž kolem nich giganti, kteří je buď spolknou nebo jejich byznys s pomocí svých miliard zkopírují.

Microsoft takto napadl Slack a podle všeho zvítězí, protože jeho Office je velmi rozšířené a prý bezpečnější. Facebook a Google se chystají na pole videokonferencí, kde spolehlivě zničí Zoom. Jen málo těchto firem, které vyrostly doslova přes noc, zvládnou takové útoky odrazit. To je také jedno z nebezpečí, které přináší skutečnost, že nejlukrativnější trhy na světě ovládá hrstka firem.

Mark Zuckerberg stane před soudem

Facebook je zkaženou organizací. Naposledy to potvrdili svými protesty sami jeho zaměstnanci. Tato společnost už nedokáže odčinit to, co způsobila šířením fake news a nenávisti, případně prodejem dat svých uživatelů. Přesto lidé nepřestávají používat samotný Facebook nebo jeho značky Instagram a WhatsApp.

Důvod je jednoduchý: na první pohled jsou tyto služby skvělé a neexistuje k nim alternativa. Kokain od Pabla Escobara byl také oblíbený, přestože ho produkoval zločinec. Mark Zuckerberg je sociopat, který používá pohlaví a osobnost své pravé ruky, Sheryl Sandberg, aby zakryl skutečnost, že vede nejnebezpečnější podnik světa.

V několika státech světa už se proti Facebooku chystají významné procesy. V Kanadě už je takový na spadnutí. A pokud by Zuckerberg nyní přistál v Londýně, byl by pravděpodobně zadržen.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Vše směřuje ke schválené velké důchodové reformy, která výrazným způsobem překope to, jakým způsobem odcházejí Češi do důchodu a na co všechno vlastně mají nárok. Ačkoliv se celá záležitost nese ve jménu úspor, což se projeví mimo jiné tím, že drtivá většina lidí půjde do penze později, někteří na tom přeci jen mohou vydělat. Někde už je jasno Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž zároveň chystá seznam profesí, jejichž vykonavatelé budou moci odcházet do důchodu výrazně dříve. Příští týden by mělo být definitivně odhaleno, které to budou, ovšem už teď se hlasitě spekuluje o spravedlivosti tohoto systému. Vše oznámil ministr práce na CNN Prima News. Jistotu toho, že půjdou do penze dříve, mají lidé ze čtvrté kategorie z hlediska Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP). Které to jsou? “Jedná se nejčastěji o práce v galvanovnách, horníky, svářeče manganu, obsluhu tryskačů v těžkém průmyslu, laboranty ve specifické biologické laboratoři a podobně,” uvádí web Bepra.cz. Čtvrtá kategorie dnes v České republice čítá přibližně 18 tisíc lidí, což není zase tolik. O poznání početnější už je třetí kategorie, kam spadá celkem 450 tisíc zaměstnanců v této zemi. Jde o stále rizikovou kategorii, ale už ne tak výrazně. Státní rozpočet si nicméně nemůže dovolit všechny tyto zaměstnance posílat do penze dříve. Podle odhadů se tak předčasný odchod do důchodu bude týkat pouze 120 tisíc z nich. A tady se bude hrát o to, kteří to budou. Velké rozdíly “Nejčastěji se jedná o svářeče, kováře, pracovníky v lesnictví, lakýrníky, řezníky, hutníky kovů, skladníky v mrazírnách, pokojské, práce konané pouze v noční době (například hlídač, recepční, pekař), práce s lasery a podobně,” uvádí odborný portál. Tady ministr upozornil na to, že dnes už jsou velké rozdíly třeba mezi svářeči, které se zřejmě nějakým způsobem zohlední. Je také poměrně jasné, že například recepční nebo pokojské zřejmě na předčasný důchod mohou zapomenout. Jde jistě o náročné profese, ale zase ne tolik, aby to opodstatňovalo takovéto privilegium, které je z hlediska státu velmi drahé. Čtěte také: Důchodci v Česku zpět do práce. Stát pro ně připravuje zaměstnání Už příští týden bychom se každopádně měli definitivně dozvědět, koho se bude dřívější odchod do důchodu týkat. Jistě kolem toho bude velká debata a mnozí budou namítat, že by se jich to také mělo týkat. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Domníváte se, že když vybíráte z bankomatu v České republice, nemůže vás už nic překvapit? Pokud si myslíte, že pozor si musíte dávat pouze v zahraničí, a to kvůli dynamickému přepočtu měny, který dnes bankomaty běžně nabízejí, jste na omylu. Jeden z nejvýznamnějších provozovatelů bankomatů v Česku totiž na tuzemské zákazníky připravil velkou habaďuru. Nachytá se každý Bankomaty Euronet nemají ani mezi Čechy nejlepší pověst. Souvisí to s modelem jejich podnikání, který je postaven na tom, získat co možná nejvíce poplatků při jakémkoliv výběru. Ovšem situace postupně dospěla do takového stavu, že většina klientů českých bank má všechny výběry v české měně z tuzemských bankomatů zdarma. Tudíž i zařízení značky Euronet přestaly být hrozbou. Avšak jen na nějakou dobu. Jak nyní totiž upozornil Janek Rubeš ve svém pořadu Kluci z Prahy, tato společnost zavedla nový fígl, díky kterému obere prakticky každého, kdo si z tohoto bankomatu chce vybrat peníze a o této nachytávce neví. Když vložíte svou platební kartu do bankomatu Euronetu, budete vyzváni, abyste zvolili požadovanou službu. Výběr je skoupý a nabízejí se pouhé dvě možnosti: “Hotovost a zůstatek” a “Jiné”. Drtivá většina lidí přitom pochopitelně klikne na první možnost, jelikož je v ní slovo hotovost a právě tu chtějí vybrat. Tohle není normální Jenže v ten moment nedojde k výběru hotovosti, nýbrž objednávce služby, která se jmenuje požadavek na aktuální zůstatek na účtu. A ta už je zpoplatněna. Poplatek účtuje provozovatel bankomatů samotným bankám a ty si ho potom dle vlastního sazebníku strhnou z účtu klienta. Například v České spořitelně činí 20 Kč, ale taková Moneta Money Bank za něj chce 50 Kč. Vtipné je, že po zadání tohoto požadavku bankomat zůstatek ve skutečnosti nezobrazí. K tomu je ještě nutné provést samotný výběr. Teprve pak se k němu dostanete. Jenže spousta lidí je z chování bankomatu zmateno a tlačítko “Hotovost a zůstatek” zmáčkne hned několikrát, než si uvědomí, že výběry jsou skutečně až pod tlačítkem “Jiné”. Nového triku bankomatů Euronet, kdy vám účtují poplatek za "zmáčknutí tlačítka" si všimli v Polsku a začali ho řešit. Co u nás? Kdo tohle může/bude řešit? Budou banky varovat své klienty? @UniCredit_CZSK @CSOB_CZ @Ceskasporitelna @MONETAMoney pic.twitter.com/coMm8Aahyn— kluk z Prahy (@janekrubes) February 26, 2024 Čtěte také: Je to tady. Banky začaly rušit lidem účty za názor. Pokud máte špatné, všechno vám zablokují a jste v problémech Každé stisknutí se však rovná jednomu poplatku. Pokud to tedy učiníte třikrát, Moneta vám naúčtuje 150 Kč. Nedozvíte se to ale hned. Tyto poplatky spojené s užíváním účtu se vyúčtovávají až na konci měsíce, kdy už si je nemusíte spojit s konkrétním výběrem a často je i přehlédnete. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Lidé si musí své povinnosti vůči státu sami hlídat. Nikdo je nebude upozorňovat, že mají udělat to či ono. Pakliže tak neučiní, musí se smířit s tím, že budou platit často i velmi tučnou pokutu. Úřady totiž musí být přísné. Pokud by si každý dělal, co se mu zachce, nikam by to nevedlo. Povinnosti se tedy musí tvrdě vymáhat. Musíte jednat V příštích dnech a týdnech by si přitom Češi měli připravit nejdůležitější dokument, který musí každoročně státu odevzdat. Nejde o nic menšího než daňové přiznání. Navzdory mnohým domněnkám ho musí podávat každý, kdo má nějaké příjmy, a to včetně zaměstnanců. Tam však často platí, že ho za ně podá firma, kde pracují. Výjimkou jsou situace, kdy mají třeba i různé přivýdělky nebo nějaké investice, které je třeba rovněž zdanit. To už za vás firemní účetní obvykle nebude chtít dělat. Daňové přiznání tedy musí podat všechny osoby samostatně výdělečně činné nebo ti, kdo mají příjmy z prodeje cenných papírů, popřípadě dividend. Letos si navíc stát připravil velkou změnu, kterou musí ti, kdo daňové přiznání podávají, reflektovat. OSVČ už totiž nebudou mít možnost podat daňové přiznání klasickou papírovou formou, ať už osobně na finančním úřadě nebo jeho odesláním poštou. Od toho totiž mají dnes už povinně zřízené datové schránky, přičemž od letošního roku je musí začít používat pro odeslání nejdůležitějšího dokumentu, tedy daňového přiznání za rok 2023. Možností, jak to udělat, je přitom několik. Lze vyplnit klasický formulář, ať už na počítači nebo písemně a potom ho ofotit a zaslat datovou schránkou na příslušný finanční úřad. Mnohem lepší je však využít nových možností, které nabízí digitalizace státu. Dokdy máte čas? Za tímto účelem funguje portál Mojedane.cz, který není ničím jiným než jakýmsi online finančním úřadem, kde můžete dělat veškerá elektronická podání pro finanční správu. Přihlásíte se jednoduše pomocí identity občana nebo datové schránky. Následně už o vás bude portál vědět vše potřebné a do dokumentů, včetně daňového přiznání, vám to bude předvyplňovat. Když potom do příslušného formuláře vyplníte vše potřebné, stačí kliknout na tlačítko odeslat a vše už se na finanční úřad přenese. Je to velmi pohodlné a ve skutečnosti výrazně příjemnější než vyplňovat stohy papírů. 📊 Startují pravidelné pondělní statistiky.📊 K 11. 2. 2024 evidujeme 141 026 podaných přiznání k dani z příjmů.📊 Dvoustránkový formulář využilo 31 560 fyzických osob. pic.twitter.com/RJeAdt7YaM— Finanční správa ČR (@financnisprava) February 12, 2024 Každopádně, pokud využijete portálu Moje Daně, prodlouží se vám termín pro odeslání daňového přiznání o jeden měsíc. Standardně na to máte lhůtu do úterý 2. dubna 2024, ovšem pokud tak učiníte elektronicky, stačí ho podat do čtvrtka 2. května 2024. Kdo potom využívá daňového poradce, tomu se termín prodlužuje až do pondělí 1. července 2024. Čtěte také: Vydělám si pěkných 150 tisíc měsíčně. Stát mi odpustí daně a ještě zaplatí bydlení. Naučte se v tom chodit Finanční úřad potom ještě počítá s ochrannou lhůtou ve výši pěti dnů. Pokud se tedy o pár dní opozdíte, ještě se nic neděje. Potom už ale začnou naskakovat úroky a budou vyměřovány pokuty. Tomu je každopádně lepší se vyhnout. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Absolvent žurnalistiky na Karlově univerzitě, který v informování veřejnosti o aktuálním dění spatřuje nejen poslání, ale chápe ho i tako svůj největší koníček.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *