Je možné, že je domů pošleme všechny, řekl Hamáček na adresu ruské ambasády

Ruská strana zareagovala velmi tvrdě na vyhoštění svých diplomatů, respektive agentů z České republiky. Českou ambasádu v Moskvě tak muselo do 24 hodin opustit dvacet diplomatů, a to včetně zástupce velvyslance.

Ambasáda tak přestala být schopna plnit své základní funkce, jak informoval dosavadní ministr zahraničí Jan Hamáček. Podle něj je v současné době paralyzována a funguje na ní pouze konzulární odbor.

Oproti tomu ruská ambasáda v Praze může za současného stavu pokračovat bez větších problémů. Muselo ji opustit jen 18 odhalených agentů služeb GRU a SVR. Stále tu ale zůstává více než stovka ruských diplomatů.

To je dáno především historickou asymetrií mezi oběma ambasádami v rámci česko-ruských vztahů. Ruské velvyslanectví v Praze patřilo k personálně nejlépe vybaveným v celé Evropské unii. Bylo veřejným tajemstvím, že ruští agenti z ní vyrážejí na operace po celé Evropě.

Teď je však na místě přemýšlet o novém narování vztahů. Vzhledem k tvrdé ruské reakci to připustil i ministr Jan Hamáček. Podle něj se vláda bude zabývat i možností, že Česká republika umožní Rusku provozovat ambasádu jen v základním režimu pěti osob. “Je možné, že je pošleme domů všechny,” uvedl Hamáček v České televizi.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments