Pořádná rána. Čechům zakážou kamna a kotle. Už brzy. Ale čím budeme topit? Levné to nebude

Pokud jde o vytápění domů, musíme se připravit na velké změny. Staré systémy totiž budou s největší pravděpodobností postupně zakazovány. Lidé se tak budou v této složité době muset vypořádat s dalším problémem, který představuje nemalá investice do obnovitelných zdrojů energie, jako jsou solární panely nebo tepelné čerpadlo.

Rána pro zákazníky i výrobce

V připomínkovém řízení už je novela zákona, ze které vyplývá poměrně překvapivá věc. A sice zákaz uvádění na trhu spalovacích zdrojů na pevná fosilní paliva od roku 2025. De facto to znamená zákaz kotlů na uhlí. Ve skutečnosti nebudou smět být uváděny na trh nové kotle, ovšem doprodej stávajících zásob bude možný. Připadá tedy v úvahu, že si výrobci naskladní větší množství zásob a kotle se tak budou moci prodávat delší dobu. To ovšem nic nemění na tom, že to mají spočítané.

Zakázat by se měly kotle prakticky na všechna myslitelná paliva, která se dnes používají. A sice hnědé a černé uhlí, koks, antracit nebo různé uhelné výlisky. Je to pochopitelně také rána pro české výrobce kotlů, ovšem výroba zakázaná nebude, takže by měli moci alespoň exportovat. Otázkou je, zda bude ještě kam. Okolní evropské země chystají podobné zákazy.

Důvodem tohoto opatření je pochopitelně dbaní o životní prostředí, zejména potom ovzduší. Poněkud alibisticky zní také zprávy o tom, že jde o přípravu na zhoršenou dostupnost uhlí. To jsou ale jen planá slova. Uhlí je stále dost a teoreticky by vydrželo další desítky let. Pouze není zájem na jeho dalším využívání.

Foto: Shutterstock

Starým vám zatím neseberou

Pokud už kotel na uhlí doma máte, potom ho můžete využívat i nadále. Je ale otázkou, jak dlouho vám vydrží. Až odejde, budete nahraní, protože nový si nekoupíte. A dost možná budete mít potíže i s celkem bezproblémovým přejitím na plynové kotle. Ty už se totiž zakázaly v sousedním Německu a zřejmě to brzy přijde i k nám.

V takovém případě potom nezbude než sáhnout po tepelném čerpadle. Ovšem to je docela drahá záležitost, po které je v současné době navíc obrovská poptávka, takže pokles cen jen tak nečekejme. Těžko si přitom představit lidi dosud topící levným uhlím, jak zaplatí stovky tisíc korun za instalaci takového zařízení, obzvlášť když často do jejich starých domů není ani vhodné.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments