Je to tady. EU nečekaně zakázala plynové kotle. Kdy nastane konec?

Už nějakou dobu se o tom mluvilo s tím, že je to na spadnutí. Přesto však tato zpráva přichází pro mnohé nečekaně, jelikož lidé jednoduše nechtěli věřit tomu, že by si někdo troufl plynové kotle skutečně zakázat. A přeci se tak stalo. Důležitá směrnice prošla Evropským parlamentem a její uvedení do praxe už bude jen formalitou.

Byl oznámen termín

Celá záležitost není postavena tak, že by zakazovala primárně plynové kotle, nýbrž tak, že bude zakázáno vytápění budov a domů fosilními palivy. A mezi ně se, jak známo, počítá také zemní plyn, který dnešní moderní kondenzační plynové kotle pohání. Je přitom vcelku jedno, že jde o velmi efektivní zařízení. Toto palivo se zkrátka nebude smět používat vůbec.

Ještě před samotným schvalováním se mluvilo o tom, že by zákaz měl platit už od roku 2029, což už je doslova za dveřmi. Nakonec byl ale odsouhlasen pozdější termín. Plynové kotle tak skončí až v roce 2040. Je ovšem otázkou, zda se tento termín při současných tlacích nejrůznějších skupin udrží. Nikde totiž není psáno, že nemůže být posunut vpřed. Jeho odložení je potom spíše nepravděpodobné.

Aby bylo úplně jasné, že se s plynovými kotly už skutečně nepočítá, byl na evropské úrovni rovněž odsouhlasen zákaz jejich dotací. A to už bude podstatně dříve, konkrétně v roce 2025, tedy příští rok.

Už žádné dotace na kotle

Členské státy navrhnou, jakým způsobem přijmou opatření k dekarbonizaci vytápěcích systémů, a to ohledem na ukončení používání fosilních paliv ve vytápění a chlazení do roku 2040. Podpora samostatných kotlů na fosilní paliva bude zakázána v roce 2025,” uvádí zpráva EP.

To je určitá čára přes rozpočet pro Českou republiku, která podle dostupných informací chystala obnovení kotlíkových dotací právě na plynové kotle. Cílem bylo, aby na ně přecházeli lidé s ještě špinavějšími zdroji tepla, kteří například o tepelném čerpadle nechtějí ani slyšet.

Čtěte také: Průšvih s tepelnými čerpadly v Česku. Inženýři hlasitě varují, domácnosti se nedoplatí

Obecně teď Česku není ve vůbec dobré situaci, jelikož se po dvou letech prosazování tepelných čerpadel ukazuje, že oproti plynovým kotlům nejsou tak výhodná a navíc je s nimi více problémů ve skutečně chladném počasí, obzvlášť pokud domy nejsou energeticky příliš efektivní.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Nedá se říct, že by Česká republika v posledních letech směřovala k něčemu pozitivnímu. Spíše to vypadá, jakoby se všichni již nabažili toho, že jsme dosáhli určité úrovně a začali na to hřešit. Zřejmě si myslí, že to vydrží napořád a nějaký růst se z toho ještě uplácá. Jak se ale ukazuje, této zemi rychle ujíždí vlak a nikdo se ho nesnaží dohonit. Nastávají velké změny Ačkoliv je míra nezaměstnanosti v Česku stále velmi nízká, podle odborníků se to může poměrně rychle začít měnit. A jakmile se obrátí trend, už to zase celé roky pojede jedním, tentokrát dosti špatným směrem. Takto to zkrátka v ekonomice funguje. Když se něco rozbije, trvá opravdu dlouho to napravit. Klidně desítky let. A existují náznaky, že už se to rozbíjí. Stačí se podívat na to, že v České republice začaly krachovat, případně samovolně končit velmi tradiční společnosti, jako jsou sklárny nebo potravináři. Další potom již propouštějí, například výrobce sanitární keramiky Laufen nebo výrobce okurek Znojmia, který rovnou uzavřel své provozy v Česku. Nedávno přišla další rána. Jedna z nejstarších společností v Česku oznámila, že část své výroby přesouvá do zahraničí, s čímž bude pochopitelně spojeno snižování stavů v tuzemsku. Nejde o nikoho menšího než tradičního výrobce klavírů Petrof. Výroba této značky byla s Českou republikou vždy naprosto těsně spjata, ale to už platit nebude. Není to vůbec dobré Část výroby se totiž přestěhuje do Indonésie. Důvodem je to, že z tuzemska už se nedá konkurovat. Zákazníci jednoduše poptávají piano za určitou cenu a za takovou už to v Česku jednoduše nevyrobíte. Je tu drahá práce, drahé energie a legislativa, která výrobu prodražuje ještě více. V Asii bude Petrof moci vyrábět o polovinu levněji. Přesune se tam tedy výroba levnějších klavírů. Ty dražší se zatím budou nadále vyrábět tady, ale je zřejmě jen otázkou času, kdy vývoj trhu dožene i je. Čtěte také: Už je to tady. Velká firma začala ve velkém propouštět Čechy. Tak to je síla Je to skutečně zvláštní obrázek, jelikož si mnozí o této zemi zvykli přemýšlet jako o levné, kde se vyplatí vyrábět. Bohužel to přestává platit, pokud už to před nějakou dobou definitivně nepřestalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Asi málokdo kvituje, co se chystá ve věci koncesionářských poplatků. Řeč je pochopitelně o jejich zvýšení, které je doslova na spadnutí. A to v době, kdy se lidem příliš nelíbí, že mají vůbec nějaký poplatek platit, jelikož Česká televize se v posledních letech poněkud vymkla kontrole a podle mnohých neplní svůj veřejnoprávní účel. Už toho bylo dost Jsou tu také komerční televizní stanice, zejména potom Prima a Nova, kterým se jednoduše nelíbí, že Česká televize hospodaří s tak obrovským rozpočtem, jenž činí 7 miliard korun, a chce ještě více. Na zvýšeném poplatku a také rozšířeném okruhu lidí, kteří ho musí platit, by měla získat další 2 miliardy korun ročně navíc. Soukromé stanice namítají, že tyto prostředky potom akorát zvedají ceny na společném trhu, kde všichni poptávají stejné televizní profese. Případně jim také vadí, že se ČT pouští například do internetové videotéky, kde jim konkuruje. Přitom to vůbec nemá ve svém zadání. Je skutečně otázkou, proč Česká televize spouští tak obrovské množství nejrůznějších projektů, když neustále tvrdí, že nemá peníze. Velkým tématem jsou také platy ve veřejnoprávní televizi. Podle dostupných dat jsou velmi vysoké a je otázkou, zda by se v takovém médiu mělo podobným způsobem přeplácet. Na další problém potom upozornil radní České televize Zdeněk Šarapatka. “Je to k nevíře. Ač platí už pět měsíců novela Zákona o České televizi, jež ze současných tří místopředsedů a jednoho předsedy Rady ČT ukládá snížit počet funkcionářů rady a tím i tučné odměny jen na předsedu a místopředsedu, tamní vrchnost se hodlá vzdát svých čtyř židlí až v dubnu a dál inkasuje,” uvedl s tím, že z ČT tímto způsobem odtékají stovky tisíc korun a navíc dochází k porušování zákona. Musí přijít změna Je na místě si říct, že Česká televize bude muset přístup ke svému hospodaření změnit. Je třeba zde zavést takovou atmosféru, aby se dvakrát obracela každá koruna od poplatníků, než se skutečně utratí. Podle expertů má veřejnoprávní televize obrovské množství peněz, jen s nimi neumí správně hospodařit, což potom paradoxně ztěžuje situaci i soukromým stanicím. Čtěte také: Brutální čistka v České televizi. Náhle odešly známé osobnosti. Hraje se o Moravce Když někomu ČT za jeho práci zaplatí dvakrát tolik, než jaký je standard, je jasné, že půjde k ní a nikoliv ke konkurenci. Ovšem ta si na svůj provoz musí pracně vydělávat prodejem reklamy. Například příjmy TV Nova činí nějakých 6 miliard korun, ze kterých dokáže při svých nákladech vygenerovat i více než miliardový zisk. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Obchodní řetězec Pepco, který je v České republice mimořádně oblíbený, neprožívá aktuálně nejlepší období. Ba právě naopak. Lepí se na něj jeden průšvih za druhým. Finančně se společnosti jako celku kdovíjak nedaří, což vyústilo tím, že rakouská pobočka skončila v insolvenci a uzavřela hned 73 svých obchodů. Několik výrobků Určité provozní problémy přitom přinášejí na stůl důležitou otázku, a to tu, zda náhodou Pepco neslevilo také ze svých standardů na kvalitu zboží. Jistě, ta nikdy nebyla kdovíjaká, protože tu jde především o cenu, avšak přinejmenším nezávadnost a bezproblémové používání by mělo být samozřejmé od tohoto obchodu očekávat. Teď se ale ukázalo, že Pepco v Česku prodávalo skutečně problematické výrobky, které se teď musí stahovat z trhu a zákazníci by je měli přestat používat. Bohužel to není poprvé a opět se to týká i výrobků pro děti. Jedním z nich jsou oblíbené pastelky v tubě, které obsahují nebezpečné chemikálie. “Na základě interních testů bylo zjištěno, že výrobky nesplňují požadavky nařízení (ES) 1907/2006 ze dne 18. prosince 2006 o registraci, hodnocení, autorizaci a omezování chemikálií (REACH) z důvodu překročení obsahu ftalátů,” uvádí k tomu samotné Pepco na svém webu. Skutečný průšvih Dalším ze stahovaných výrobků je hrnčířský kruh pro děti, kdy je tedy závada skutečně vypečená. Došlo totiž k překročení povoleného obsahu olova v hlíně. A jak známo, tato látka umí být skutečně nebezpečná, natožpak v rukou vašich ratolestí. Čtěte také: Pepco je v problémech. Chystá obrovské změny, dotknou se i České republiky Do třetice všeho dobrého se příliš nepovedla ani výroba pekáče, kdy dochází k tomu, že se z něj odlupuje nepřilnavý povlak. Na webu Pepca si můžete zkontrolovat všechny šarže a kódy, na základě kterých zjistíte, zda se to týká i vámi zakoupených výrobků. Ty potom raději vyhoďte, případně reklamujte na některé z prodejen tohoto řetězce. Peníze by vám měli vrátit i bez předložení pokladního dokladu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

2 názory k článku “Je to tady. EU nečekaně zakázala plynové kotle. Kdy nastane konec?

  1. Tak ať teda jde celá EU do háje. Taková šikana ze strany EU je proti lidským právům a svobodné vůli. A navíc každý Stát je suveréni a nikdo by neměl zasahovat do jeho vnitřních záležitostí a svobody. A pokud si chce na něco EU hrát tak ať teda jsou všechna pravidla pro členské Státy stejné. A to jak v dopravních předpisech tak i v sociální sféře jde o důchody, minimální mzdy, sociální podpory, a jiné věci a záležitosti. Jinak nejde p žádnou EU, ale šikanu a omezování členských Států k prospěch jiného. Pokud EU nebude fungovat jak má a bude se chovat Nadřazeně k členským Státům, tak opravdu nemá cenu takovou Unii udržovat. A navíc Vláda ČR a prezident ČR by měli naslouchat hlasu lidu a potřeb lidu, a ne prosazovat prospěch jinému Státu na úkor Občanů ČR. Taková Vláda a prezident ČR je k ničemu a měli by se odvolat. Protože ten kdo nehájí zájem Státu ČR tak tam nemá co dělat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *