Stát vyběhl s důchodci, že se nestačí divit. Výchovné jim pořádně ostrouhá

Takzvané výchovné bylo vydáváno za velký úspěch ministra práce a sociálních věcí. Pravděpodobně i právem, jelikož řešilo skutečný zásadní problém, který se v důchodovém systému České republiky za celé ty roky vytvořil. A sice rozdíl mezi penzemi mužů a žen, kdy první jmenovaní pobírali již podstatně více a nůžky se přitom dále rozevíraly, aniž by byl nějaký výhled na zvrat v tomto trendu.

Prudká otočka

Muselo se to tedy udělat uměle, byť do značné míry spravedlivě. Důvodem nižších důchodů žen je skutečnost, že se značnou část života musely starat o děti, zatímco muži (většinově) mohli dále pracovat. Výpadek v příjmech potom nebyl jen aktuální, ale promítl se i do výpočtu samotného důchodu.

Výchovné to vlastně řešilo velmi dobře a spravedlivě, když za každé vychované dítě poskytlo náhradu ve výši 500 Kč k důchodu. Ženy si tak obvykle okamžitě přilepšily o signifikantní sumu, která mohla za větší počet ratolestí činit třeba 1500 kč. Rázem došlo k tomu, že rozdíl mezi důchody už nebyl tak významný.

Sotva se ale výchovné zavedlo, už se omezuje. Je to přitom právě Jurečka, která představil změny, jež nedávají velkého smyslu. Od roku 2027 se totiž výchovné začne snižovat namísto toho, aby se logicky navyšovalo. Jedna věc je to, že už se nebude žádným způsobem valorizovat a zůstane na základní vyměřené úrovni.

Foto: Shutterstock

Za pár let nula

Druhá věc je ale ještě podstatně horší. Od roku 2027 bude docházet ke snižování výchovného. Za první a druhé dítě se sníží nejprve na 300 Kč, v roce 2029 na 200 Kč a od roku 2030 bude již na nule a má být nahrazeno takzvaným fiktivním výdělkem ve výši průměrné mzdy, který bude člověku příslušet za období péče o dítě. Za třetí a další dítě by až do roku 2030 mělo náležet stávajících 500 Kč.

Čtěte také: Důchodci si naběhli. Chtěli být užiteční, ale stát jim napere tučnou pokutu

Dopadlo to tedy jako obvykle. Dobrý záměr velmi rychle končí, jelikož je podle všeho příliš drahý, což zmiňovala i Národní ekonomická rada vlády. Nahrazuje ho však podivný paskvil, který je těžko pochopitelný a navíc méně výhodný.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Ačkoliv se všichni připravují na velký zvrat ve světě automobilů v roce 2035, odkdy Evropská unie zakázala prodej nových vozů se spalovacími motory, ve skutečnosti už se teď odehrávají kroky, které mohou celou záležitost ještě podstatně více urychlit. Jde do tuhého A pokud se někdo domníval, že si v roce 2034 koupí poslední vůz s naftovým motorem, který potom bude opečovávat a používat dalších dvacet let, takže jeho života se dost možná žádný zákaz týkat nebude, pravděpodobně narazí na celou řadu překážek, díky kterým se takové vozidlo stane nepoužitelným, a to podstatně dříve. Bylo by bláhové se domnívat, že EU sice zakáže prodej nových vozů se spalovacími motory, ale nechá tu jezdit desítky let stará vozidla, která by nadále znečišťovala ovzduší, a to v ještě větší míře, jelikož často nesplňují ani emisní normu Euro 5, natožpak ty modernější. Znepříjemnění života majitelům vozů se spalovacími motory bude probíhat hned v několika rovinách, z nichž některé již byly aktivovány. Předně se i v České republice musí od letošního roku prodávat benzin E10, který však některé vozy nesmí vůbec tankovat a všeobecně se mluví o tom, že není příliš vhodný pro tankování do žádného auta, jelikož kvůli biosložce příliš dlouho nevydrží. Samé nepříjemnosti Řidičům starších aut však nebyla poskytnuta žádná alternativa. Čerpací stanice totiž mohou nabízet pouze Natural 95 v tomto složení, nikoliv ten čistý. Jedinou možností je tankovat dražší Natural 98 a jiné prémiové pohonné hmoty, kde jsou sice biosložky také, ovšem ty tolik nelikvidují motor. Jenže to už je podstatně dražší palivo. Právě prodej pohonných hmot a jejich zdanění je mimo jiné dalším způsobem, jak majitelům spalovacích motorů znepříjemnit život. Není nic jednoduššího, než to, že EU v určitý moment zavede velmi vysokou daň na benzin a naftu. Pokud potom litr bude stát třeba 100 Kč, lidé si rozmyslí, zda si přeci jenom nekoupit ten elektromobil. Čtěte také: Je to tady. Němci odmítli elektromobily. Už to nikdo nechce. Ale v čem budeme jezdit? A jdou tu i další cesty. Například město Stockholm již oznámilo, že od roku 2025 zakáže vjezd vozidlům se spalovacími motory. To se v podstatě rovná jejich předčasné likvidaci, jelikož kdo by vlastnil takové auto, když ho nemůže používat. Obdobné zákazy platí už v řadě evropských měst, kdy mají vjezd povolen jen ta s určitou normou. A potom už není problém tuto hranici snížit tak, že projedou pouze elektromobily. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Už je to černé na bílém. Česká republika čelí obrovskému náporu organizovaných skupin, které vás mohou vmžiku připravit o nemalé peníze. V loňském roce bylo zaznamenáno rekordní množství případů, kdy tisíce lidí přišly takřka o veškeré úspory, které měli uloženy na bankovním účtu. Lidé rychle naletí Podvodníci s nimi přitom často neměli ani nijak složitou práci. Stačilo například poslat SMS na náhodné číslo, ve které potom byla výzva k určité akci s bankovním účtem. Lidé často naletěli na to, že jim potom měla být vyplacena například určitá dávka nebo dokonce jakási výhra. Zdá se, že problém tkví v nezkušenosti a naivitě majitelů bankovních účtů a stále větší profesionalitě skupin, které se takto snaží přihlašovací údaje vylákat. “Prodávala jsem na Facebooku kočárek, a byla jsem nadšená z toho, že se mi obratem někdo ozval a akceptoval mou cenu. Proto jsem nerozporovala, když mi poslal odkaz, který měl vést k tomu, že mi peníze pošle. V tu chvíli jsem si vůbec neuvědomovala, že je přeci nesmyslné, abych do svého bankovnictví vyplňovala přihlašovací údaje,” líčí paní Eva z Ostravy. Stránka, kde údaje vyplňovala, vypadala jako bankovnictví její banky, ovšem stránka byla podvodná. “Přišla jsem takhle o 60 tisíc korun. Řekli mi, že peníze už zřejmě nikdy neuvidím.” Podle České bankovní asociace bylo tímto způsobem napadeno 69 685 klientů českých bank. To je obrovské číslo, které pravděpodobně nebude ještě kompletní. Mnozí si totiž sami uvědomí, jakou chybu udělali a následně se za to stydí, takže se ani neozvou. Ztratily se velké sumy Celková škoda přitom činila 1,35 miliardy korun. Na jednoho podvedeného klienta tedy připadá ztráta 19 357 korun. Reálně tady ale budou panovat velké rozdíly, které závisí na tom, kdy si daný klient všimne probíhajícího podvodu a také toho, kolik peněz na účtu vlastně má. Zaznamenány jsou případy, kdy lidé přišli třeba i o 500 tisíc korun a na druhé straně potom mohou být ztráty v řádu nižších stokorun nebo tisíc. Čtěte také: Důchodcům v Česku začaly chodit drsné SMS. Kdo ji dostane, může přijít o veškeré peníze České banky si problém samozřejmě uvědomují a z jejich strany jsou podnikány veškeré kroky k tomu, aby měli podvodníci situaci co nejsložitější. Stále se ovšem najde velké množství klientů, kteří jim jednoduše poskytnou vše, co k vyluxování účtu potřebují. Někdy bezpečnostní systémy bank zafungují a transakce zablokují, ale tito šíbři teď často vybírají po menších částkách, které procházejí. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Je až neuvěřitelné, že někteří lidé se mohou stát bohatými bez jakéhokoliv vlastního přičinění a v podstatě omylem. Dnešní svět je nastaven tak, že se mimořádně oceňuje jakákoliv vzácnost, a pokud je něčeho málo, má to okamžitě obrovskou hodnotu. A je přitom celkem jedno, zda jde o porcelánové sady, mince, bankovky, komiksy, knihy nebo staré kazety do videa. Určete cenu nábytku Pokud je po něčem ze strany sběratelů poptávka, roste to na hodnotě doslova každým rokem. V určité chvíli se potom může vyplatit to prodat a inkasovat významný zisk. Málokdo si přitom uvědomuje, že bohatství může ležet třeba i ve starém nábytku, který máte doma po babičce a na který se vám akorát tak práší. Možná už jste si kolikrát říkali, že by ta stará komoda nebo vitrína zasloužila vyměnit za něco moderního, co v obchodech jako Ikea nebo Sconto pořídíte za pár tisíc, a staré věci vyvézt například do sběrného dvora. Potom se vám jich ale zželí, protože pro vás mají především nostalgickou hodnotu. Jenže pro sběratele mají hodnotu ještě mnohem větší, a tak se jich teoreticky můžete zbavit ještě s velkým bonusem. Nemusí jít přitom o kdovíjak staré kousky. Podle jednoduchého pravidla se dá říct, že určitou hodnotu může mít nábytek vyrobený před rokem 1945. Pochopitelně, je třeba, aby byl něčím vzácný a ideálně se trefil do aktuálních trendů ve sběratelství. Oblíbené jsou dnes například kousky ve stylu art deco. Zcela jistě se ale uplatní i další specifické styly. Pakliže máte podezření, že byste doma mohli mít vzácný nábytek, rozhodně ho rovnou nenabízejte obchodníkům. Ti vám totiž obvykle řeknou, že nemáte hodnotu a že vám ještě udělají službu, když ho vykoupí za pár stokorun. Potom si ho ale vystaví ve svých obchodech se starožitnostmi s cenovkou klidně ve výši stovek tisíc korun. Správný postup při prodeji Optimální je tedy jít cestou znaleckého posudku, za který sice budete muset zaplatit, ale v konečném součtu se to může hodně vyplatit. Důležité jsou různé faktory, například míra poškození nábytku, případně to, zda byl restaurován. Skvělé je také, pokud jsou na nábytku i původní štítky a signatury výrobce. Znalec určí cenu vzácného nábytku, se kterou potom už můžete operovat. Pokud půjdete za obchodníkem, budete mít už zcela jinou pozici. Ve starožitnostech můžete věc prodat napřímo, ovšem tam počítejte s tím, že vám bude vyplacena jen část odhadní ceny, jelikož obchod potřebuje také vydělat. Nábytek ale můžete dát i takzvaně “do komise”, tedy komisního prodeje. Jednoduše bude v obchodě ležet, dokud se neprodá za cenu, kterou si stanovíte. Z ní se potom srazí provize obchodníka a vy si rozdíl odnesete. Čtěte také: Češi doma začali nacházet cenný porcelán. Najednou jsou z nich velcí boháči. Jednoduše zjistíte, zda i ten váš je takto vzácný Dnes ovšem lze takové kousky skvěle prodávat i svépomocí, a to na nejrůznějších bazarech nebo aukčních serverech. Pakliže máte skutečně velmi vzácný kousek, rozhodně se vyplatí jít právě cestou aukce, kdy se sběratelé budou doslova předhánět v tom, aby ho získali. Vy potom můžete dostat podstatně vyšší cenu, než se kterou jste původně počítali. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

10 Replies to “Stát vyběhl s důchodci, že se nestačí divit. Výchovné jim pořádně ostrouhá

 1. Už tady rvu a možná to nemám v povaze, ale budu sprostý tedy mluvit neslušné o osobách ve vládě kteří si dovoluji lhát a přitom se nám smát s obrazovky do obličeje. Fuj.

 2. Naštěstí v roce 2027 už Jurečka bude někde v kraviny. A další
  normální vláda nedovolí okrádat důchodce.

  1. Doufam že mate pravdu. I když ANO které věřím že vyhraji dálší volby bych také moc nevěřil, ono jak se říka sliby chyby a nepřekvapilo by mě kdy by dělali praví opak co tedka kecaj.

 3. Bože vy tady redaktoři už toho lhaní nechte na tom Googlu!Tady co článek to lež!Jste normální ? Baví vás to dělat z lidí blbce…..!!????

  1. K těmto rádoby novinářům lze napsat že to jsou pro vládní pisálokove. Co článek to perla . 🔔

 4. Proč Jurečka to ” výchovné ” zaváděl, když ho v zápětí ruší? On to má v hlavě doopravdy přeházené.

  1. Stále se řeší důchodci,ale ty co jsou nyní v důchodu celý život pracovali a někteří i za nižší v té době mzdy. Stálá starost že se musí myslet na mladou
   generaci,aby bylo na důchody. Spíše by se měl ministr Jurečka a ministr školství se starat, aby dnešní mladá generace pracovala a nestřídají školy do 26 let kde jim to platí stát. Tady je velký únik peněz,ale o to se nikdo nezajímá.

 5. Jste-li neschopný a nic neumíte ! Máte žaludek na vše co poškodí běžné občany ČR? Staňte se politikem lépe ministrem ve Fialově vládě tam je vše co občany poškodí dovoleno a zvláště pak ty co tu vše vybudovali. Hlavně ,že o nicj rozhodují ti co ještě ani nebyli na světě. Kombajnéři!!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *