Kandidát PirStanu vlastní 18 bytů v Chomutově. Obchoduje s chudobou?

Pirátská strana upozorňuje na problém skupování bytů spekulanty a investory, kteří tak zvyšují jejich cenu a činí je méně dostupnými pro běžného člověka. Lidé tak mohou stále hůře dosáhnout na vlastní bydlení. Nejde přitom jen o pražský fenomén. Ceny bytů rychle rostou ve všech regionech České republiky.

V jednu chvíli předvolební kampaně dokonce Piráti prezentovali návrhy, jak tuto praxi změnit. Nakonec od nich však raději ustoupili, protože je veřejnost nenesla zrovna dobře. Teď se však ukázalo, že praxe skupování bytů na investice či spekulace není cizí ani kandidátům koalice PirStan.

Server E-chomutovsko upozornil na případ Pavla Kosaře, který v Chomutově vlastní či spoluvlastní 18 bytů. Zajímavé je, že přinejmenším politicky se Kosař k Chomutovsku či Ústeckému kraji nemá. Je bývalým místostarostou a zastupitelem na Praze 22. V Praze také kandiduje do Poslanecké sněmovny.

V Chomutově vlastní nebo spoluvlastní podle katastru 18 nemovitostí, převážně bytů na sociálně vyloučené lokalitě Dřínovská. Na některé z těchto adres se vyplácí dávky v hmotné nouzi. Jde například od byty v domě číslo popisné 4590 nebo 4595,” uvádí server E-chomutovsko.

Chomutov z hlediska pronájmů patří k jedné z nejproblematičtějších lokalit v České republice. Byty jsou zde levnější než jinde, ale jde o relativní srovnání. Kvalitu bydlení zde snižují nepřizpůsobiví obyvatelé. Na ně se přitom zaměřují různí spekulanti, kteří v rámci “obchodu s chudobou” pronajímají byty právě jim, a to za výrazně vyšší částky, než je v místě obvyklé. Za tyto nájemníky přitom nájem často platí úřady.

Byty v Chomutově spravujeme společně s mou rodinou řádně, platíme za ně poplatky správci domu a nájemné máme ve zcela běžné výši, odpovídající normálním cenám na trhu. Pronajímáme je někdy vybavené více, někdy méně. Většinou, jak je na trhu nejběžnější, je byt vybaven koupelnou a kuchyňskou linkou, tak, aby si lidé mohli nastěhovat vlastní nábytek. Vybavení je vždy funkční (teče studená voda, topí topení, funguje sporák a elektřina). U všech bytů nám peníze chodí na účet přímo od jednotlivých nájemníků,” uvedl k této věci sám Pavel Kosař. “Život pronajímatele přináší samozřejmě různá „dobrodružství“ a zážitky, nicméně mám za to, že ve většině případů máme slušné, spolehlivé a dlouhodobé nájemníky.

Vlastnictví značného počtu bytů pochopitelně není protizákonné. Může však působit podivně, když takto podniká i člověk vystupující za stranu, která by ráda proti podobným praktikám bojovala. To přitom platí i pro obchod s chudobou. “Potřeme ochod s chudobou – provozovatelům holobytů ukončíme výhodný byznys,” hlásí PirStan v Ústeckém kraji. Ten přitom zdejší lídr a zároveň předseda Pirátské strany přirovnal k Rumunsku.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
31 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments