Okamurovy jarmarky? “Potraviny od farmářů” dodávají obří agropodniky čerpající stovky milionů dotací každý rok. Mohou si tak pojišťovat byznys

Hnutí SPD slibuje krásnou budoucnost, kdy si lidé budou moci nakoupit potraviny za férové ceny přímo od zemědělců, případně jen s malými přirážkami obchodních řetězců, jež jsou dnes podle Tomia Okamury hlavními viníky toho, že mají Češi drahé potraviny.

Faktem je, že demonstrace této budoucnosti v podobě předvolebních jarmarků je velmi zajímavým marketingovým tahem, který lze jen obtížně přehlédnout. Podle zkušeností z krajů navíc velmi dobře funguje. Lidé na jarmarky chodí a nakupují skutečně za ceny, které jsou v obchodech nevídané. Bohužel jsou však nevídané i na jiných trzích. A tak se mnozí ptají: nejsou náhodou potraviny dotovány SPD, což by byl trochu podvod na voličích? Hnutí Tomia Okamury to odmítá. A může mít pravdu: samo potraviny nedotuje. Dotovat je ale dost možná může někdo jiný.

Podle zjištění serveru Seznam Zprávy dodávají potraviny na jarmarky především velké agroholdingy. Toto spojení dnes evokuje především Babišův Agrofert, ale ve skutečnosti v České republice působí řada dalších velkých dodavatelů potravin. Jako například Rabbit CZ, který vlastní více než 20 tisíc hektarů půdy. A právě tato firma bývalého prezidenta Agrární komory Zdeňka Jandejska dodává na jarmarky SPD masné produkty. Mléčné výrobky potom dodává společnost Interlacto, jež patří podnikateli Oldřichu Gojišovi. V jeho holdingu najdeme například mlékárny Olešnice nebo Moravia Lacto. Dalším z potravinářských velkopodnikatelů, který má na jarmarky SPD dodávat své zboží, má být Gabriel Večeřa, který ovládá holding AGRO-Měřín.

Všechny tyto firmy patří mezi významné příjemce zemědělských dotací z Evropské unie. AGRO-Měřín bylo loni po Agrofertu dokonce druhé. Získalo tak 386 milionů korun. Rabbit CZ byl potom pátý a dostal 171 milionů korun.

Jak to jde ale dohromady s Okamurovým hnutím, které by oficiálně nejraději z Evropské unie vystoupilo? Nejen tato strana, ale i zemědělci, kteří ji podporují, však zřejmě dobře ví, že jde především o vějičku na voliče a skutečný odchod z EU ve hře není. Ve skutečnosti SPD bojuje za dílčí zájmy. Je například proti zastropování zemědělských dotací. K tomu se v EU schyluje s cílem dotačně podporovat především menší podniky. U zemědělských dotací by tak platil strop, nad který by firma už žádné dotace dostat nemohla. V tom je SPD na stejné vlně s hnutím ANO Andreje Babiše a také dalšími velkými zemědělci. Těm by se z tohoto hlediska nejvíce líbila právě vláda ANO a SPD, k níž se podle posledních průzkumů zřejmě schyluje.

Foto: SPD

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments