Karel IV. měl 4 manželky. Nejvíce miloval tu čtrnáctiletou, která skončila velmi nehezky

Karel IV., jeden z nejpopulárnějších českých panovníků naší historie vůbec. Na svém kontě díky svým schopnostem má mnoho zásluh, které se zapsaly do dějin. Ne každý z nás však zná pozadí jeho života, v té soukromé oblasti. V tehdejší době bylo od manželek především očekávané, že svým králům dají dědice trůnu. Ne vždy to byla jednoduchá cesta, a i tou trnitou si prošel Karel IV.

Blanka z Valois

Oficiálně byl vladař ženatý celkem čtyřikrát. Jeho první manželkou byla Blanka z Valois, se kterou měl svatbu již jako dítě, v 7 letech. S Blankou měl Karel IV. dvě děti, dcery. Přestože se zprvu jednalo o manželství založené z politických důvodů, panovník byl její náhlou smrtí ve 23 letech zasažen.

Anna Falcká

Jelikož se král ocitl bez manželky i stále bez syna sám, musel se poohlédnout po další manželce. Tou se stala Anna Falcká. Panovníkovi se splnilo jeho největší přání, a to v podobě syna, kterého mu Anna porodila. Bohužel další neštěstí pro vladaře na sebe nenechalo dlouho čekat a Václav, jak ho pojmenovali, v necelých dvou letech zemřel a nedlouho na to i jeho matka, králova druhá manželka.

Anna Svídnická

Svou manželku číslo tři pojal necelé čtyři měsíce od smrti své předchozí manželky. Anně Svídnické bylo teprve čtrnáct let, když se stala chotí tohoto velikána. Zajímavé na tom je, že zcela původně měla Anna být manželkou jeho neblaze zesnulého syna. Na potomka čekali dlouhých pět let, nicméně, jednalo se opět o dceru. Další tři roky na to se rodina rozrostla a ano, konečně o následníka trůnu. Budoucí dědic dostal opět jméno Václav.

Svou velmi mladou manželku Karel IV. nesmírně miloval, mnohem více než své dvě předešlé. Ani zde však šťastný konec nenastal, během porodu třetího potomka Anna zemřela a vladař zůstal zdrcen.

Foto: Shutterstock

Alžběta Pomořanská

Po smrti Anny se musel dlouho vzpamatovávat, proto svou v pořadí čtvrtou manželku pojal až za celý jeden rok. Alžběta Pomořanská dala královi šest dětí, čtyři z nich byli synové.

Karel IV. však nikdy na svou nejmilejší ženu, Annu, se kterou je dělilo dvacet tři let, nedokázal zapomenout.

Foto: Shutterstock (Nástěnná malba: Portrét Karla IV. a jeho manželky Anny Svídnické v Kapli svaté Kateřiny v Mariánské věži na hradě Karlštejn), zdroj: English.radio, Medievalists

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments