Staří Egypťané používali nesmírně účinnou antikoncepci. Výborně funguje i dnes, ale nikdo neví proč

Leč se může zdát, že záležitost ženské antikoncepce je otázkou výhradně moderní doby, není tomu tak. Celá lidská historie je protkána řadou vynálezů, ať již účinných a využívaných i v dnešní době, tak i těch, které se neujaly a skončily fatálních fiaskem. Jedním z těch, které fungovaly již před několika tisíciletími a dodnes představují záruku účinnosti, je i antikoncepce. A to ne ledajaká. Vysoce účinná a používána již ženami ve starém Egyptě.

Jak se dostala antikoncepce do povědomí

Antikoncepce jako taková přišla na přetřes s příchodem 60. let minulého století. Doba se od let předchozích uvolnila, a to i co se sexuálního života týká. Vzrostla volnost a s tím i potřeba se více chránit. Ochrana spíše představovala nemožnost početí nežli obavu s přenosu sexuálních nemocí. Ženy začaly používat onen speciální medikament v podobě prášku, který tak pro ně znamenal absolutní svobodu. Není to však doba, kdy antikoncepce spatřila světlo světa. Používána byla již mnohem dávno.

Foto: Shutterstock

Zázračné tělísko

O co se vlastně konkrétně jedná? Řeč je o nitroděložním tělísku, které je ženami po celém světě hodně žádané. Podobu ve starém Egyptě měly poněkud jinou, nicméně princip zůstává stejný. Egypťanky si do dělohy zaváděly zlaté pláty, které dokázaly zamezit případnému početí. A skutečně fungovaly. Pozadí tělíska nemohly tehdy zcela objasnit, důležité na tom ale je, že fungovalo a funguje i dnes.

Jednalo se i o pilulky

Tělísko však nepatřilo mezi jediný typ využívané egyptské antikoncepce. Egypťané to dotáhli až na hormonální antikoncepci. Složení bylo pochopitelně od dnešní odlišné. Tehdejší obsahovala granátová jablka, která se umlela na kaši a v tomto skupenství se vkládala do pochvy. Tato jablka mají vysokou dávku estrogenu a ta je účinná proti početí.

Samozřejmě ne vždy se mu dokázalo zabránit, ale alespoň se jednalo o výhradně přírodní produkt.

Foto: Shutterstock, zdroj: BusTheWorld, Wikipedia, Pinterest

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments