Kdo vlastní Alzu? Nikdo neví, odpověď může přinést miliardářský rozvod

Divoký rozvod Aleše a Lidije Zavoralových přináší na stůl otázku, kdo vlastně největší český eshop vlastní? Oficiálně je Alza.cz vlastněna kyperskými strukturami. Nejprve mělo jít o společnost Karak Investments Ltd., nyní L.S. Investments Limited. Z toho je ale nemožné vyčíst skutečného majitele společnosti, jejíž obrat každoročně strmě roste a která jen na zisku vygeneruje miliardu korun za rok.

Čtěte také: Šokující detaily z miliardářského života majitele Alzy zazněly u rozvodového soudu. “Dali jsme si drahé jídlo, dětem ale musela stačit pizza.”

Podle serveru Info.cz je v byznysové branži veřejným tajemstvím, že dominantním vlastníkem je stále zakladatel společnosti Aleš Zavoral, který však v průběhu času mohl přizvat minoritní partnery. Spekuluje se například o majiteli Seznamu, Ivo Lukačovičovi. Nicméně Aleš Zavoral je za majitele Alzy považován zcela běžně. Na tomto základně ostatně figuruje i ve všech žebříčcích nejbohatších Čechů. Na věc se ho ale nelze zeptat, protože nekomunikuje s médii.

Mnozí si slibovali odpověď na otázku, kdo Alzu skutečně vlastní, od zákona o evidenci skutečných majitelů. Podle něj musí firmy zveřejňovat své skutečné koncové vlastníky. Alza v tomto případě nicméně uvedla advokáta Pavla Steinwichta, který je s firmou sice dlouhodobě spojený, ale je jen velice nepravděpodobné, že by byl jejím skutečným majitelem. Pokud by tomu tak ale nebylo, Alza by porušila český zákon.

Světlo by do celé věci mohl vnést právě rozvod Zavoralových. V něm se Lidija Zavoralová snaží dokázat, že její manžel vlastní obrovské majetky, tedy především právě Alzu. Na druhé straně hraje Aleš Zavoral o přesný opak. “Získali jsme výpověď Aleše Zavorala ze soudního jednání, ve které tvrdí, že Alzu před lety prodal za 200 milionů korun. Zároveň máme k dispozici i rozhovor se Zavoralovou exmanželkou Lidijí, která popisuje účel zřizování ovládajících firem v daňových rájích. A v neposlední řadě jsme z kyperských registrů zjistili, kdo a proč ovládá matku Alzy – tedy společnost L.S Investments,” uvádí server Info.cz ve svém článku. Zavoral tvrdil, že firmu prodal před 13 lety.

Na soudu teď nejspíš bude, aby majetkové poměry Aleše Zavorala rozklíčoval. Zřejmě však nepůjde o nic jednoduchého.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments