Komentář: Kardinál Duka v bahně konspirace. S biologickou zbraní to přehnal, papež by měl zasáhnout

Kardinál Dominik Duka platí za kontroverzní osobnost, což bylo dosud dáno zejména tím, že veřejně razil přísně konzervativní postoje, tak jak se na představitele katolické církve staré školy sluší a patří. Kontroverzní byl především proto, že dnešní svět už tvoří spíše liberální hodnoty, a tak Dukovy názory působily někdy předpotopně, jindy provokativně. V zásadě se však držel v jasném diskurzu, který se někomu může líbit, jinému už pak méně. Tentokrát však Duka vytasil skutečně těžký kalibr. Podle něj je koronavirus biologickou zbraní, kterou na nás vytáhli Číňané.

Kardinál Duka navíc o svých myšlenkách neinformoval například v rozhovoru s médii. Nikdo tak nevěděl, že je zastává. Vyslovil je až na jednom z kázání, které bylo zaznamenáno na kameru. “Teď, v této situaci, je nejhorší čínský virus, únik biologické zbraně. O tom jsou přesvědčeni všichni vojenští specialisté po celém světě, kteří se to buď bojí říci, nebo to nesmí říci,” řekl bez obalu Duka dle záznamu kázání, na který se můžete také podívat. Duka tak nehovoří o některými vědci přijímané možnosti, že virus mohl nedopatřením uniknout z laboratoře, ale říká, že ho někdo vyvinul s cílem s ním zaútočit. Aby toho nebylo málo, dodává, že jde o součást jakési světové konspirace, kdy to sice “všichni vojenští specialisté” ví, ale nemohou to říct nebo se snad bojí. Proč by to ale nemohli říct, pokud bychom byli terčem útoku? To už Duka nedodává, pouze rozsévá ničím nepodloženou nejistotu.

Potvrzuje se, že český stát v současné době dojíždí především na naprosté selhání elit, ať už těch politických, společenských nebo náboženských. Chybí osobnosti, které by společnost posouvaly kupředu, spojovaly, inspirovaly. Naopak máme v čele institucí pochybné typy, které hájí své zájmy, mstí se, případně propadají konspiračním teoriím, které neváhají prezentovat z titulu své vysoké funkce. Je to svým způsobem dokladem rozpadu hodnot, s nímž jsme se potýkali už před touto nelehkou dobou a která ho teď jen zesílila.

Jediné, čeho Duka docílil, je to, že se jeho slovy budou donekonečna ohánět nejrůznější konspirační weby a že důvěra ve stát a to, co občanům říká, opět o povážlivý kus klesne. Výsledkem bude jen svár a rozložená společnost. Je naprosto šokující, že na něčem takovém se může podílet nejvyšší představitel církve v České republice.

Dominik Duka je přímým podřízeným papeže Františka, který ho do stavu kardinála jmenoval. Teď by se měl od jeho slov za celou církev jednoznačně distancovat a odvolat ho z funkce.

Foto: Shutterstock