Komentář: Ministr zdravotnictví Blatný se přidal k dezinformátorům. Měl by se zapsat na svůj seznam a odstoupit

Doslova otřesné výkony předvádí v poslední době ministr zdravotnictví Jan Blatný. Jeden až nevěřícně zírá, co se z člověka, který svého času podepsal výzvu Milionu chvilek pro demokracii, za pár měsíců ve vládě Andreje Babiše stalo. Teď je z Blatného jeden z nejvěrnějších Babišových přisluhovačů, který – namísto, aby se držel své odborné linky – vstupuje do politických debat a snaží se lakovat zoufalý stav, v němž se Česká republika nachází, narůžovo.

Jan Blatný se mnoha odborných přešlapů dopustil už v minulosti a ukázal, že v epidemiologii není nikterak kovaný. Jedno mají jeho výroky společné: nikdy se za ně neomlouvá, nekoriguje je a postupně tak dezinformuje společnost. Jedno si ujasněme: nejrůznějších, často hojně diskutovaných výroků se dopouštěl i jeho předchůdce v úřadu Roman Prymula. Jeho slova byla mnohdy kontroverzní, ale nikdy nesmyslná. Když například na začátku pandemie promluvil o tom, že hranice možná budou zavřené dva roky, sklidil kritiku. Teď se ale ukazuje býti prorokem. Oproti tomu Blatný také rád používá silná vyjádření, jenže se rychle ukazuje, že jim chybí podstata.

Naposledy ministr zdravotnictví šokoval svým výkladem vysokého počtu obětí koronavirové epidemie v České republice a prokázal, že věci buď opravdu vůbec nerozumí, nebo vědomě klame veřejnost. Když měl ve Sněmovně obhajovat prodloužení nouzového stavu, z nějakého důvodu začal argumentovat vlastně úplně opačným směrem. Pravda, byla to odpověď na doplňující dotaz, ale přeci jen, pokud chceme prodloužit nouzový stav o další měsíc, je zřejmě situace vážná. Přesto začal Blatný bagatelizovat počty obětí tím, že do nich údajně započítáváme i oběti autonehod, pokud mají pozitivní test. Dodejme, že obětí autonehod bylo v minulém roce pár stovek a zřejmě jen jednotky z nich měly pozitivní test, pokud vůbec nějaká taková byla.

Směrem k těm, kteří někoho v této epidemii ztratili, to bylo nebývale urážlivé konstatování. Obzvlášť, když za řadou tragických příběhů stojí Blatným posvěcené rozhodnutí začít rozvolňovat na začátku prosince, kdy k tomu nebyla absolutně vhodná chvíle.

Blatný dostal příležitost se za svá nepromyšlená slova omluvit v nedělních Otázkách Václava Moravce. Moderátor ho k tomu přímo několikrát vyzval. A ministr to několikrát odmítl. Naopak si ještě přisadil. Podle něj pouhých 30 % vykázaných obětí covidu zemřelo přímo na tuto nemoc, zbytek měl i jiné problémy. Ale kdo dnes nějakou chronickou potíž, ať už méně či více vážnou, nemá? Vedle Blatného sedící šéf lékařské komory Milan Kubek už ministrovy dezinformace nedokázal poslouchat a jasně řekl, že mu to vyrazilo dech a že jde o úplný blábol. Naprostou Blatného lež dokazují především data o nadúmrtích (úmrtí vůči průměru minulých let) v loňském roce, která poměrně přesně korespondují s tím, kolik bylo vykázáno obětí covidu. Tedy jinými slovy: ti lidé by jinak nezemřeli.

Vláda, ve které Blatný sedí, se zřejmě rozhodla pro taktiku rétorického zkrášlování situace, které však v tomto případě neznamená nic jiného než šíření dezinformací. Vždyť, čím se ohánějí všichni ti, kdo epidemii zlehčují? No přeci tím, že lidé, kteří na covid zemřeli, byli stejně nemocní a umřeli by i bez něj. Premiér Andrej Babiš se o podobné zlehčování pokoušel už v září a říjnu, kdy se rozjížděla druhá vlna epidemie. Také tehdy tvrdil, že pouze příliš poctivě testujeme a v počtech obětí jsme stále jedni z nejlepších. Pak se to zvrtlo, tak teď se bude tvrdit, že příliš poctivě vykazujeme oběti. Ano, je to nebezpečný nesmysl a ti, co ho šíří, spoléhají na to, že čím více ho budou opakovat, tím více se stane přijímaným.

Ministr Jan Blatný před časem nechal společnost Semantic Visions, aby sestavila seznam dezinformátorů v otázce koronavirové epidemie. Celkem zaslouženě se na něj dostal bývalý prezident Václav Klaus, ale skončil na něm i renomovaný vakcinolog Jiří Beran, který jen prezentoval své alternativní návrhy na řešení problému, případně propagoval lék Isoprinosine. Takové názory nelze považovat za dezinformace. Naopak ministrova slova ano. Blatný by tak měl požádat o zápis na svůj seznam. A pak co nejrychleji odejít.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít
České banky opět naplno ukazují, že v první řadě jim jde o zisky a až někde vzadu je péče o klienty. Tento trend dále sílí poté, co řada menších bankovních domů v České republice ukončila činnost. Byly to přitom právě ony, které často poskytovaly ty nejlepší podmínky a navíc nutily větší konkurenci chovat se více proklientsky. Obrácená situace Teď bohužel vidíme určitý návrat v čase, kdy sice velké banky neváhají investovat obrovské prostředky do reklamních kampaní, ve kterých deklarují hranou starost o finanční zdraví svých klientů, ovšem ve skutečnosti dělají všechno pro to, aby si samy namastily kapsy. Sotva začala Česká národní banka snižovat úrokové sazby, a to dosud nikterak výrazně, využily toho české banky k tomu, že snížily úroky na spořicích účtech a termínovaných vkladech. Často přitom výrazněji, než jaký byl skutečný pokles centrální úrokové sazby. K tomu mají jistě právo, ovšem na druhé straně by měly obdobně snižovat sazby na hypotékách a úvěrech. To ovšem dělají velmi neochotně, pomalu a málo. V opačném gardu tu tedy máme to, co jsme zažívali v době, kdy inflace sílila a ČNB naopak sazby zvyšovala. Tehdy šly velmi rychle a ochotně nahoru právě úroky z úvěrů, ovšem na spořicích účtech se přidávalo jen velmi pozvolně. Navíc se opět vrací velmi tvrdé podmínky pro spořicí účty. U České spořitelny, ČSOB a Komerční banky opět platí, že nejvyšší možnou úrokovou sazbu je možné získat pouze na úložky do 200 tisíc, respektive 250 tisíc korun. Není to výhodné To bylo málo už před lety, kdy se tato omezení zaváděla, ovšem po velké inflaci z minulých let jsou tyto limity doslova směšné. Nad ně už je potom úročení výrazně méně výhodné. To platí také o termínovaných vkladech, kdy je u těchto bank například vklad na 12 měsíců úročen maximálně 3,5 %. Ještě nedávno to bylo kolem 5 %. Velké banky také postupně zvyšují poplatky. Například Moneta Money Bank požaduje 5 Kč za každé potvrzení transakce pomocí SMS. Česká spořitelna za tu samou službu chce rovněž nemalých 3,50 Kč. Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Hodně se aktuálně mluví také o nejrůznějších skrytých poplatcích, jako jsou vysoké kurzové rozdíly u měnové konverze, kdy snadno přijdete o několik procent z částky. Případně také poplatky za méně využívané služby, jako je přijetí dolarové platby na účet. To vás běžně vyjde na 1000 Kč a více. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Ceny nemovitostí v České republice opět šplhají vzhůru a už se nedá očekávat, že by nějakým zásadnějším způsobem propadly. Svou cenu si tedy dokázaly víceméně udržet i ve složitém období, a kdo spekuloval na to, že nakoupí levně, nakonec zřejmě spláče nad výdělkem. Teď mu totiž trh začne znovu pořádně unikat. Kupte si levně byt Přeci jen však určité možnosti, jak pořídit byt, dům nebo nějakou investiční nemovitost levněji, ještě jsou. Člověk ovšem nesmí hledat na zprofanovaných webech, jako jsou například Sreality, kde už jsou cenové nabídky opravdu hodně přestřelené. Málokdo ví, že svůj vlastní web s nemovitostmi má také stát. Jmenuje se Nabídkamajetku.cz a provozuje ho Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. K dispozici je tu celá řada věcí, jako jsou například auta, movité věci, umění, ale právě i nemovitosti, a to prakticky ve všech krajích České republiky. Jako na kterémkoliv jiném inzertním webu si zde můžete vyhledat nemovitost podle svého přání. Nabídky mají většinou obdobu aukcí, kdy je vždy stanoveno nejnižší podání, tedy jinak řečeno vyvolávací cena. To je nejnižší částka, za kterou můžete byt, dům, garáž nebo pozemek koupit. Dále se potom dá přihazovat po určených částkách. Nabídky jsou opravdu výhodné Často se však stává, že se nemovitost prodá už za vyvolávací cenu. K dispozici je například pěkná nabídka bytů, a to i v Praze. Třeba byt 2+kk v Holešovicích je možné získat za cenu 5 679 000 Kč, což není vůbec špatné, a pokud by se to podařilo, byla by to velmi výhodná koupě. Jsou tu ale i podstatně levnější byty. Třeba dvoupokojový byt s kuchyní v Krupce se prodává od ceny 1 084 000 Kč. Bydlení za milion korun, to už se dnes jen tak nevidí. A co teprve pěkný rodinný dům v obci Žatčany za 2,2 milionu korun? To také není špatné, že? Čtěte také: Důchodcům v Česku se do bytu nastěhují cizí lidé. Mají na to právo. Tohle bude ostré “Tohle je asi nejlepší web s nemovitostmi. Někdy je to docela drahé, ale dají se tam najít skutečně levné byty. Sám jsem jich odtud několik koupil, většinou za vyvolávací cenu, a obratem potom prodal podstatně dráže,” říká pan Milan, který se věnuje investicím do nemovitostí už pět let. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Potenciálně velké problémy čekají všechny klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny. Chystá změna se sice bude týkat přibližně jen poloviny z nich, ovšem naletět může skutečně každý. Půjde o velkou akci, na kterou se pojišťovna připravuje a raději dopředu varuje. Budou vás chtít nachytat Co se bude dít? Nejde o nic jiného, než že celkem polovina klientů VZP letos dostane novou kartičku pojištěnce. Samotný proces pro ně bude velmi jednoduchý a nemusí sami nic iniciovat. Důležitá kartička, kterou se prokazujete například u lékaře, vám přijde poštou. Ale vzhledem k tomu, co se v České republice už delší dobu děje, je prakticky jisté, že se své příležitosti chopí nejrůznější podvodníci. Ti pravděpodobně znovu zkusí štěstí a budou lidem tvrdit, že pro získání nové kartičky musí udělat to či ono. Zřejmě jim pošlou odkaz, do kterého budou mimo jiné muset vyplnit i přihlašovací údaje ke svému bankovnímu účtu. Stránka bude nejspíše vypadat velmi profesionálně a těžko ji rozeznáte od oficiálního webu VZP nebo své banky. Naletět tedy můžete opravdu rychle a vmžiku pak přijdete o své úspory, které vám organizovaná skupina vyluxuje z vašeho účtu. VZP proto dopředu hlásí, že za účelem nových kartiček pojišťenců nebude své klienty kontaktovat telefonicky. Proto pokud dostanete telefonát od kohokoliv, kdo se bude vydávat za pracovníka pojišťovny a nabízet vám nějakou součinnost, raději na jeho výzvy nereagujte a případně sami kontaktujte infolinku společnosti, kde vám vše podstatné sdělí. Na co se připravit? Je docela možné, že budou chodit i obyčejné SMS, ve kterých vás budou nejrůznějším způsobem vyzývat k akci, a to například pod hrozbou výpovědi smlouvy a dalších věcí, které reálně nastat nemohou. Jediný problém s novou kartičkou by mohl nastat tehdy, pokud máte u Všeobecné zdravotní pojišťovny uloženy starší kontaktní údaje, které už neplatí. V takovém případě je dobré je aktualizovat, což můžete udělat telefonicky, na pobočce, ale také emailem. Čtěte také: Největší zdravotní pojišťovna v Česku rozdává 2000 Kč. Přihlaste se o peníze, ať vám nepropadnou Celkem se bude výměna kartičky pojištěnce týkat 2,739 milionu lidí, což je čtvrtina všech občanů České republiky. Půjde tedy o opravdu rozsáhlou akci, na které se budou chtít podvodníci přiživit. Platí přitom, že kartičku byste měli obdržet nejpozději měsíc před vypršením platnosti té stávající. Průkazy potom budou platit dalších deset let. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *