Komentář: Ponížený Adam Vojtěch dostal od Babiše konečně trafiku. Stane se velvyslancem ve Finsku, zkušeným diplomatům zbyly jen oči pro pláč

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch opět těží z toho, že svému šéfovi Andreji Babišovi zachoval loajalitu i poté, co musel odstoupit z horkého ministerského křesla. Chvíli se zdálo, že na něj premiér zapomněl, když se spekulovalo o tom, že by mohl nastoupit jako nový šéf VZP, což nakonec nedopadlo. Aby nemusel žít jen z poslaneckého platu, dostal Vojtěch alespoň dočasně křeslo v představenstvu ústecké Krajské zdravotní. Ale podle hesla “kdo si počká, ten se dočká” to nakonec pro Vojtěcha dopadlo dobře. Stane se velvyslancem ve Finsku, o čemž se v minulosti také mluvilo a teď to potvrdil server Seznam Zprávy.

Adam Vojtěch znovu potvrzuje, že bere všechno. Tedy pochopitelně jen, pokud je to dostatečně lukrativní. Příliš se však neohlíží na to, zda k tomu má předpoklady, zkušenosti či vzdělání. Ministrem zdravotnictví se tento právník stal na základě toho, že pro Andreje Babiše dělal rešerše právě z tohoto resortu. Zda to byla dostatečná aprobace, to posuďte sami. Velvyslancem se stává proto, že nic jiného volného s takovým platem a váhou není. Ve Vojtěchově kariéře nenajdete zmínku o mezinárodní politice, diplomacii nebo snad jenom Finsku. Pravda, na Facebooku přiznal, že má tuto zemi rád.

Vojtěch je v tomto případě jen pokračovatelem nešvaru české zahraniční politiky. Velvyslanecké posty se tu totiž zhusta dostávají takzvaně za zásluhy, ať už vládě nebo prezidentu Miloši Zemanovi, který to celé musí podepisovat, nikoliv na základě zkušeností či vzdělání. Jak správně připomněl Miroslav Kalousek, přesně toto je extrémně demotivující pro mladé profesionální diplomaty, kteří na svou štaci čekají i mnoho let, aby pak skončili někde v Africe, zatímco jakýsi Vojtěch dostane jeden z nejlukrativnějších postů rozhodnutím shora.

Politici tímto svým jednáním jen znevažují diplomatický sbor. V podstatě říkají: diplomata může dělat každé nemehlo, když už to na politiku nestačilo. Jenže kariérní diplomaté tento, ve skutečnosti náročný obor studují mnoho let. Jak pak musí vypadat zastupování českých zájmů v zahraničí, když ho vykonávají lidé věci neznalí namísto profesionálů, to nechám na zvážení každého z vás.

Myslím, že se v diplomacii Adam Vojtěch už naplno osvědčil. Diplomacii rektálního alpinismu zvládl. Obstál i v náročné zkoušce ‚řekněte jméno‘ a nebojí se nebýt slušný. Všechny základní předpoklady, aby prošel vládní nominací a podpisem prezidenta tak splňuje,” uvedl ironicky na svém Twitteru předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Ten svými slovy naráží na to, jak mimořádně nevyvážený vztah panoval mezi Vojtěchem a premiérem Andrejem Babišem. Ten svého ministra veřejně ponižoval a peskoval. Například ho v živém přenosu donutil říct jméno úřednice, která mu poskytla špatné informace, jež Vojtěch okamžitě ventiloval do éteru.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments