Komentář: Prymulu dělily dny od návratu do funkce ministra. Kvůli fotbalu ale nakonec končí definitivně a Blatný zůstává

Romana Prymulu už podruhé zradil špatný odhad situace. Poprvé musel kvůli návštěvě uzavřené restaurace opustit post ministra zdravotnictví a teď podruhé se do něj nevrátí, protože v době, kdy doporučoval nejtvrdší možný lockdown, se vypravil sledovat fotbalové utkání ve VIP lóži. Premiér Andrej Babiš pak uvedl, že Prymula postrádá sociální inteligenci a rozloučil se s ním úplně.

Přitom podle zdrojů z okolí vlády dělily Romana Prymuly pouhé dny od návratu do funkce ministra zdravotnictví. Spekulovat se o tom začalo už před několika týdny, ale premiér Babiš se tento krok zdráhal učinit, přestože ministr Blatný kupil jeden přešlap za druhým. Teď se k tomu ale navíc přidala sílící epidemie a nutnost nějakým způsobem zasáhnout. Jenže Blatný opět působí zcela bezradně až rezignovaně a je jasné, že on to nezvládne. Premiér tak chtěl zostření protiepidemických opatření spojit právě s instalací Prymuly zpět do úřadu. Ten mu však do toho hodil vidle tím, že se vydal na Slavii.

Roman Prymula se v posledních dnech po Babišově boku vyskytoval stále častěji. Řešili spolu vakcíny, nové experimentální léky a do médií už také častěji hovořil právě poradce Prymula než ministr Blatný. Ten už se neúčastnil ani zahraničních cest, které premiér vedl do Srbska a Maďarska, kde se snažil získat informace o boji s koronavirem. Roman Prymula také v posledním měsíci chodil na vládu a jeho slovo zde podle zúčastněných mělo větší váhu než to Blatného.

Přesto to dopadlo, jak to dopadlo. Roman Prymula se dlouho držel v popředí a zdál se být nenahraditelným, ať už zrovna plnil jakoukoliv funkci. Jde jednoznačně o velkého odborníka, který navíc dokáže srozumitelně vysvětlovat věci veřejnosti a je pevný v kramflecích i na tenkém ledě. Tedy něco, co například ministr Blatný, který svými výroky zasévá pouze chaos, zcela postrádá.

Prymula tentokrát jistě udělal chybu, ale nikoliv tak výraznou, jako když se setkal s Jaroslavem Faltýnkem a dalšími ve vyšehradské restauraci nebo kapitule, jak tvrdil on. Návštěvou fotbalového utkání za přísných hygienických podmínek nic neporušil. Vyslal ale špatný signál, obzvlášť, když se měl stát znovu ministrem. I proto byla Babišova reakce tak prudká. Za normálních okolností by se s “pouhým” poradcem kvůli něčemu takovému neloučil.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments