Komentář: Vláda přiznala, že zavření obchodů na mnoho měsíců bylo nesmyslné. Otevřít je ale chce v nejhorší možný okamžik

Kolik jen diskuzí proběhlo o tom, zda je smysluplné zavírat všechny maloobchodní prodejny, když velké supermarkety a hypermarkety mohou zůstat otevřené a donedávna i prodávat veškerý sortiment, který je k dostání i ve specializovaných krámech, jež však musely zůstat zavřené.

Toto opatření budilo zdaleka největší vášně, protože bylo zkrátka jen obtížně pochopitelné. Ministerstvo zdravotnictví navíc k jeho vyhlášení jen využilo nouzového stavu a neobtěžovalo se to nějakým způsobem zdůvodňovat. Je pravděpodobné, že důvod, proč jsou menší obchody zavřené, dnes už neví ani ministr zdravotnictví Jan Blatný. Pravda, ten toho neví hodně, ale to už je zase jiný příběh.

Jednotliví členové vlády se tu a tam pokoušeli s větším či menším úspěchem uvádět důvody, proč musí být obchody zavřené. Většinou zaznělo něco ve smyslu, že by do nich zbytečně chodili lidé, kteří mají v ideálním případě zůstat doma. Že ti samí lidé stejně museli chodit do supermarketů, kde je výrazně větší výskyt osob, nikdo příliš neřešil.

A už vůbec nikdo neřešil fakt, že tímto krokem, který trvá už řadu měsíců, vláda de facto likviduje celoživotní podnikání mnoha živnostníků či firem. Nejde přitom jen o samotné nařízení k uzavření obchodů, byť i to se táhne a způsobuje značné ztráty. Je tu ještě jeden důležitý faktor: lidé nemuseli odložit spotřebu, vše potřebné nakoupili prostřednictvím internetových obchodů. Ty tak od vlády dostaly de facto obrovskou podporu. Navíc lze očekávat, že mnoho lidí si nákup na eshopu vyzkoušelo poprvé a do kamenného obchodu už se bude vracet jen obtížně. Jistě, je to nezvratný trend, který se však tímto opatřením urychlil o mnoho let. A vysvětlujte to majitelům obchodů, kteří už tak sotva vzdorovali internetovým gigantům schopným doručit prakticky vše.

To vše jsou argumenty pro to, aby se obchody otevřely. Přesto k tomu dnes, kdy je situace nejhorší od začátku epidemie a nemocnice vyvažují každé volné lůžko zlatem, není vhodná chvíle. Obchody se mohly otevřít už dříve, ale teď je zapotřebí nejprve stabilizovat situaci a teprve pak to provést.

Vláda však postupuje stylem rozjetého stroje, který když si něco umane, tak to prosadí. Když chtěla zavřít obchody, jednoduše je zavřela. Když je chce otevřít, nejspíše je otevře, děj se co děj. Pokud je navíc chce otevřít v tento moment, v podstatě přiznává, že dosud byly zavřené zbytečně.

Včera to ostatně v Událostech, komentářích přiznala i ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Ta jakoby se nechumelilo obhajovala otevření obchodů slovy o tom, že takto se přeci lidé rozptýlí na více místech, což by vlastně z epidemiologického hlediska mohlo být prospěšné. Ano, máte pravdu, před pár měsíci to byl jeden z argumentů, proč obchody nezavírat.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments