Komentář: Tak to je průšvih. Česku už téměř došla lůžka v nemocnicích, další vlna přitom teprve startuje a bude masivní

Naprosto přesně se naplňuje černý scénář, před kterým varovali odborníci už před několika týdny. Britská mutace koronaviru získala v České republice navrch a začala ukazovat, co dokáže. Navzdory stále platným a ještě se zpřísňujícím opatřením se vůbec nedaří stlačit reprodukční číslo k přijatelným hodnotám, a proto počty nových případů nákazy znovu rostou.

Nezačínáme však na přijatelných hodnotách někde blízko nule. Britská mutace se v Česku začala rychle šířit v momentě, kdy přibývalo přibližně devět tisíc nových případů za den. Dnes už jsme na dvanácti tisících a predikce je nedobrá. Reprodukční číslo roste, a pokud se s tímto stavem nastoupí na exponenciální křivku, můžeme tu brzy mít takové počty případů, o kterých se nám před pár měsíci ani nesnilo. Ano, klidně může přibývat 20 či 30 tisíc nových případů za den.

Někdo nad tím možná může mávnout rukou. Vždyť drtivá většina lidí má lehký průběh nebo virus dokonce ani nepocítí. Jenže statistika dělá z těchto čísel obrovské nebezpečí. V nemocnicích v současné době leží přibližně šest tisíc lidí na covidových jednotkách. To už je dnes v podstatě historické číslo. Můžeme se spolehnout na to, že brzy rychle poroste.

Ještě větší problém ale spočívá v tom, že na jednotkách JIP a ARO zbývá posledních 165 volných míst. Jistě, něco ještě bude možné vytvořit už absolutní improvizací nemocnic a ještě nějakou dobu potrvá, než celý systém zkolabuje. Tomuto stavu už jsme ale opravdu nebezpečně blízko, a to při celé jeho robustnosti. V jiných zemích s horším zdravotnickým systémem už by se dávno zhroutil.

Jen produkce nových případů z příštích několika dní má potenciál nemocnice do dvou týdnů zcela zahltit. Ministerstvo zdravotnictví přitom stále váhá s tím, aby vytáhlo další sadu opatření. Ano, už budou muset být hodně nepříjemná a omezující. V této chvíli ale už není na výběr.

Foto: Shutterstock