Komentář: Zmatený ministr Blatný vůbec nezvládá. Včera chtěl otevírat obchody, dnes připravuje další zpřísňování

Na ministra zdravotnictví Jana Blatného už je opravdu smutný pohled. Tento renomovaný lékař v oboru dětské hematologie byl doslova semlet epidemií, Andrejem Babišem i vlastními nedostatky, které se zřejmě naplno vyjevily až ve funkci, která vyžaduje zvládnout obrovský tlak.

Premiérovi Andrej Babišovi se dosud nepodařilo za Blatného sehnat náhradu, která by fungování ministerstva zdravotnictví dostala zpět alespoň na jakous takous úroveň, která je nutná pro zvládnutí epidemie. Naposledy se mluvilo o tom, že horkým kandidátem je hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal, který má ten správný profesní background a navíc je mimořádně komunikačně zdatný. Tedy přesný opak ministra Blatného. Ten už podle informací z okolí vlády pouze čeká na to, až bude odvolán, dokonce se prý těší, protože si začal uvědomovat, jakou chybu udělal, když funkci přijal.

Jenže ke změně zatím nedošlo, a tak Blatný kupí chybu za chybou. Včera například veřejně připustil, že by se mohly začít otevírat zavřené obchody. Ne snad, že by si to obchodníci nezasloužili, ale copak ministr nevidí trend vývoje epidemie v zemi? Nevidí, že jsou plné nemocnice a rychle přibývají počty nakažených? Proč ignoruje to, že Německo zavřelo svou hranici s Českem? Výsledkem konání ministra zdravotnictví je to, že nás v zahraniční považují za blázny, jak upozornila viroložka Ruth Tachezy.

Ministr Blatný bohužel dokonale mate veřejnost. On by měl být tím, kdo zná trend vývoje nákazy nejlépe. Nemůže spoléhat na to, že každý jeden občan bude mít neustále přesná data a řídit podle nich své chování. Jak mají jednat lidé, kterým je dána naděje, že se brzy otevřou obchody, aby následující den ministr zdravotnictví vystoupil s projevem, ve kterém je znovu obviní z nedodržování opatření a položí na stůl další zpřísňování včetně omezení pohybu osob?

Tento člověk nemůže vést ministerstvo zdravotnictví. To, v jakém je země nyní stavu, je totiž do značné míry jeho práce. Je nutné ho okamžitě odvolat, byť by to za něj měl vzít dočasně některý z náměstků. Česká republika má řadu špičkových odborníků, kteří by jí v této hrozivé chvíli měli přijít na pomoc.

Foto: vlada.cz