Končící poslanci dostávají zlaté padáky. Vojtěch Filip obdrží na rozloučenou skoro milion korun

Nedávné volby do Poslanecké sněmovny přinesly personální zemětřesení. Po každých parlamentních volbách pochopitelně končí část poslanců, které nahrazují nováčci. Tentokrát však exodus postihl řadu známých tváří. ČSSD a KSČM potom vypadli definitivně a s nimi i jejich hlavní představitelé. Podobný osud potkal také Piráty, kteří obhájili pouhá čtyři poslanecká křesla.

Dnešek je přitom posledním dnem starých poslanců ve funkci. Aby je odchod tolik nebolel, mají nárok na odstupné. To činí, v závislosti na počtu odsloužených let, až pět měsíčních platů.

Základní plat poslance přitom činí 90 800 korun. To je ale skutečně jen základ, který v Poslanecké sněmovně nepobírá prakticky nikdo. Plat totiž dále zvyšují příplatky za nejrůznější funkce, zejména jde o předsednictví či místopředsednictví výboru nebo podvýboru.

Ve státním rozpočtu je na odchodné poslancům vyčleněno celkem 66,5 milionu korun. Tentokrát bude zapotřebí spíše vyšší než nižší suma.

Končí například hned tři místopředsedové Poslanecké sněmovny, kteří pobírali vysoce nadstandardní plat. Sociální demokrat Tomáš Hanzal a Pirát Vojtěch Pikal obdrží každý 866 tisíc korun na rozloučenou.

Rekordmanem je v tomto ohledu Vojtěch Filip coby 1. místopředseda Poslanecké sněmovny. Tomu musí stát jako odchodné vyplatit 912 500 korun.

Poslanci si krátce před volbami na pět let zastropovali své platy. Zákon však neprošel v Senátu a spadne pod stůl. Poslanecké platy se budou navyšovat i nadále.

Foto: KSČM, zdroj: Poslanecká sněmovna

Odebírat
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments