Kontroly na zahrádkách? Komedie, lidé našli fígl, jak je obelstít, přiznávají policisté

Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové neustále probíhají kontroly hostů zahrádek restauračních zařízení. Na páteční tiskové konferenci uvedla, že povinnost být očkován nebo alespoň testován plní celých 90 % kontrolovaných. Mohlo by to však být lepší, a tak mají kontroly v příštích dnech ještě posílit.

Jenže policisté, kteří hygieniky při jejich kontrolách provázejí, to vidí trochu jinak. Formálně může být skutečně devadesát procent kontrolovaných v pořádku, jenže se tak děje na základě různých fíglů, na něž lidé velmi rychle přišli. Ve skutečnosti tak zahrádky navštěvuje mnohem více neotestovaných či neočkovaných hostů.

Policisté poukazují především na jeden skutečně “vychytaný” fígl. Hosté se s hygieniky jednoduše odmítnou bavit. Řeknou, že nechtějí vypovídat s odkazem na paragraf, podle kterého může výpověď odepřít ten, kdo by sobě nebo osobě blízké způsobil stíhání nebo právní delikt. V takovém případě hygienici pokračují dále a pokutu neudělí. Podle některých zdrojů dosud za návštěvu restaurace bez testu nepadla jediná pokuta.

Přicházeli jsme s tím, že lidem, kteří nebudou mít potvrzení o negativním testu, v podstatě domluvíme. Všechno ale bylo úplně zbytečné, lidé nám buď ukázali fotku nějakého testu, který si prý udělali doma, ale my jsme neměli, jak toto tvrzení ověřit, nebo jako v několika případech odmítli s námi debatovat. Zároveň u jednoho stolu seděli i mladí, kteří měli v ruce napsané čestné prohlášení, že jsou negativní. Komedie,” uvedl pro MF DNES jeden z policistů, který byl kontrolám přítomen, ale nechce být jmenován.

Pokud má kontrola podobný průběh, krajská hygienická stanice potom provede zápis, ve kterém potvrdí, že bylo vše v pořádku a hosté nařízení dodržují.

Výmluvu na odepření výpovědi radí lidem i právníci. “Nikdo není povinen vypovídat, kdyby mohl sobě nebo osobě blízké způsobit trestní nebo správní stíhání. Tedy v případě kontroly na zahrádkách si zapamatujte větu: Využívám svého práva podle paragrafu 53 a 55 správního řádu a odmítám na jeho základě podávat jakékoli vysvětlení, výpověď nebo předkládat jakýkoli důkaz,” uvedla na svém facebookovém profilu advokátka Jana Zwyrtek Hamplová, která je držitelkou ocenění Právník roku 2019.

Právnička sice přiznává, že hygienické stanice v takovém případě mohou proti hostovi zahájit správní řízení. To však téměř jistě skončí na základě důkazní nouze. O absurditě předkládat potvrzení o testech mluví i samotní restauratéři. Podle nich si lidé třeba neustále upravují a fotí jedno potvrzení o testu, případně si je různým způsobem falšují.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments