Koronavirus explodoval ve Vrchlabí. V domově důchodců usmrtil polovinu seniorů, řadu z nich po první dávce vakcíny

Z koronaviru se stal opravdový zabiják. A očkování reálně chrání životy. To jsou dvě fakta, která jasně plynou z případu, který se odehrál v domově seniorů ve Vrchlabí na Trutnovsku. Zde rozšíření viru způsobilo skutečně hrozivou statistiku. Na covid-19 zemřelo třicet z celkových dvaašedesáti klientů domova. Tedy polovina. Byli mezi nimi ti, kteří nebyli očkovaní i ti, kteří za sebou měli krátce první dávku, ale jejich organismus si nestihl vytvořit protilátky. Zbýval týden do druhé dávky u těch, kteří o očkování měli zájem a spadali do indikované skupiny.

Koronavirus se začal šířit v budově, kde byli klienti, kteří ještě nebyli očkováni. Bez ohledu na očkování v krátkém čase onemocnělo mnoho dalších klientů a zaměstnanců. Je mi líto, že tři desítky klientů nezvládly boj s touto nemocí. Byli to lidé očkovaní i neočkovaní,” uvedla pro server idnes.cz ředitelka vrchlabského domova pro seniory Soňa Mašková.

Zařízení i jeho zaměstnanci přitom dodržovali velmi přísná opatření, jejichž cílem bylo zamezit tomu, aby se koronavirus v domově, který leží v těžce zasaženém okresu, začal šířit. Jenže se ukazuje, že virus si svou cestu najde kdykoliv. Ukazuje se tak, že nejrůznější názory v tom smyslu, aby se chránily pouze rizikové skupiny, jsou do značné míry liché. Jejich účinnou ochranu do vakcinace v podstatě zařídit nelze. I kdyby do domova nemohly chodit návštěvy, což by pro seniory bylo extrémně citově náročné, stále hrozí nákaza od personálu.

Virus se v domově začal šířit už v lednu a jeho ředitelka je přesvědčená, že už tehdy šlo o britskou mutaci, byť tehdy ještě nebyla potvrzena. “Byla to obrovská psychická zátěž, dodržovali jsme všechna opatření, rozdělili jsme personál na poloviny, a přesto se propuknutí nákazy zabránit nepodařilo. Ten vir je obrovsky agresivní. Kdo to nezažil, neví,” uvedla Soňa Marková.

Podle ředitelky navíc koronavirus udeřil v nejméně vhodný okamžik. Kromě toho, že zbývalo málo a klienty se podařilo proočkovat tak, aby nemohli onemocnět těžkým průběhem covidu, někteří lidé začali veřejně hlásat, že úmrtí možná nezpůsobil virus, ale samotné vakcíny. “Naočkovala bych paní ředitelku dvojitou dávkou. Preventivně každého půl roku. Tohle je zločin a budete za něj i souzena. Poškozování a likvidace staroušků,” napsala ředitelce na Facebooku jistá Jitka M. Komentářů v podobném duchu padá teď na domov celá řada. Pochopitelně jde pouze o šíření dezinformací. Státní úřad pro kontrolu léčiv v této souvislosti eviduje jen pět podezřelých případů úmrtí po podání vakcíny v celé zemi, které byly navíc s největší pravděpodobností způsobeny něčím jiným. Lidé dosud oznámili 729 případů nežádoucích účinků, jako je horečka, bolest hlavy či zimnice. Očkovány však byly již stovky tisíc jedinců.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments