Kreml skřípl Evropu a větrníky selhaly. Na podzim přijde zásadní zdražení energií, oznámil ekonom

Inflace v České republice se utrhla ze řetězu a v srpnu dosáhla na roky neviděnou hodnotu 4,1 %. A co hůře, takzvaná jádrová inflace, která je očištěna od kolísavých cen potravin a energií, stoupla dokonce o 4,8 %. To znamená, že zdražování má velmi silný fundament a bude pokračovat i v dalších měsících.

Dosud se přitom na zdražování nepodílela jedna velmi důležitá položka spotřebního koše každé domácnosti, a to energie. Zatím jsme totiž žili z dopředu nasmlouvaných cen, ale to už na podzim platit nebude. Prakticky všichni poskytovatelé plynu a elektřiny se chystají k zásadní úpravě svých ceníků. Ta přitom bude ještě zásadnější, než se ekonomové dosud domnívali. V posledních týdnech totiž ceny energií na burzách doslova vystřelily vzhůru.

Cena velkoobchodního zemního plynu v EU letos stoupla o 200 %. Kreml totiž Evropu “skřípnul” a té ještě selhaly větrníky. Málo foukalo,” uvedl ekonom Lukáš Kovanda na svém Twitteru. “Zdražuje nejen plyn, ale i elektřina, uhlí a povolenky. Domácnosti EU se letos na podzim a v zimě musí připravit na zdražení energií až o 25 %.

Domácnosti toto zdražení energií ve svých rozpočtech pocítí opravdu citelně. Platí totiž, že lidé v České republice za energie vydávají v Evropě nadproporční částky.

Ukazuje se také, že takzvaný “Green deal” Evropské unie bude mít obrovské náklady, které neponesou pouze neviditelné instituce, ale které už teď dopadají na domácnosti. Rozhodnutí přejít na ekologické zdroje elektřiny vede k masivnímu zdražování a navíc závislosti na nejistých zdrojích.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
27 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments