Schillerová prezidentkou? Je to možné, ale má jeden nepříjemný hendikep

Přestože aktuálním tématem číslo jedna jsou říjnové volby do Poslanecké sněmovny, už je rovněž pomalu na čase, aby se začali šikovat kandidáti do volby nové hlavy státu na začátku roku 2023. Mohlo by se sice zdát, že zbývá ještě mnoho času, ovšem zkušenosti z minulých přímých voleb ukázaly, že včasné představení kandidátů veřejnosti je jedním z klíčů k úspěchu.

O nástupci Miloše Zemana se tak v posledních týdnech horečně spekuluje. Nahlas už se mluví například o tom, že by své štěstí ve volbě mohl zkusit sám premiér Andrej Babiš. Nově se však objevily informace, že jeho hnutí ANO by nakonec přeci jen mohlo zvolit jiného kandidáta, tedy spíše kandidátku. Na kandidaturu už se má podle některých zdrojů připravovat současná ministryně financí Alena Schillerová. Mimo jiné i proto, že její post na ministerstvu financí se prý Andrej Babiš chystá v rámci vyjednávání o nové vládě nabídnout ODS. Schillerová by tak zůstala řadovou poslankyní, na což by jí z hlediska hnutí ANO byla škoda. Čtěte více: Česko může mít první prezidentku. Do souboje se chystá vstoupit nečekaná tvář

Úspěšné kandidatuře Aleny Schillerové na prezidentku by tak vlastně nic nebránilo. Jen pochvalná slova pro ni mají jak premiér Andrej Babiš, tak prezident Miloš Zeman. Její velkou výhodou je také konsenzuální vystupování, kdy se dokáže konstruktivně bavit i s opozicí, aniž by si musela vypomáhat ostrými slovy. Kromě toho je kladem pro kandidaturu také skutečnost, že Schillerová nevstoupila do hnutí ANO a je stále nestraníkem. Přestože by byl jen málokdo na pochybách o tom, že by stále byla vděčná Babišovi, přinejmenším formálně by mohla působit nadstranicky.

Je tu však jeden podstatný problém, který může kandidaturu Aleny Schillerové na prezidentku České republiky zhatit. Její významný hendikep spočívá v tom, že nemluví anglicky, tedy přinejmenším na úrovni, která by umožňovala neformální konverzaci či vedení jednání. Dnes už legendární je video Schillerové, kterak prchá před anglicky položenými dotazy novinářů. V minulém roce potom Hospodářské noviny zveřejnily informaci, že se Schillerová neúčastní videokonferencí o rozdělování evropských peněz, protože ostatní ministři se zde baví napřímo bez tlumočníků a česká ministryně nerozumí, případně nedokáže reagovat.

Jde pochopitelně o obrovský hendikep i v její současné pozici. V případě, že by se stala prezidentkou, by to ale mohlo být téměř neřešitelný problém. Je totiž běžnou praxí, že se hlavy států na bilaterálních návštěvách baví bez tlumočníků, byť následná veřejná vystoupení již tlumočena být mohou. Ostatně, velmi dobře jazykově vybavení byli všichni dosavadní prezidenti České republiky, tedy Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman. Posledně dva jmenovaní kromě angličtiny dobře vládli i ruštinou.

Češi jsou přitom na schopnosti hlavy státu, která je má reprezentovat, velmi hákliví, a tak je vůbec otázkou, zda by zvolení jazykově nevybavené Schillerové připustili. V minulých kampaních bylo ostatně v některých televizních debatách zvykem vyzkoušet kandidáty i z angličtiny.

Ministryně financí by tak na svém anglickém projevu musela ještě pořádně zapracovat. Lekce angličtiny sice podle svých vyjádření pobírá, ale každý, kdo se snažil nový jazyk naučit v pokročilejším věku, jistě dobře ví, jak je to obtížné.

Foto: Ministerstvo financí ČR

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
53 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments