Česko může mít první prezidentku. Do souboje se chystá vstoupit nečekaná tvář

Přestože v současné době žije Česká republika především říjnovými parlamentními volbami, záhy po nich se naplno rozjede kampaň na volby prezidentské. Nástupce prezidenta Miloše Zemana se sice bude vybírat až na začátku roku 2023, ovšem v případě této volby platí, že kampaň je mnohem delší, aby se jednotliví kandidáti mohli dostatečně představit veřejnosti. Právě dlouhodobá a vytrvalá kampaň některé kandidáty při loňské volbě dovedla k nečekaně dobrým výsledkům. Ostatně, svou kampaň na prezidenta už vede například generál Petr Pavel.

V poslední době se hojně spekuluje o tom, že by nakonec mohl kandidovat i současný premiér Andrej Babiš. Ten to sice v minulosti vehementně vylučoval, ale při posledních několika příležitostech odmítl jednoznačně odpovědět. Na druhou stranu, při zahájení kampaně Hnutí ANO do Poslanecké sněmovny před pár dny oznámil, že jde o poslední šanci volit Babiše. Čtěte více: Andrej Babiš příštím českým prezidentem? Premiér dal jasnou odpověď

Deník Blesk teď s odkazem na zákulisní zdroje informoval o tom, že Babiš má přeci jen trochu jiné plány. Pokud se naplní předvolební průzkumy a on volby skutečně vyhraje a dokáže složit vládu, bude si užívat znovu svého premiérství. Na Hrad by v takovém případě chtěl vyslat někoho ze svých nejvěrnějších, aby měl pojištěnu i tuto “baštu”.

Aktuálně je prý nejpravděpodobnější kandidátkou z řad Hnutí ANO současná ministryně financí Alena Schillerová. Ta má hned několik nezpochybnitelných výhod: je to žena, má zkušenosti z exekutivy a na veřejnost působí dobrým dojmem.

Tato kandidatura je byla ještě pravděpodobnější, kdyby se ukázalo, že na prezidentku budou kandidovat další silné osobnosti z řad zen. Kandidaturu totiž zvažují například ekonomka Danuše Nerudová nebo státní zástupkyně Lenka Bradáčová. “Proti ženě může jít naplno jen žena, muž u toho bude vždy vypadat jako hulvát,” řekl zdroj Blesku, jakým směrem se ubírají úvahy Babišova hnutí. Čtěte více: Budeme mít první prezidentku? “Česká Čaputová” vážně zvažuje kandidaturu na Hrad

O Schillerové velmi pochvalně mluví také prezident Miloš Zeman. Ten dokonce jednou Andreji Babišovi řekl, že je “božským darem, kterého se ti dostalo z nebes”. Lze tak předpokládat, že by ministryně získala důležité Zemanovo posvěcení.

Sama Alena Schillerová takovou možnost nepotvrdila ani nevyloučila. “Za sebe mohu říci, že se plně soustřeďuji na svou úlohu ministryně financí a samozřejmě také na vítězství ve volbách do Poslanecké sněmovny,” uvedla politička.

Foto: Ministerstvo financí ČR

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
91 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments