Zloděj natáčel instruktážní video, jak vykrást bankomat. Odpálil sám sebe

Německo v minulých letech sužovalo masové vykrádání bankomatů brutálním způsobem, kdy docházelo k jejich výbuchům. Specializované gangy se tímto způsobem dostaly do stovek bankomatů v celé zemi, ze kterých odcizily desítky milionů eur. Jak se ukázalo, zase takoví profesionálové to nakonec nebyli. Policii totiž na stopu přivedlo instruktážní video, ve kterém jeden z členů gangu ukazuje ostatním, jak vykrást bankomat. V průběhu manipulace s náčiním se však dotyčný odpálil, jak informuje televize Sky News.

Vyšetřování německé a nizozemské policie trvalo dlouhých 18 měsíců, ale přineslo velké ovoce. Policisté nakonec zatkli devět členů gangu, kterým byla prokázána účast na minimálně patnácti útocích na německé bankomaty, při kterých došlo ke škodě ve výši 2,5 milionu eur, tedy přibližně 60 milionů korun.

Bankomat odpálený výbušninou. / Foto: Shutterstock

Kromě toho, že tento gang sám bankomaty vykrádal, vytvářel také zpoplatněná instruktážní videa, která poskytoval dalším gangům. Jejich hlavní postavou byl devětadvacetiletý Nizozemec. Ten se v září 2020 chystal jedno takové video natočit, ale tentokrát to nedopadlo dobře. Vzhledem k tomu, že gang k otevírání bankomatů používal výbušniny, dotyčný se nešťastnou náhodou sám odpálil a zranil i svého spolupracovníka. Toho policie následně zatkla.

Policisté pak zjistili, že si dotyčný gang objednává bankomaty z německého města Osnabrueck. Šlo o podezřelé dodávky, které byly vedeny jako umělecký projekt. Ve skutečnosti však putovaly do skladu v nizozemském městě Utrecht, kde posloužily k tvorbě videí.

Policisté následně zatkli v Nizozemsku dalších pět lidí a poslední tři zadrželi toto úterý. Vydali je do Německa, kde dojde k jejich stíhání. “Je to skvělý příklad přeshraniční spolupráce,” pochvaloval si policejní šéf města Osnabrück, Michael Massmann. “Mezinárodní scéna odpovědná za výbuchy bankomatů dostala velkou ránu.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments