Letošní ročník SuperStar demonstroval úpadek televizní zábavy

Tak je to za námi. Novácká show SuperStar 2020 po dvou ukvapených a zároveň úmorně dlouhých finálových večerech skončila a mnoho diváků si zřejmě oddechlo: “konečně”. Ať to budeme brát z jakéhokoliv úhlu, tento ročník kdysi výkladní skříně televizní zábavy se zkrátka nepovedl. A koronavirová krize na tom má ještě nejmenší podíl.

Kdo vybíral porotu?

První náznak problémů vystrkoval růžky už při oznámení sestavy poroty. Od Pala Habery, který si SuperStar v Československu tak trochu zprivatizoval, už těžko čekat nějaké originální pohledy na hudební věc. Jeho snahy o originální hodnocení ovlivněné nutností program dramatizovat byly občas až úsměvné – v negativním slova smyslu. Vedle něj se posadila hvězdička Monika Bagárová, která sice SuperStar kdysi také vyhrála, ale dnes je známá spíše díky svému Instagramu. Na rozdíl od dvojice Patricie Pagáčová a Leoš Mareš se ale ke zpěvu vyjádřit umí. Zatímco Pagáčová se v SuperStar evidentně naprosto ztrácela a hodnotila víceméně třemi variacemi složených vět odvozených od hodnocení kolegů, Mareš většinou nezklamal, ale nešlo se ubránit tomu, že je v porotě spíše jako moderátorské libero. Jeho kolega Libor Bouček totiž v show nevystoupil a uváděl pouze hlasem. Největší hvězdou pětice tak byl jednoznačně Marián Čekovský, kterého pro sebe zejména čeští diváci objevili zřejmě poprvé.

Zatímco první kola, kdy se zpěváci představují a dojemně září nebo naopak zoufale propadají, měla ještě šťávu, ta se s každým dalším a dalším kolem bohužel vytrácela. Svůj podíl na tom měly také podivné volby poroty, kdy soutěžící do dalších kol pouštěli spíše politicky, aby jim to nějak vyšlo na kluky a holky, respektive Čechy a Slováky. Bohužel ale zapomněli na typovou pestrost, a tak se ve finále – až na podivně popotahovaného Timoteje – objevila sebranka poměrně zaměnitelných typů, které sice asi uměly zpívat, ale kdovíjaké emoce nevzbuzovaly. Proč porota nevybrala také někoho ze starších soutěžících?

Přestřelené reklamy zničily show

Už v prvních kolech se Nova vyznamenala tím, že se SuperStar rozhodla vytěžit do mrtě. Diváci tak za “prémiový program” museli platit neustálými reklamními bloky, které byly vyloženě otravné. Snad ještě nikdy v historii české televize nebyly reklamní předěly tak časté. Ale to jsme ještě neviděli finále. Zde šla reklama pocitově po každém vystoupení. Vzhledem ke zkrácení finále na dva díly byl program už tak dlouhý, ale díky reklamám se poslední díl natáhl do těžko uvěřitelné půlnoci.

Finále pak bohužel působilo velmi levně. Trapnou ukázkou úspor, respektive neefektivně vynaložených prostředků (hvězdní porotci zřejmě požrali velkou část rozpočtu), byly přenosy z domácností rodin jednotlivých soutěžících. Vzhledem k tomu, že bylo použito zázračné technologie Skype zřejmě na obstaróžních modemech, nebylo rozumět slovu z toho, co rodiny vzkazovaly. Režie však sveřepě trvala na tom, že se martýrium muselo zopakovat u každého z jedenácti zpěváků.

Závěr pak byl už skutečně utahaný. Do absolutního finále postoupila poněkud sterilní trojice, z níž pouze Martin Šreiner dokázal svou “nejlepší písničku” zazpívat solidně. Zbylé dvě soutěžící ji nezvládli, a přesto jedna z nich zvítězila. Její výkon pak byl dojemný zřejmě jen pro porotu.

Zatímco v první sérii SuperStar dostala Aneta Langerová za vítězství deset milionů korun, aktuální vítězka Barbora Piešová se může těšit na miliony dva, a to tu za tu dobu ještě proběhla slušná inflace. Nicméně trend SuperStar to demonstruje poměrně přesně.

Foto: TV Nova

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments