Letošní ročník SuperStar demonstroval úpadek televizní zábavy

Tak je to za námi. Novácká show SuperStar 2020 po dvou ukvapených a zároveň úmorně dlouhých finálových večerech skončila a mnoho diváků si zřejmě oddechlo: “konečně”. Ať to budeme brát z jakéhokoliv úhlu, tento ročník kdysi výkladní skříně televizní zábavy se zkrátka nepovedl. A koronavirová krize na tom má ještě nejmenší podíl.

Kdo vybíral porotu?

První náznak problémů vystrkoval růžky už při oznámení sestavy poroty. Od Pala Habery, který si SuperStar v Československu tak trochu zprivatizoval, už těžko čekat nějaké originální pohledy na hudební věc. Jeho snahy o originální hodnocení ovlivněné nutností program dramatizovat byly občas až úsměvné – v negativním slova smyslu. Vedle něj se posadila hvězdička Monika Bagárová, která sice SuperStar kdysi také vyhrála, ale dnes je známá spíše díky svému Instagramu. Na rozdíl od dvojice Patricie Pagáčová a Leoš Mareš se ale ke zpěvu vyjádřit umí. Zatímco Pagáčová se v SuperStar evidentně naprosto ztrácela a hodnotila víceméně třemi variacemi složených vět odvozených od hodnocení kolegů, Mareš většinou nezklamal, ale nešlo se ubránit tomu, že je v porotě spíše jako moderátorské libero. Jeho kolega Libor Bouček totiž v show nevystoupil a uváděl pouze hlasem. Největší hvězdou pětice tak byl jednoznačně Marián Čekovský, kterého pro sebe zejména čeští diváci objevili zřejmě poprvé.

Zatímco první kola, kdy se zpěváci představují a dojemně září nebo naopak zoufale propadají, měla ještě šťávu, ta se s každým dalším a dalším kolem bohužel vytrácela. Svůj podíl na tom měly také podivné volby poroty, kdy soutěžící do dalších kol pouštěli spíše politicky, aby jim to nějak vyšlo na kluky a holky, respektive Čechy a Slováky. Bohužel ale zapomněli na typovou pestrost, a tak se ve finále – až na podivně popotahovaného Timoteje – objevila sebranka poměrně zaměnitelných typů, které sice asi uměly zpívat, ale kdovíjaké emoce nevzbuzovaly. Proč porota nevybrala také někoho ze starších soutěžících?

Přestřelené reklamy zničily show

Už v prvních kolech se Nova vyznamenala tím, že se SuperStar rozhodla vytěžit do mrtě. Diváci tak za “prémiový program” museli platit neustálými reklamními bloky, které byly vyloženě otravné. Snad ještě nikdy v historii české televize nebyly reklamní předěly tak časté. Ale to jsme ještě neviděli finále. Zde šla reklama pocitově po každém vystoupení. Vzhledem ke zkrácení finále na dva díly byl program už tak dlouhý, ale díky reklamám se poslední díl natáhl do těžko uvěřitelné půlnoci.

Finále pak bohužel působilo velmi levně. Trapnou ukázkou úspor, respektive neefektivně vynaložených prostředků (hvězdní porotci zřejmě požrali velkou část rozpočtu), byly přenosy z domácností rodin jednotlivých soutěžících. Vzhledem k tomu, že bylo použito zázračné technologie Skype zřejmě na obstaróžních modemech, nebylo rozumět slovu z toho, co rodiny vzkazovaly. Režie však sveřepě trvala na tom, že se martýrium muselo zopakovat u každého z jedenácti zpěváků.

Závěr pak byl už skutečně utahaný. Do absolutního finále postoupila poněkud sterilní trojice, z níž pouze Martin Šreiner dokázal svou “nejlepší písničku” zazpívat solidně. Zbylé dvě soutěžící ji nezvládli, a přesto jedna z nich zvítězila. Její výkon pak byl dojemný zřejmě jen pro porotu.

Zatímco v první sérii SuperStar dostala Aneta Langerová za vítězství deset milionů korun, aktuální vítězka Barbora Piešová se může těšit na miliony dva, a to tu za tu dobu ještě proběhla slušná inflace. Nicméně trend SuperStar to demonstruje poměrně přesně.

Foto: TV Nova

Nenechte si ujít
V České republice brzy zmizí velmi důležité platidlo, které zároveň představuje významnou součást naší historie. Lidé by se na to měli připravit, a pokud ho mají ještě doma, jelikož ho z různých důvodů potřebovali, měli by se ho co nejrychleji zbavit. Zanedlouho s ním totiž nikde nezaplatí. Konečně se to vyřeší Nejde o nic menšího než kolkové známky, takzvané “kolky”. Kolikrát se vám na nějakém úřadu stalo, že po vás chtěli vaši žádost okolkovat. Právě k tomu tyto kolkové známky sloužily. Jejich odpůrci nicméně dlouhodobě namítají, že tento pozůstatek ještě z Rakouska-Uherska by měl z českého systému platidel vymizet. Pravdou je, že Česká republika byla v tomto ohledu anomálií. Všude jinde, kde kolky dříve platily, už se totiž dosti dlouho nepoužívají. Například Slovensko tento způsob platby zrušilo již před deseti lety. A teď je tedy na řadě i Česko, jakkoliv se to mnoha lidem nelíbí. Kolkové známky by pravděpodobně platily dále, jen kdyby nevznikl takzvaný konsolidační balíček, v rámci kterého se stát snaží o nejrůznější úspory. Jde o soubor stovek nejrůznějších opatření, jejichž dopady odhalujeme postupně. Zrušení kolků je jedním z nich, jelikož podle státu s jejich vydáváním, prodejem a používáním vznikají pouze dodatečné administrativní náklady. Ještě máte možnosti V době, kdy je možné platit elektronicky kartou nebo bezhotovostně převodem na účet už něco takového zkrátka není potřeba. Dalším důvodem je také skutečnost, že právě na kolky se v poslední době zaměřili podvodníci. Snažili se je falšovat a potom různě směňovat, jelikož předpokládali, že na tomto poli je menší znalost a tedy i kontrola. Čtěte také: Češi musí fofrem do své banky. Kdo si tam tohle nevyřídí, přijde v roce 2024 o velké peníze V tomto roce ještě platí určité přechodné období, v rámci kterého se budete moci bezproblémově zbavit starých kolků. Můžete je využít, odprodat, případně vyměnit na některých pobočkách České pošty. Od příštího roku už se ovšem budou správní poplatky hradit pouze peněžní formou, ať už hotovostní či bezhotovostní. Foto: Shutterstock 7SdíleníSdíletTweet [...]
Velkými změnami prochází aktuálně společnost Zásilkovna, která spadá do skupiny Packeta Group. Po dlouhých letech totiž přichází o svou výkonnou ředitelku a zakladatelku, která ji vybudovala do současné podoby. Simona Kijonková ze společnosti po 13 letech odchází a bude nahrazena někým jiným. Musela odejít Jde o velký předěl, který souvisí s tím, že Packeta Group v nedávné době změnila majitele. Tím se stala investiční firma CVC Capital Partners a také společnost Emma, která patří českému miliardáři Jiřímu Šmejcovi. Ti měli za Zásilkovnu a další přidružené firmy spojené ve skupině zaplatit skutečně horentní cenu, jež mnohým zájemcům připadala až příliš vysoká. Prodej se přitom podle dostupných informací odehrál proto, že mezi spolumajiteli Zásilkovny začaly narůstat rozpory a takzvaný exit byl zřejmě jedinou možností, jak je vyřešit. Někdo nicméně mohl předpokládat, že tu nejdůležitější figuru celé společnosti si noví majitelé ponechají. Obvykle je tomu tak, že zakladatel firmy musí při takovémto prodeji ještě alespoň několik let zůstat a předávat své know-how. Jenže v tomto případě se tak nestalo a Kijonkovou si noví majitelé pravděpodobně nechat nechtěli. Novým ředitelem se stane zkušený manažer Erich Čomor, který pomáhal rozjíždět například úspěšnou Air Banku, jak firma informuje v tiskové zprávě. Přišly velké problémy Zásilkovna vznikla již v roce 2010 a po nesmělých začátcích se z ní stala společnost, bez které se český trh ecommerce v podstatě neobejde. Byznys vzala především České poště, jejíž služby byly postupem času horší a horší, zatímco Zásilkovně se dařilo budovat zákaznickou spokojenost, byť v posledních letech ve špičkách také nestíhala a docházelo k určitým problémům. V loňském roce přitom řešila velkou reputační komplikaci, kdy jeden z jejích logistických partnerů zadržel tisíce zásilek, které odmítal vydat. Ty se tak k lidem nakonec nedostaly a Zásilkovna je musela finančně kompenzovat. Čtěte také: Zásilkovna v obrovských problémech. Balíky lidem nedodala už 3 měsíce. Co se to děje? Ikonické se každopádně staly výdejní místa a v poslední době také výdejní boxy, které Zásilkovna provozuje. V loňském roce přitom firma dosáhla obratu 7,25 miliardy korun a v poslední době jí hodně pomáhá doručování pro velké čínské eshopy, jako je Temu. Foto: Shutterstock 1SdíleníSdíletTweet [...]
O čem už se nějakou dobu mluví, je teď definitivně vidět i na číslech. Důchodový systém v České republice je naprosto vyčerpaný a reálně se příliš neví, co s tím dělat. Chystá se sice určitá podoba důchodové reformy, ovšem odborníci už teď tvrdí, že je to nedostatečné, a to její hlavní náběh přijde teprve za celou řadu let. Rychle to roste Těžko ale říct, co se bude dít v nejbližší budoucnosti. Dá se totiž usuzovat na to, že na důchodce v Česku jednoduše docházejí peníze. V loňském roce totiž celý systém skončil v rekordním schodku ve výši 72,8 miliard korun. To jsou peníze, které z důchodového systému odplynuly navíc oproti tomu, kolik do něj přiteklo. Dalo by se nad tím mávnout rukou s tím, že v dalších letech se to určitě zlepší. Jenže ono se to samo od sebe nezlepší. Naopak, bude se to zhoršovat. To už je daná věc na základě demografické křivky, která je na příštích pár desítek let rozjetá opravdu hodně špatně. S každým dalším rokem budeme ve větší a větší krizi, až nakonec můžeme dojít do stavu, kdy na důchody skutečně peníze nebudou, jelikož by to ohrožovalo hospodářskou stabilitu státu. Ostatně, tímto už se argumentovalo loni, když stát nečekaně zarazil mimořádnou valorizaci penzí, a to podle mnohých protizákonně. Jednoduše oznámil, že na takové navýšení důchodů na základě zvýšené inflace jednoduše nejsou peníze. Je třeba tvrdý zásah Opravdu hodně si Česká republika zavařila tím, že v posledních deseti letech se na důchodech přidávalo příliš mnoho. Vždyť loni oproti roku 2022 vzrostly výdaje na penze o neuvěřitelných 97,2 miliardy korun. Celková částka na penze dosáhla téměř 700 miliard korun. Jen ono navýšení tak tvořilo přibližně sedminu celkové částky. Za jeden jediný rok. Letos už to bohužel zase začíná a je pravděpodobné, že deficit celého systému bude ještě vyšší. Jen za leden totiž skončil ve schodku ve výši 8,1 miliardy korun. A takto to bude pokračovat po celý rok, jelikož tu není žádný faktor, který by to zvrátil. Čtěte také: Důchodcům v Česku se do bytu nastěhují cizí lidé. Mají na to právo. Tohle bude ostré Řešení je spíše dlouhodobé. Lidé budou muset chodit do důchodu výrazně později než dnes, a to proto, aby déle pracovali a kratší dobu pobírali penzi. Zároveň je nutné výrazně přibrzdit růst důchodů, případně ho dokonce zcela zmrazit. Jinak by se také jednou mohlo stát, že bude nutné přistoupit dokonce ke snížení důchodů, a to už by byla skutečně citelná rána, kterou si nikdo nepřeje. Foto: Shutterstock 42SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *