Lidé konečně sestoupili na dno Pekelné studny. Zjistili, zda v ní opravdu žijí démoni, jak se říká

Velká a hluboká díra v poušti, ze které se line nepříjemný zápach. Mohou existovat lepší podmínky pro vytvoření legend o domově džinů a démonů? Místní se k jámě neodvažují přiblížit a tak báje o domově všeho zla přetrvávají z generace na generaci.

Pekelná studna jako brána k všemu zlu

Jemen. Malá země ve východní Asii zmítaná od roku 2015 občanskou válkou, která spolu s pandemií koronaviru zapříčinila humanitární i uprchlickou krizi. V zemi navíc působí teroristické organizace jako Al- Káida a Islámský stát a pravděpodobně se tak nestane cílovou destinací vaší letošní letní dovolené. Pokud byste přeci jen dali z nějakého důvodu přednost adrenalinu před relaxem na pláži v Chorvatsku, určitě máte pro strach uděláno a neměli byste tak vynechat návštěvu Pekelné studny.

Tato hluboká jáma, také známá jako Barhútská studna, leží uprostřed pouště ve východním Jemenu. Má v průměru 30 metrů a hluboká je asi 112 metrů. Jejího dna však nebylo nikdy dosaženo, může tedy být ještě hlubší, než je udáváno. Z jámy se line nesnesitelný zápach a místní se jí vždy obloukem vyhýbali. I mluvit o ní prý znamená smůlu. Traduje se, že v díře žijí džinové a démoni a je bránou do podsvětí. V roce 2021 se však skupina vědců rozhodla nedat na povídačky a doopravdy zjistit, co se v jámě nachází.

Smrad, zdechliny a… nekonečná hloubka

Osm jeskyňářů z Ománu do jámy spustilo vlastně z čiré zvědavosti než z očekávání přelomového objevu. Kupodivu nenalezli žádné démony ani nadpřirozené bytosti. Jediné, co se shodovali s verzí místních obyvatelů, byl onen nepříjemný zápach. Vzhledem k tomu, že v jámě leží velké množství zvířecích zdechlin, je celkem pochopitelný. Kromě mrtvých (a živých) živočichů však průzkumníci viděli také podzemní vodopády, obří stalagmit (krápník, který roste zespoda nahoru) a jeskynní perly (bílé kuličky tvořené kalcitem). Ačkoli se nepotvrdily domněnky o bráně do podsvětí, i tak to byl jistě velmi mysteriózní zážitek.

Pro obyvatele Jemenu však expedice neměla žádný větší přínos. Legendy jsou hluboce zakořeněny a o Pekelné studně se bojí i promluvit- údajně to přináší smůlu. A jelikož Jemen té smůly má už poměrně dost, není třeba osud zbytečně pokoušet.

Foto: Shutterstock, zdroje: Atlas Obscura, Live Science

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments