Luxusní apartmán za cenu staré chaty. Češi objevují nové Chorvatsko

Chorvatsko stále patří k nejoblíbenějším turistickým cílům Čechů. Začíná tu však být nepříjemně draho, protože místní krásy objevili už i cestovatelé z dalších koutů Evropy.

Zájem turistů se tak začíná přesouvat dále na východ. A to i těch, kteří chtějí příjemné cestování spojit s lukrativní investicí. Ideálním cílem se v posledních letech ukazuje být Albánie. Země má sice poměrně nelichotivou pověst, ovšem dnešní realita už divokým devadesátým létům naštěstí neodpovídá. Lidé, kteří se do této země vydají, naopak obvykle používají jen superlativy. Země je jednoznačně na vzestupu a její infrastruktura se začíná blížit západním standardům. Přesto tu však ještě můžete nakoupit za příznivé ceny. A to nejen služby, ale především nemovitosti.

Staré město Berat. / Foto: Shutterstock

Albánie se může pochlubit krásnou přírodou a především 360 kilometry pláží. Vedení země se rozhodlo stát se turistickou destinací po vzoru právě po vzoru nedalekého Chorvatska.

Jeden podobný precedens by tu navíc už byl. Podobným směrem se před lety vydala Černá hora, kde byly rovněž nemovitosti zprvu k mání za příznivé ceny. Dnes už se ale blíží těm, které jsou k vidění v Chorvatsku, kde metr čtvereční stojí přibližně 2500 eur.

Dnešní ceny v Albánii se na pobřeží v oblasti města Drač pohybují kolem tisíce eur za metr čtvereční,” uvedl pro deník E15 Daniel Mikulka, který se ve společnosti Successful Investments specializuje právě na Albánii. Aktuálně evidujeme stovky privátních investorů, kteří mají zájem o nákup nemovitosti.” Jejich vidina je jednoznačná: získají zajímavou nemovitost, kterou mohou v případě potřeby využívat a po zbytek roku, případně sezóny, pronajímat. Navíc s výhledem, že její cena téměř jistě poroste.

Albánský záliv Grama. / Foto: Shutterstock

Mikulka však přiznává, že v Albánii ještě ne vše funguje tak, jak by mělo. V něčem je to zkrátka stále tak trochu “divoký východ”, ale s tím, že se situace rychle zlepšuje. Navíc tato specifika jsou zohledněna v ceně, která je díky nim příznivě nízká. Jakmile se vše narovná, ceny mohou explodovat. “Může se stát, že koupíte byt, ale budete dva až tři roky čekat, než se stanete skutečnými majiteli. Případně koupíte apartmán, kde nebude fungovat výtah, ve společných prostorách nebude svítit světlo a podobně,” upřesňuje Mikulka.

Investory pochopitelně zajímá, zda nedají své peníze jen do vzdušných zámků, které později nebudou schopni prodat ani za cenu, kterou do nich vložili. To by se ale stát nemělo. V zahraničí žije velké množství Albánců, kteří se s vydělanými penězi začínají poohlížet po možnosti návratu do své země, která je na vzestupu. Také oni mají o nemovitosti zájem. Albánii už objevili také Švýcaři a Nizozemci. “Jedná se především o investice velkých korporátů do nemovitostí v jižní Albánii,” upřesňuje albanoložka Orkida Backus Borshi.

Nejen moře, ale i krásné horské scenérie můžete objevovat v Albánii. / Foto: Shutterstock

V současné době se ceny za apartmán u moře (novostavba v destinaci Drač) pohybují kolem 1000 eur za metr čtvereční, tedy přibližně 25 tisíc korun. Padesátimetrový apartmán tak lze pořídit za cenu 1,3 milionu korun. Za to dnes v České republice těžko nějakou nemovitost pořídíte, natožpak takovou, kterou by bylo možné okamžitě obývat. Opravdu luxusní apartmány na špičkových místech lze mít za cenu od 2,5 milionu korun. “V příštích pěti letech očekáváme zhodnocení na úroveň 2100–2200 EUR za metr čtvereční,” uvedl Mikulka, byť je třeba dodat, že to pochopitelně v žádném případě není jistota.

Albánie měla z českého pohledu dlouhou dobu jeden významný problém. Byla příliš daleko. Zatímco do Chorvatska lze dojet autem, na pobřeží Albánie je to přeci jen už 1600 kilometrů a cesta z Prahy zabere více než 17 hodin. Zájem o destinaci však podpořily nové letecké linky, které létají nejen z Prahy, ale i Berlína a Vídně. Do Drače, které se stává metropolí albánského turismu, potom z letiště dojedete za pouhou půlhodinu.

Velkým příslibem pro zhodnocení nemovitostí v Albánii je také zahájení přístupových rozhovorů s Evropskou unií. Přestože má země do EU ještě poměrně daleko, výhledově by se měla stát její součástí.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments