Pitva odhalila rozsah smrtícího útoku medvěda. Může dojít k dalším útokům, varují Slováci

Na Slovensku došlo k prvnímu smrtelnému střetu člověka s medvědem za posledních 100 let. V zemi jde o obrovskou událost a panují obavy, zda se útok nebude opakovat. Bojí se jak místní, tak podnikatelé v turismu, kteří by mohli doplatit na obavy cestovatelů.

K tragédii došlo nedalo obce Liptovská Lúžna, která leží v okrese Ružomberok. Místní muž, který se živil jako zedník či malíř, se podle svých příbuzných vydal na procházku. Když se delší dobu nevracel, vydali se ho hledat. Jenže našli už jen mrtvolu.

Přivolaný lékař konstatoval, že smrt nenastala přirozeným způsobem. Muž měl na hlavě, krku a oku rány způsobené pokousáním. Na místě se také našly čerstvé stopy medvěda,” uvedla Marína Debnárová z Lesů SR pro CNN Prima News.

Následná pitva potvrdila, že muž zemřel na následky poranění, která odpovídají útoku medvěda. Jeho atak byl zřejmě skutečně brutální, protože muž měl velké kousance na hlavě, krku i rukou.

Podle obyvatel Liptovské Lúžné žije v okolí poměrně velké množství medvědů, což obecně platí o celém regionu Nízkých a Vysokých Tater. Přestože setkání s medvědem nepatří k nejpříjemnějším zážitkům, dosud z něj nikdo příliš velký strach neměl, protože dobře věděl, že medvěd je plaché zvíře, které raději než útok zvolí ústup, pokud ho člověk nebude zrovna nějak ohrožovat.

Jenže lesníci byli znepokojení už delší dobu. Medvědů je stále více, což platí i o lidech. Logicky tak musí docházet k častějším střetům, což zvyšuje pravděpodobnost konfliktu. “Lesy SR už dlouhodobě upozorňují na zvýšené riziko střetu člověka s medvědem, a to zejména v přírodním prostředí,” uvedla Debnárová.

Přibližně před měsícem napadl medvěd obyvatele obce Šútova, když se vydal k místnímu vodopádu opravit zábradlí na frekventované turistické stezce. Šelma ho tehdy kousla, výsledkem byla hluboká rána na noze jak uvedl web MY Liptov.

V tomto období se medvědi rozmnožují. Samci si vyhlížejí partnerku a mohou být agresivní.

Je tu navíc problém s tím, že dotyčný medvěd, který zabil člověka, se stále pohybuje venku. V jeho případě je riziko dalšího útoku ještě vyšší.

Foto: Shutterstock

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments