Majitel hotelu v Turecku popsal Čechy jako problémové turisty. Na jejich chování každý jenom zírá

Sezóna dovolených už je v plném proudu a lidé si užívají svých zájezdů, které si draze zaplatili. Samy cestovní kanceláře se divily tomu, kolik lidí si při dnešních cenách svou letní dovolenou odmítá odepřít. Ekonomové však přeci jen trochu kroutí hlavami, protože se zdá, že si mnozí na dovolenou vzali dokonce půjčku, případně využili poslední úspory, aby si alespoň trochu užili. Je to taková příjemná chvilka v jinak pochmurné ekonomické situaci.

Závody v restauraci

Avšak finance stranou, na dovolené na takové přízemní věci přeci jen nikdo myslet nechce. Pravdou je, že čeští turisté patří co do podniknutých cest v létě k těm nejaktivnějším. Možná si nedopřávají dvě tři dovolené jako třeba Němci nebo Američané, ale tu jednu si chtějí náležitě užít. S tím souvisí i to, že chtějí služby, které si zaplatili, využít doslova doplna.

Jde o určitý nešvar, který české turisty dlouhodobě provází. Nedokáží se jednoduše oprostit od toho, že musí maximálně čerpat to, co je v ceně a na ostatní možnosti zapomínají. “Občas opravdu zíráme, jak se Češi chovají při stravování. Obvykle přijdou ještě před otevřením restaurace a čekají tak ve frontě. Přitom potom odcházejí mezi posledními,” popisuje turecký hoteliér Özgur.

Je to podle něj absolutní nepochopení principu stravování all inclusive. “To znamená, že máte v ceně všechny chody a nápoje. Ale rozhodně to neznamená, že máte v restauraci sedět na snídani, obědu i večeři dvě hodiny a zkonzumovat toho co možná nejvíce. Nejde o žádnou soutěž,” stěžuje si majitel hotelu, podle kterého jsou v tomto ohledu Češi opravdu výjimeční. “Ano, pokud budete jíst za tři lidi, tak na vás skutečně tratíme. S něčím takovým se v kalkulaci nepočítá.

I v režimu all inclusive se počítá s tím, že si dáte jídla přiměřené množství. / Foto: Shutterstock

Přišli mi to sem vyjíst

Smutně poznamenává, že mu občas skutečně přijde, že to tam Češi přišli především vyjíst. Na druhou stranu ale dodává, že to je především jejich problém. “Dovolená přeci nemá být o tom, že se budete přejídat. Buďte v klidu, ochutnávejte, ale nepřejídejte se. Bude vám akorát těžko a zhorší se vám nálada,” radí Özgur. Jde však ale také trochu o nepochopení české mentality, která je v tomto ohledu postavena na tom, že lidé za své peníze chtějí co možná nejvíce materiálních statků. Snad se to ale brzy začne posouvat k tomu, že si budou více cenit zážitků jako takových.

Čtěte také: Proč mají v Turecku raději Rusy než Čechy. Vysvětlení majitele hotelu nepotěší

Pravdou ale je, že takřka nikde na světě není program all inclusive tak oblíbený jako v Česku. Jak přiznávají cestovní kanceláře, jinak už se na letní dovolenou prakticky nejezdí. Přitom třeba Němci nebo Holanďané často vyžadují ubytování pouze se snídaní. Rádi se totiž potom stravují jinde než v hotelu.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
25 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments