Máte zbytečně prázdný byt? Nastěhují vám tam cizí lidi. Česko čeká velká změna

Ačkoliv v posledních dvou letech řešila Česká republika palčivější problémy, jako bylo například prudké zdražování potravin nebo cen energií, ve skutečnosti tu jeden velký přetrvává skutečně dlouho a pravděpodobně se opět ve velkém stylu vrátí na scénu. V Česku totiž zdánlivě není dostatek bytů, což se projevuje malým nebo dokonce žádným výběrem v případě nájemního bydlení a velmi vysokými až nedostupnými cenami v případě vlastnického bydlení.

Byty tu jsou

Jenže realita je trochu jiná. Ono je bytů v České republice možná až příliš. Jenže za poslední tři desítky let došlo k nepříliš pozitivnímu fenoménu, kdy velkou část z nich skoupili nejrůznější spekulanti a nechali je ležet ladem, jelikož se jim jednoduše nevyplatilo handrkovat se s nájemníky.

Nájem vůči prodejním cenám je totiž mimořádně nízký, přičemž je pak nutné řešit nejrůznější opravy, takže si řada lidí spočte, že se jim to jednoduše nevyplatí a kupují byty pouze na takzvané kapitálové zhodnocení. To v posledních letech činilo kolem 10 % ročně, což je samo o sobě velmi zajímavé.

Jenže skutečnost, že si Češi z bytů udělali něco jako investiční artikl, měla neblahé důsledky právě na trh bydlení, ze kterého byla řada nemovitostí stažena. Dle údajů ministerstva pro místní rozvoj jde až o 600 tisíc bytových jednotek. Z toho je nějakých 377 tisíc v rodinných domech, ale celých 200 tisíc jsou klasické byty v bytových domech, kde jednoduše nikdo nebydlí.

Foto: Shutterstock

Půjde to po dobrém nebo po zlém

To teď chce ministerstvo změnit a tyto byty by se měly na trh vrátit. A to v podobě nájemních bytů. Stát na to půjde nejprve po dobrém. Na úřadech se budou moci přihlásit lidé, kteří mají problém sehnat bydlení, a ony je potom propojí s majiteli prázdných bytů. Těm bude nabídnuta garance zaplaceného nájmu. To bude jednoduše znamenat to, že pokud by byl nájemník problémový a neplatil, nájem za něj uhradí právě stát.

Čtěte také: Češi s bytem nebo domem jsou v koncích. Chystají se na ně změny, že budou platit jako mourovatí

To má být pozitivní motivace k tomu, aby se část bytů vrátila takzvaně do oběhu a aby začaly plnit svou základní funkci, tedy aby se v nich bydlelo. Co ale když to nepůjde po dobrém? O tom se zatím příliš nemluví, ovšem již před pár lety se začaly objevovat nápady, že lidé vlastnící prázdné byty budou postihováni, zejména potom vysokými daněmi. Tam je potom cílem, aby byt zaplnili, případně ho prodali někomu, kdo do něj nájemníky pustí. Svého času to ale vyvolalo značnou nevoli, a tak se takové nápady opustily. Rychle se však mohou vrátit, pokud se problém s bydlením nepodaří vyřešit.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 0SdíleníSdíletTweet [...]
Ani v dnešní době, kdy se pocitově zdá, že jsou Češi ochotní utrácet velmi vysoké částky za běžné služby, nemají obchodníci na růžích ustláno. Například v případě restaurací zavírá jedna za druhou, a to i věhlasné podniky, jako nedávno ten, který patřil šéfkuchaři Emanuelovi Ridimu. Jde však i o velmi tradiční podniky, které tu fungovaly desítky let, ale teď to najednou přestaly zvládat. Těžké časy Řeč je o lahůdkářství Zlatý kříž, které centrum Prahy zdobilo přinejmenším sto let. Jeho vznik se datuje do tak dávných dob, že přesné datum dnes již není známo. Ale už je to také tak trochu jedno, jelikož podnik před několika týdny definitivně zavřel. Nejprve se dle nápisu na dveřích zdálo, že řeší nějaké technické problémy, avšak teď už je jasno. Firma je rovnou v likvidaci, takže provoz neobnoví. Tyto lahůdky pravděpodobně budete znát také. Sídlily v Jungmannově ulici a dosud si je lidé, přinejmenším dle hodnocení na Googlu, pochvalovali, a to navzdory tomu, že sem v posledních letech začali ve velkém chodit také turisté. Těm o slavných českých chlebíčcích básní různí průvodci, takže je pochopitelně musí vyzkoušet. Drahé chlebíčky Rychle však ubývá míst, kde tak mohou učinit. Ostatně, hodně rychle rostou také jejich ceny. Kdo by ještě před pár lety řekl, že takový chlebíček může stát 45 Kč, jako tomu bylo právě ve Zlatém kříži, ještě než zavřel. Mnohým to připadá hodně, ovšem sami si odpovězte na otázku, za jakou cenu byste je dnes byli ochotni prodávat. Čtěte také: Tak to je rána. V Česku končí 160 let stará firma. Přežila všechno, ale tohle už ne Jak se totiž ukázalo, Zlatý kříž nedokázal přežít ani s těmito cenami a velkou tradicí. Důvodů může být hned několik. Mluví se o tom, že měl podnik příliš vysoký nájem, ale také o tom, že se Praha 1 vylidňuje, takže se tu nedá opřít o pravidelnou klientelu, kterou by podnik tohoto typu potřeboval jako sůl. Podle jiných už se také zřejmě vyčerpal model tradičního lahůdkářství. Lidé sem sice stále tu a tam zašli, ale na nějaké velké vyskakování to zkrátka už nebylo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Nedá se říct, že by Česká republika v posledních letech směřovala k něčemu pozitivnímu. Spíše to vypadá, jakoby se všichni již nabažili toho, že jsme dosáhli určité úrovně a začali na to hřešit. Zřejmě si myslí, že to vydrží napořád a nějaký růst se z toho ještě uplácá. Jak se ale ukazuje, této zemi rychle ujíždí vlak a nikdo se ho nesnaží dohonit. Nastávají velké změny Ačkoliv je míra nezaměstnanosti v Česku stále velmi nízká, podle odborníků se to může poměrně rychle začít měnit. A jakmile se obrátí trend, už to zase celé roky pojede jedním, tentokrát dosti špatným směrem. Takto to zkrátka v ekonomice funguje. Když se něco rozbije, trvá opravdu dlouho to napravit. Klidně desítky let. A existují náznaky, že už se to rozbíjí. Stačí se podívat na to, že v České republice začaly krachovat, případně samovolně končit velmi tradiční společnosti, jako jsou sklárny nebo potravináři. Další potom již propouštějí, například výrobce sanitární keramiky Laufen nebo výrobce okurek Znojmia, který rovnou uzavřel své provozy v Česku. Nedávno přišla další rána. Jedna z nejstarších společností v Česku oznámila, že část své výroby přesouvá do zahraničí, s čímž bude pochopitelně spojeno snižování stavů v tuzemsku. Nejde o nikoho menšího než tradičního výrobce klavírů Petrof. Výroba této značky byla s Českou republikou vždy naprosto těsně spjata, ale to už platit nebude. Není to vůbec dobré Část výroby se totiž přestěhuje do Indonésie. Důvodem je to, že z tuzemska už se nedá konkurovat. Zákazníci jednoduše poptávají piano za určitou cenu a za takovou už to v Česku jednoduše nevyrobíte. Je tu drahá práce, drahé energie a legislativa, která výrobu prodražuje ještě více. V Asii bude Petrof moci vyrábět o polovinu levněji. Přesune se tam tedy výroba levnějších klavírů. Ty dražší se zatím budou nadále vyrábět tady, ale je zřejmě jen otázkou času, kdy vývoj trhu dožene i je. Čtěte také: Už je to tady. Velká firma začala ve velkém propouštět Čechy. Tak to je síla Je to skutečně zvláštní obrázek, jelikož si mnozí o této zemi zvykli přemýšlet jako o levné, kde se vyplatí vyrábět. Bohužel to přestává platit, pokud už to před nějakou dobou definitivně nepřestalo. Foto: Shutterstock 24SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

9 názorů k článku “Máte zbytečně prázdný byt? Nastěhují vám tam cizí lidi. Česko čeká velká změna

 1. Tenhle stát bude garantovat a hradit vše co může drbat lidí na penězích a teď zase platit za nějaký lidí v bytech. Takže na cpou lidí do bytu a když se jim nebude chtít platit protože stát to za cvakání tak to zas od serou daňový poplatníci. Fakt supr naše vláda. Vy praskat bičem

 2. Vím o tom, že město opravilo panelákové byty a potom je za celkem směšnou cenu prodalo nájemníkům. Takže pokud obce si nájemní byty rozprodaly, nechť postaví nové nájemní byty a nesnaží se zestátňovat soukromé. Nebo nechť si odkoupí ty, co dříve prodaly.

 3. Stát dává slib ve slovech “záruka” v případě problémových nájemců. Co zdevastované byty, domy které po nájemcích zůstanou, stát se bude vysmivat nad hloupostí národa s kterým si neustále vytírá zadek svými rozvahami..

 4. Tak tohle je novodoby komunizmus! Tak tohleto ma byt ta “supr zmena”! To jako cesko jiz nebude pravni stat,kde si majitel bude sam urcovat kdo a kdy bude bydlet v jeho vlastnictvi? Tohleto navrhuji ti co maji plnou hubu demokracie a kritiky byvaleho socialistickeho rezimu? Za tohleto byla tzv.sametova revoluce?! Tak at si je na hrad nastehuje prezident PP tam je mistnosti dost pro vsechny potrebne!!!

 5. Takže zase za problémové nájemníky budeme platit my všichni jejich poplatky, super.
  Ale mohli by to udělat tak, že vyčlen nějaké politiky, kteří se tím budou zabývat a až se najde nějaký neplatič tak to zaplatí ti politici ze svého z vlastní kapsy.
  Pořád si připadám že žiji v těžkém socialistickém státě 🙁

 6. Kdo na ten ” geniální “nápad přišel? Dobrý návod na to, jak získat bydlení a neplatit. Však on to stát za Vás zacvaká.

 7. Máte nově utvořené psaní komentářů, ale nedořešené to, že vždy musím psát jméno i mail. To dřív nebylo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *