Matka chce zpátky Tomáška, kterého před týdnem odložila do babyboxu. Promluvil otec babyboxů Ludvík Hess

Když byl 18. března ve strakonickém babyboxu nalezen kojenec, byla jeho obsluha překvapena. V těchto boxech pro nechtěné děti totiž většinou končí úplní novorozenci, které matky odkládají krátce po porodu. Jenže malý Tomášek, jak ho zakladatel babyboxů Ludvík Hess pojmenoval, měl už několik měsíců a vážil pět a půl kilogramu. Bylo tedy zjevné, že k odložení dítěte došlo nestandardně. To se teď potvrdilo, protože matka se přihlásila a svého syna žádá zpět.

Ozvala se žena, která tvrdí, že je matkou odloženého chlapečka. Podle jejího tvrzení se ocitla v tíživé situaci a neviděla jiné řešení, než chlapečka odložit do babyboxu,” uvedl pro Deník ředitel Nemocnice Strakonice Tomáš Fiala.

Celou záležitostí se teď zabývá Odbor sociálně-právní ochrany dětí. Zakladatel babyboxů Ludvík Hess v tom ale vidí pozitiva. Podle něj je dobře, že si to matka nakonec rozmyslela. Nesoudí ji, podle něj mohla mít různé důvody, které málokdo dokáže doopravdy posoudit, pokud je neprožívá na vlastní kůži.

Buď šlo o rodinné, nebo sociální důvody, nebo nějakou hormonální disbalanci, ale nevím. Jsem samozřejmě rád, že se přihlásila, ale nebude to mít jednoduché,” uvedl Ludvík Hess pro deník Blesk. “Pokud matka nežije v příšerných podmínkách, nebo není úplná kreatura, tak nepochybuji, že jí to děťátko vrátí.

Projekt babyboxů se velmi osvědčil. Bylo do nich odloženo už 217 dětí, které by jinak měly velmi nejistý osud. Matky by se nechtěných novorozenců mohly pokusit zbavit jiným způsobem. Nestává se však, že by matky změnily názor a o odložené dítě opět požádaly.

Foto: Shutterstock

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments