Profesor Flegr vysvětlil, proč budou nemocnice ucpané ještě dlouhou dobu. Jde o zajímavý fenomén

Nárůst epidemie se podařilo zastavit a teď se zdá, že čísla nově nakažených přeci jen spolehlivě klesají a že jsme na dobré cestě z lockdownu, který má být podle epidemiologa Petra Smejkala tím posledním. Tedy pochopitelně za předpokladu, že vše dopadne, jak se dnes předpokládá, což také není zcela jisté.

Situace v nemocnicích se však příliš nelepší. Počty hospitalizovaných pacientů zatím příliš neklesly a podle evolučního biologa Jaroslava Flegra to potrvá delší dobu, než si mnozí myslí. Svou roli tu totiž sehraje důležitý fenomén.

Přeplněné špitály jsou důsledkem procesu třídění z hlediska stability. Když trvá epidemie dostatečně dlouho, tak se hromadí hromadní jedinci, v tomto případě ti, kteří dokáží vzdorovat nemoci dostatečně dlouho,” vysvětluje Jaroslav Flegr v pořadu Face to Face. “Na začátku naprosté většina lidí, kteří přijdou do nemocnice, tak do pár dnů umřou. Tu a tam se mezi nimi objeví bojovník, který vzdoruje měsíc, dva měsíce nebo tři měsíce. I teď jsou v nemocnicích lidé z druhé vlny. Tihle jsou vzácní, ale když epidemie trvá dostatečně dlouho, tak se v nemocnicích tito lidé hromadí.

Podle Jaroslava Flegra budou tito lidé blokovat lůžka i nemocniční péči velmi dlouho, a to i tehdy, pokud se podaří potlačit šíření viru. V nemocnicích jsou teď totiž především bojovníci, kteří se s covidem perou velmi dlouho.

Foto: se souhlasem Jaroslava Flegra

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments