Vláda už chystá rozvolnění. Nebude ale plošné, Hamáček vysvětlil podrobnosti

Koronavirová čísla utěšeně klesají a nezdá se, že by se situace měla znovu zvrátit v náš neprospěch. Současný lockdown bude ještě chvíli platit, zároveň už se ale připravuje strategie pro rozvolnění. Už po Velikonocích by se mohlo začít s dílčím otevíráním, byť to s největší pravděpodobností nebude platit pro celou zemi, ale jen pro regiony, které jsou na tom z epidemiologického hlediska dobře.

Kdyby se ukázalo, že se část republiky zlepšila, určitě by se dalo uvažovat o rozvolnění. Nemělo by smysl to dělat po okresech. Z toho by byl jen zmatek. Po krajích by to ale šlo,” uvedl pro Lidové noviny ministr vnitra Jan Hamáček. “Asi nebude možné otevírat například Karlovarský a řekněme zároveň Pardubický kraj. Bude to spíše ve vlně, která se bude posouvat. Musíme si vyhodnotit, jestli budou rozdíly mezi kraji natolik výrazné, aby si to zasloužilo speciální zacházení.” Nejde přitom o kdovíjak novátorské řešení. Část opozice k němu vládu nabádala už před časem.

Teď však uvažování tímto směrem vychází z postupu poslední vlny epidemie, která šla z východu směrem na západ. Podle toho teď také vypadají epidemiologická čísla. Na východě země, tedy zejména v Karlovarském kraji, už je z velké části po bitvě, zatímco na západě země, tedy na Moravě, čísla stále dostatečně neklesají.

Hamáček znovu upozornil na to, že pro rozvolnění je v současnosti hlavním kritériem obsazenost nemocnic, která může být hodnocena na základě krajů. “Ve shodě s ministrem zdravotnictví je cílem vyprázdnit nemocnice. Tedy dostat se na tři tisíce hospitalizovaných a přibližně pod polovinu lidí na jednotkách intenzivní péče. To jsou limity z hlediska obsazenosti nemocnic,” uvedl ministr vnitra.

Podle šéfa expertní mezioborové skupiny Petra Smejkala podobné řešení přichází v úvahu, ale nikoliv teď. Prioritou je nyní návrat dětí do škol. S ním se počítá už po Velikonocích a v případě potřeby se mohl rovněž provést po krajích, případně dokonce po okresech.

Proti není ani poradce prezidenta Miloše Zemana, epidemiolog Roman Prymula. “Některá opatření se budou muset držet plošněji. Řada z nich se ale může uvolňovat po krajích,” uvedl Prymula.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments